logo Microsoft s.r.o.

Microsoft rozšiřuje své aktivity v boji s nelegálním softwarem a padělky originálních softwarových produktů

Prvním Celosvětovým dnem proti pirátství začaly desítky nových projektů s cílem potlačit nelegální používání softwaru a kriminalitu spojenou s jeho šířením.

V úterý 21.10. 2008 proběhl první Celosvětový den proti pirátství (Global Fair Play Day), v rámci kterého Microsoft odstartoval novou vlnu vzdělávacích programů a projektů zaměřených na potlačení šíření a používání nelegálního softwaru ve 49 zemích po celém světě. Cílem Microsoftu, jeho partnerů a zákazníků, stejně jako zúčastněných vládních organizací, je omezit stále propracovanější organizovanou výrobu a distribuci nelegálního softwaru a padělků originálních softwarových produktů.

Softwarové pirátství v České republice

V České republice spolupracuje Microsoft na potírání softwarového pirátství například s Českou protipirátskou unií (ČPU), IFPI ČR, a je členem sdružení BSA. Spolu s Policí ČR a Ministerstvem vnitra se Microsoft také aktivně podílí na prevenci softwarového pirátství.

"V oblasti prevence je nejdůležitější, aby byli uživatelé informováni o výhodách legálních, tedy originálních produktů Microsoftu. Současně je naší povinností upozorňovat veřejnost na rizika, která může užívání nelicencovaného softwaru přinášet, a to především v rámci firem a organizací. V tomto smyslu organizujeme pravidelně komunikační a mediální kampaně zaměřené jak na uživatele softwaru, tak i na prodejce, kteří nám s osvětou a prevencí rizik velice pomáhají," říká tisková mluvčí Microsoftu v České republice Markéta Kuklová.

"Softwarové pirátství považujeme za problém, kterému se musíme věnovat intenzivně. V rámci Policejního prezidia ČR proto existuje oddělení, které se kriminalitou páchanou prostřednictvím informačních technologií zabývá a jehož cílem je rozšíření možností boje s informační kriminalitou. Zajišťujeme proto kvalitnější vzdělávání policistů a zakládáme podobná odělení i na krajských policejních správách. Tyto kroky a kvalitní spolupráce i s dalšími subjekty nám pomůže kvalitněji a rychleji odhalovat trestnou činnost tohoto charakteru," říká Pavla Kopecká z Policejního prezidia ČR.

Jedny z posledních objasněných případů softwarového pirátství pocházejí z Příbrami, Olomouce a Ústeckého kraje. V Příbrami vydal Okresní soud rozsudek proti 24 letému technikovi společnosti zabývající se distribucí výpočetní techniky. V průběhu vyšetřování bylo prokázáno, že tento technik v rámci podnikání neoprávněně užíval různé počítačové programy, a dále, že neoprávněně zhotovoval kopie počítačových programů Windows XP a Microsoft Office, které pak prodával buď v obchodě svého zaměstnavatele, nebo prostřednictvím internetu. Obžalovaný byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši 6 měsíců s odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 3 let. Soud také rozhodl o zabavení dvou počítačů a dalšího hardwarového vybavení obžalovaného.

V druhém případě vydal Okresní soud v Olomouci trestní příkaz proti 33-ti letému muži, který prostřednictvím internetu nabízel a dodával neoprávněně zhotovené kopie různých počítačových programu včetně programů společnosti Microsoft, čímž způsobil společnosti Microsoft škodu ve výši téměř 45 000 Kč. Obžalovaný muž byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši 6 měsíců s odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 2 let.

Největší škodu v poslední době pak odhalily koordinované prohlídky ve dvou vzájemně propojených společnostech v Ústeckém kraji v září tohoto roku. Policie ČR provedla prohlídku nebytových prostor v rámci níž došlo k ohledání 12 počítačů užívaných pro podnikatelskou činnost. Předběžné výsledky vyhodnocení policejní prohlídky nasvědčují neoprávněnému užívání počítačových programů společnosti Microsoft ve značném rozsahu. Předběžná výše škody byla vyčíslena téměř na 350000 Kč.

Spolupráce a osvěta

Aby zabezpečil ochranu svých zákazníků a obchodních partnerů a zvyšil povědomí o významu duševního vlastnictví jako nositeli a katalyzátoru inovací spolupracuje Microsoft na protipirátských projektech s veřejností, představiteli vlád a zástupci lokálních policejních složek po celém světě.

