logo

Datové schránky pod kontrolou i v zahraničí

Novinkou v systému datových schránek je od června 2011 bezpečnější přihlášení odkudkoliv. Pro přihlášení lze použít jednorázové heslo zaslané formou SMS nebo vygenerované mobilní aplikací - a to bez připojení do datové sítě mobilního operátora, což nemusí být v zahraničí zrovna levnou záležitostí.

Mnoho lidí s blížícím se termínem dovolené řeší, jak zajistí pravidelnou kontrolu své datové schránky během pobytu v zahraničí či mimo své obvyklé bydliště. Tato situace představuje mnohem menší problém, než se na první pohled zdá.

Ať již svou dovolenou tráví v České republice nebo v zahraničí, existuje v současné době několik způsobů, jak zajistit, aby neunikla pozornosti žádná zpráva, která se v datové schránce objeví. Schránku lze dnes zcela bezpečně kontrolovat jak z internetové kavárny, tak i z mobilního zařízení. Na novou zprávu ve schránce může také upozornit SMS nebo e-mail.

"Přístup do datové schránky z cizího počítače je pro mnoho lidí jediným možným v případě, že tráví nějakou dobu na cestách. Zároveň se ale většina z nich obává, aby byl tento přístup dostatečně zabezpečený. V tom případě nezáleží na tom, zda se pohybujete doma nebo v zahraničí, bezpečný způsob kontroly datové schránky se pro vás stává klíčovým," říká poradce MV pro oblast eGovernmentu, Petr Stiegler.

"Jednou z možností, jak se ke své datové schránce připojit i z internetové kavárny či z cizího počítače, je zabezpečený USB flash disk s nainstalovanou přenositelnou verzí prohlížeče formulářů. Díky němu můžete i z druhého konce světa vyřizovat zprávy ve své datové schránce, podávat daňová přiznání nebo třeba schvalovat elektronické faktury ve formátu PDF či ISDOC,“" dodává Petr Stiegler.

Další z možností, jak datové zprávy na cestách zkontrolovat, je aplikace v mobilním telefonu. V současné době je k dispozici široká škála nejrůznějších aplikací, díky kterým získá uživatel neomezený přístup do své datové schránky.

Většina aplikací uživatelům umožňuje zprávu stáhnout a přečíst. Některé však umožňují také vytvoření formuláře a odeslání zprávy. Tyto aplikace jsou dostupné prakticky již pro všechny operační systémy mobilních telefonů, iPhone nebo Androidem vybavené mobily nejsou výjimkou.

Pokud nemáte chuť kontrolovat datovou schránku každý den, není nic jednoduššího než si aktivovat upozornění na novou příchozí zprávu prostřednictvím SMS či e-mailu. Prostřednictvím této zprávy budete upozorněni nejen na obyčejnou datovou zprávu, ale také na zprávu, která je určena do vlastních rukou.

Nehrozí vám tak, že byste datovou zprávu promeškali a po návratu z dovolené byli okamžitě postaveni před řešení problému, který by kvůli tomu mohl vzniknout.

Další články k tématům - Android - datoveschranky - eGovernment - iPhone - ISDOC - SMS - Petr Stiegler

Článek ze dne 28. června 2011 - úterý

Další články od Česká pošta, s.p.