logo

Již 10 milionů odeslaných zpráv v systému datových schránek

Necelý půlrok stačil k tomu, aby uživatelé datových schránek překonali magickou hranici 10 milionů odeslaných datových zpráv. Jubilejní zpráva odešla ve středu 21.4. 2010.

"Denně odešlou uživatelé až 110 tisíc datových zpráv, navíc 96 % z odeslaných zpráv si vyzvednou přihlášením. To společně s absolutním počtem odeslaných zpráv dokazuje, že datové schránky fungují, naprostá většina uživatelů je aktivně využívá a nemá s jejich obsluhou vážnější problémy," uvedl náměstek ministra vnitra pro informatiku Jaroslav Chýlek.

Vzhledem k tomu, že odesílání datových zpráv je pro uživatele bezplatné (pouze náklady za odesílání datových zpráv orgánů veřejné moci hradí stát ze státního rozpočtu), přinesly už datové schránky uživatelům výraznou finanční úsporu, konkrétně 200 milionů korun, které by jinak museli zaplatit za doporučenou obálku.

Náklady státu za provoz datových schránek dosahují v současné době 15 Kč bez DPH za jednu datovou zprávu. Při průměrné ceně 20 Kč za doporučenou zásilku tak dosavadní úspora státu činí téměř 50 milionů korun.

Datové schránky od 1.11. 2009 povinně používají všechny orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pro fyzické osoby nebo podnikající fyzické osoby je zřízení schránky dobrovolné. Uživatel datové schránky už nemusí chodit kvůli úředním dopisům na poštu, protože dokumenty od státu mu chodí elektronicky. Datovou zprávu si tak může po připojení k internetu kdykoliv vyzvednout ze svého počítače.

Datové schránky v číslech:

Správcem Informačního systému datových schránek je Ministerstvo vnitra, provozovatelem systému Česká pošta.

Další články k tématům - datové - doručení - náklady - odeslaných - schránky - zpráv - Jaroslav Chýlek

Článek ze dne 3. května 2010 - pondělí

Další články od Česká pošta, s.p.