Jednotlivé kroky v rámci prvního Celosvětového dne proti pirátství a výukové programy s detailním popisem jednotlivých právních kroků jsou k dispozici na Interaktivní mapě.

Jak přispět k boji s pirátským softwarem

Informace přímo od zákazníků a partnerů poskytují Microsoftu v boji proti softwarovému pirátství výraznou pomoc.

Podrobné informace o legálním softwaru, licenčních podmínkách a nálepkách, které potvrzují pravost softwarových produktů, najdou zákazníci na stránkách howtotell.com. Návody a doporučení, jak postupovat při legalizaci softwaru, pak na stránkách legalniwindows.cz.

Celosvětový den proti pirátství

Celosvětový den proti pirátství v průběhu 24 hodin představil širokou škálu projektů, aktivit a právních kroků, které v boji proti pirátství probíhají po celém světě vždy s důrazem na místní podmínky a právní prostředí. Microsoft se například dohodl na spolupráci s Hospodářskou komorou Brazílie při tvorbě blogu věnovaného pracovníkům ve vzdělávání s cílem zvýšit jejich povědomí o duševním vlastnictví a přenést takto získané znalosti o přínosech technologických inovací a negativních dopadech softwarového pirátství na jejich studenty a žáky. V Turecku Microsoft po dohodě s tamním ministerstvem spravedlnosti zajistí vzdělávání v oblasti internetové kriminality a jejích dopadů, ve stejné zemi Microsoft spustil také kampaň Získej to pravé s cílem nabídnout tamním zákazníkům možnost snadného ověření pravosti jejich softwaru.

V Číně potom Microsoft vyjádřil uznání tamním orgánům za nedávné odsouzení dvou podvodníků, kteří zneužívali licenční program Microsoft Open License a prodávali aplikace bez řádné licence nic netušícím zákazníkům. V Itálii Microsoft zahájil zaměstnanecký protipirátský program, jeho cílem je šířit neformální cestou informace o výhodách legálního softwaru a rizicích spojených s používáním pirátských kopií a padělků mezi rodinnými příslušníky a přáteli zaměstnanců. Ve Spojených státech Microsoft v rámci boje proti nelegálnímu softwaru a snahy o ochranu svých obchodních partnerů a zákazníků podal v devíti státech unie celkem 20 žalob proti prodejcům, kteří čelí obvinění z prodeje osobních počítačů s předinstalovaným nelicencovaným nebo padělaným operačním systémem Microsoft Windows XP Pro a různými verzemi sady kancelářských aplikací Microsoft Office.

Ztráty způsobené softwarovým pirátstvím

Více než třetina počítačů na celém světě je vybavena nelicencovaným, pirátským nebo padělaným softwarem. Ztráty, které softwarové pirátství působí poctivým firmám a uživatelům, jsou velice citelné. V roce 2007 dosáhly ztráty způsobené softwarovým pirátstvím po celém světě částky téměř 50 miliard dolarů.

Technologický pokrok paradoxně rozšiřuje možnosti kriminálních organizací vyrábět a distribuovat padělky. Roste tak nebezpečí, které softwarové pirátství a výroba padělků představuje pro duševní vlastnictví a budoucnost inovací. Microsoft bojem s touto nezákonnou činností pomáhá napravit škody, které nelegální software působí legitimním prodejcům, a zároveň umožňuje zákazníkům vytěžit z legálního softwaru společnosti Microsoft maximální užitnou hodnotu doprovázenou profesionální uživatelskou podporou.

