logo

Datovými schránkami prošlo přes devadesát tisíc datových zpráv

V neděli 1. listopadu 2009 byl spuštěn ostrý provoz Informačního systému datových schránek. Že je systém funkční, dokazují i čísla o počtu odeslaných datových zpráv. Ke čtvrtečnímu poledni jich bylo již 90101.

Z devadesáti tisíc odeslaných zpráv jich bylo přečteno celých 84,5 %, tedy 76102, počty zpráv den ode dne rostou.

"Tato čísla mě ubezpečují v tom, že systém datových schránek bude fungovat," okomentoval nejčerstvější statistiky ministr vnitra Martin Pecina. Vysoká míra přečtených zpráv po pouhých pěti dnech ostrého provozu ho naplňuje optimismem už z toho důvodu, že firmy systém datových schránek evidentně nebojkotují.

V současné chvíli jsou aktivní všechny datové schránky orgánů veřejné moci a právnických osob zapsaných v obchodním rejstříku. Tedy těch, kteří musí mít datovou schránku ze zákona. Do datových schránek začaly dnem spuštění systému chodit datové zprávy. Přečíst si je však mohou pouze ti, kteří si na poště vyzvedli přístupové údaje do svých datových schránek.

Pouze pro připomenutí. Pokud ještě někdo nemá přístupové údaje, postup, jak je získat, je velmi jednoduchý.

Nejdříve je nutné obrátit se na doručovací poštu a zjistit, zda je tam zásilka s přístupovými údaji uložena (její ukládací doba je 90 dní). Pokud úložní doba skončila, teprve pak je vhodné volat na informační linku 270 005 200. Zde lze získat další informace, například o tom, kde se zásilka nachází a jaké jsou další možnosti, jak ji získat.

V tuto chvíli se zdá nejjednodušší variantou navštívit nejbližší Czech POINT, kam stačí přijít s dokladem totožnosti, nechat si zneplatnit staré a zažádat o nové přístupové údaje k příslušné datové schránce. Údaje jsou poté zaslány e-mailem, nebo jsou odeslány klasickou poštou výhradně do vlastních rukou adresáta.

Další články k tématům - datových - schránek - Martin Pecina

Článek ze dne 6. listopadu 2009 - pátek

Další články od Česká pošta, s.p.