logo ZEBRA SYSTEMS, s.r.o.
Michal Hebeda

Michal Hebeda

Sales Engineer společnosti ZEBRA SYSTEMS

LinkedIn

Zero Trust - proaktivní zabezpečení s modelem nulové důvěry, představuje moderní a bezpečnější přístup k zajištění přístupu správných uživatelů ke správné aplikaci a v souladu s nastavenými firemními pravidly.

Zjednodušené řečeno - platforma Zero Trust od Cloudflare funguje jako vyhazovač v nočním klubu, který před udělením povolení ke vstupu vyžaduje od každého uživatele identifikační průkaz.

Zatímco většina útoků jsou menší a trvají krátce, stále častěji jsme dnes svědky mohutných, velmi objemných útoků.

Co je ale důležité, tyto objemné krátkodobé útoky nejhůře zasahují infrastrukturu chráněnou postaršími systémy proti DDoS a ty organizace, které nemají aktivní ochranu postavenou na automatizovaných cloudových řešeních.

Podle zprávy Cloudflare z prvního čtvrtletí 2021 se množí počet případů, kdy kybernetičtí útočníci žádají za zastavení DDoS útoku na webovou infrastrukturu tučné výkupné. Jedná se o stále častější typ ransomwarového útoku, a zejména IT správci v organizacích, které jsou velmi citlivé na výpadky webových systémů, by měli přijmout adekvátní opatření.

Služby Cloudflare poskytují prověřenou infrastrukturu schopnou ochránit i před DDoS útoky velkého rozsahu.

Po zahájení DDoS útoku jeho pachatelé většinou přislíbí zastavení výměnou za zaplacené výkupné. Bezpečnostní odborníci se ale shodují na tom, že je velmi krátkozraké podobné výkupné hradit.

V komunitě kyberzločinců se velmi rychle rozkřikne, že ochrana dané společnosti byla prolomena a oběť je připravena platit. Pochopitelně další útoky mohou následovat.

V roce 2021 jsme svědky mnoha selhání webových infrastruktur, včetně například rezervačního očkovacího systému, formulářů pro sčítání lidu a v neposlední řadě také množících se nebezpečných DDoS útoků. Společným jmenovatelem všech těchto obtíží je podcenění kritické důležitosti internetových systémů a jejich bezpečnosti.

Technologie Cloudflare nabízejí ověřená a stále více oceňovaná řešení poskytující zákazníkům maximální provozní kontinuitu a dostupnost jejich webových systémů.

DDoS útoky stále zůstávají významnou hrozbou a ohrožením pro internetovou infrastrukturu. Jejich zdánlivý pokles mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím loňského roku byl spíše vyvolaný výrazným zvýšením s počátkem pandemie COVID-19.

Pochopením vývoje a vývojových trendů takovýchto útoků nám umožní včas přijmout obranná opatření, která je mohou částečně nebo zcela eliminovat.

Vzhledem ke stále se zdokonalujícím metodám e-mailových útoků a vyšší zranitelnosti uživatelů pracujících částečně či zcela z domova je vícevrstvá ochrana firemní elektronické pošty zcela zásadní - phishingový útok zažila již téměř polovina organizací.

Avšak 54% majitelů malých a středních firem potvrzuje, že nemají dostatečný IT rozpočet, a ani velikost a sílu k vyjednávání lepších cenových podmínek.