Ochrana zákazníků

Microsoft se nezajímá pouze o dlouhodobý negativní vliv softwarového pirátství a šíření padělků na světovou ekonomiku a podnikání v oblasti informačních technologií, ale také na rizika, která nelegální software přináší koncovým uživatelům. Padělaný software vystavuje uživatele zejména zvýšenému riziku nákazy počítačovými viry, červy a dalšími typy škodlivého softwaru včetně spyware a trojských koňů, které útočníkům poskytují nadvládu nad napadeným počítačem. Zákazníci při koupi softwaru očekávají originální produkty vysoké kvality s nabídkou odpovídajících služeb zákaznické podpory. Padělaný software a nelegálně šířené kopie softwaru často obsahují škodlivé kódy, popřípadě nefungují správně. Tato rizika mohou vyústit v narušení bezpečnosti firemních sítí, ztrátu důležitých dat, poškození pověsti firem a nakonec v nutnost investovat desetitisíce korun na odstranění škodlivého softwaru a jeho následků z pracovních stanic. Iniciativa Legální software společnosti Microsoft se zaměřuje na zvýšení informovanosti firemních i domácích zákazníků o rizicích nelegálního a padělaného software. Například on-line nástroje ověření pravosti operačních systémů Microsoft Windows a kancelářských aplikací Microsoft Office umožňují zákazníkům snadno zjistit, zda používají legální software. V případě, že při ověřování pravosti narazí zákazník na nesrovnalosti, získá okamžitě informace o tom, jak může co nejsnadněji a nejvýhodněji získat legální verzi používaného softwaru.

Článek Microsoft s.r.o. ze dne středa 22. října 2008

Další články od Microsoft s.r.o.

Otestujte připravenost firmy na GDPR

České firmy mezi nejlepšími celosvětovými partnery Microsoftu

Nové Microsoft inovační centrum ve spolupráci s WBI

Profesionální cloudové řešení Office 365 pro neziskovky zdarma

Microsoft posiluje odkoupením divize zařízení a služeb Nokia

Steve Ballmer odstoupí z pozice generálního ředitele Microsoftu

Podniková řešení nové generace od Microsoftu

Biljana Weber střídá na postu generálního ředitele Microsoft ČR Romana Cabálka

Microsoft vyhlásil celosvětové vítěze a finalisty ocenění Partner of the Year 2013

Microsoft vyhlasil vyherce Microsoft Awards 2013

Softwarové pirátství ohrožuje uživatele ve firemním prostředí

Podle studie Microsoftu uživatelé ignorují internetové hrozby

Microsoft rozšiřuje cloudový operační systém o nástroje pro správu

Microsoft soutěž: Tvoje firma, Tvoje šance na úspěch

Personální změny top managementu české pobočky Microsoftu

Imagine Cup 2013 startuje

Nový Microsoft hardware: stylové myši s hravým designem pro zábavu při práci

Produktové řady Wedge a Sculpt: nový Microsoft hardware pro Windows 8

První české aplikace pro Windows 8

Learning Suite stáhne bezplatné aplikace Microsoftu v jediné instalaci

Fleveo s design certifikací aplikací pro Windows 8

MSDN fóra v nové podobě

Martin Hruška: nový manažer divize Microsoft Office

Nové Visual Studio 11 s podporou tvorby dotykových Metro aplikací

Microsoft Bluetooth Mobile Keyboard 5000: praktická bluetooth klávesnice s tenkým profilem

Microsoft TechDays 2012: konference pro IT odborníky a vývojáře

Imagine Cup 2012: studenti, ukažte světu své projekty

Microsoft WebMatrix v nabídce hostingových služeb ACTIVE 24

Office 365: Univerzita Hradec Králové používá cloudové technologie Microsoftu

Marketplace se stovkou českých aplikací

Windows Phone 7.5: Marketplace se otevírá pro vývojáře dalších zemí včetně České republiky

Carmen Du Bois: nová marketingová ředitelka Microsoft ČR

Web v sobotu oslaví dvacet let

Nová verze Microsoft Desktop Optimalization Pack

Microsoft rozšiřuje nabídku softwarových dárcovských programů

Microsoft představuje nové cloudové nástroje a serverová řešení

Platforma Windows Azure byla oceněna jako nejlepší cloudová služba

Dalibor Kačmář: nový manažer serverové divize Microsoft

Ukončení služby Windows My Phone pro Windows Phone 6.x

Mango: nový update pro Windows Phone

Imagine Cup 2011: dva české týmy ve finále celosvětové soutěže

Microsoft Dynamics AX 2012: nové revoluční řešení pro plánování podnikových zdrojů

Windows Phone 7: Microsoft představuje novou verzi vývojářských nástrojů

Internet Explorer 10 v testovací verzi pro vývojáře

Novinky v aplikaci Internet Explorer 9

Techmania: vyzkoušejte si horké novinky od Microsoftu

Microsoft oznamuje personální změny

Opening Windows: networking mezi ženami na manažerských pozicích

Otestujte novinky od Microsoftu

DreamSpark: SW Microsoft zdarma pro studenty vybraných vysokých škol