logo

Microsoft rozšiřuje své aktivity v boji s nelegálním softwarem a padělky originálních softwarových produktů

Prvním Celosvětovým dnem proti pirátství začaly desítky nových projektů s cílem potlačit nelegální používání softwaru a kriminalitu spojenou s jeho šířením.

V úterý 21.10. 2008 proběhl první Celosvětový den proti pirátství (Global Fair Play Day), v rámci kterého Microsoft odstartoval novou vlnu vzdělávacích programů a projektů zaměřených na potlačení šíření a používání nelegálního softwaru ve 49 zemích po celém světě. Cílem Microsoftu, jeho partnerů a zákazníků, stejně jako zúčastněných vládních organizací, je omezit stále propracovanější organizovanou výrobu a distribuci nelegálního softwaru a padělků originálních softwarových produktů.

Softwarové pirátství v České republice

V České republice spolupracuje Microsoft na potírání softwarového pirátství například s Českou protipirátskou unií (ČPU), IFPI ČR, a je členem sdružení BSA. Spolu s Policí ČR a Ministerstvem vnitra se Microsoft také aktivně podílí na prevenci softwarového pirátství.

"V oblasti prevence je nejdůležitější, aby byli uživatelé informováni o výhodách legálních, tedy originálních produktů Microsoftu. Současně je naší povinností upozorňovat veřejnost na rizika, která může užívání nelicencovaného softwaru přinášet, a to především v rámci firem a organizací. V tomto smyslu organizujeme pravidelně komunikační a mediální kampaně zaměřené jak na uživatele softwaru, tak i na prodejce, kteří nám s osvětou a prevencí rizik velice pomáhají," říká tisková mluvčí Microsoftu v České republice Markéta Kuklová.

"Softwarové pirátství považujeme za problém, kterému se musíme věnovat intenzivně. V rámci Policejního prezidia ČR proto existuje oddělení, které se kriminalitou páchanou prostřednictvím informačních technologií zabývá a jehož cílem je rozšíření možností boje s informační kriminalitou. Zajišťujeme proto kvalitnější vzdělávání policistů a zakládáme podobná odělení i na krajských policejních správách. Tyto kroky a kvalitní spolupráce i s dalšími subjekty nám pomůže kvalitněji a rychleji odhalovat trestnou činnost tohoto charakteru," říká Pavla Kopecká z Policejního prezidia ČR.

Jedny z posledních objasněných případů softwarového pirátství pocházejí z Příbrami, Olomouce a Ústeckého kraje. V Příbrami vydal Okresní soud rozsudek proti 24 letému technikovi společnosti zabývající se distribucí výpočetní techniky. V průběhu vyšetřování bylo prokázáno, že tento technik v rámci podnikání neoprávněně užíval různé počítačové programy, a dále, že neoprávněně zhotovoval kopie počítačových programů Windows XP a Microsoft Office, které pak prodával buď v obchodě svého zaměstnavatele, nebo prostřednictvím internetu. Obžalovaný byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši 6 měsíců s odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 3 let. Soud také rozhodl o zabavení dvou počítačů a dalšího hardwarového vybavení obžalovaného.

V druhém případě vydal Okresní soud v Olomouci trestní příkaz proti 33-ti letému muži, který prostřednictvím internetu nabízel a dodával neoprávněně zhotovené kopie různých počítačových programu včetně programů společnosti Microsoft, čímž způsobil společnosti Microsoft škodu ve výši téměř 45 000 Kč. Obžalovaný muž byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody ve výši 6 měsíců s odkladem výkonu trestu na zkušební dobu 2 let.

Největší škodu v poslední době pak odhalily koordinované prohlídky ve dvou vzájemně propojených společnostech v Ústeckém kraji v září tohoto roku. Policie ČR provedla prohlídku nebytových prostor v rámci níž došlo k ohledání 12 počítačů užívaných pro podnikatelskou činnost. Předběžné výsledky vyhodnocení policejní prohlídky nasvědčují neoprávněnému užívání počítačových programů společnosti Microsoft ve značném rozsahu. Předběžná výše škody byla vyčíslena téměř na 350000 Kč.

Spolupráce a osvěta

Aby zabezpečil ochranu svých zákazníků a obchodních partnerů a zvyšil povědomí o významu duševního vlastnictví jako nositeli a katalyzátoru inovací spolupracuje Microsoft na protipirátských projektech s veřejností, představiteli vlád a zástupci lokálních policejních složek po celém světě.

Jednotlivé kroky v rámci prvního Celosvětového dne proti pirátství a výukové programy s detailním popisem jednotlivých právních kroků jsou k dispozici na Interaktivní mapě.

Jak přispět k boji s pirátským softwarem

Informace přímo od zákazníků a partnerů poskytují Microsoftu v boji proti softwarovému pirátství výraznou pomoc.

Podrobné informace o legálním softwaru, licenčních podmínkách a nálepkách, které potvrzují pravost softwarových produktů, najdou zákazníci na stránkách howtotell.com. Návody a doporučení, jak postupovat při legalizaci softwaru, pak na stránkách legalniwindows.cz.

Celosvětový den proti pirátství

Celosvětový den proti pirátství v průběhu 24 hodin představil širokou škálu projektů, aktivit a právních kroků, které v boji proti pirátství probíhají po celém světě vždy s důrazem na místní podmínky a právní prostředí. Microsoft se například dohodl na spolupráci s Hospodářskou komorou Brazílie při tvorbě blogu věnovaného pracovníkům ve vzdělávání s cílem zvýšit jejich povědomí o duševním vlastnictví a přenést takto získané znalosti o přínosech technologických inovací a negativních dopadech softwarového pirátství na jejich studenty a žáky. V Turecku Microsoft po dohodě s tamním ministerstvem spravedlnosti zajistí vzdělávání v oblasti internetové kriminality a jejích dopadů, ve stejné zemi Microsoft spustil také kampaň Získej to pravé s cílem nabídnout tamním zákazníkům možnost snadného ověření pravosti jejich softwaru.

V Číně potom Microsoft vyjádřil uznání tamním orgánům za nedávné odsouzení dvou podvodníků, kteří zneužívali licenční program Microsoft Open License a prodávali aplikace bez řádné licence nic netušícím zákazníkům. V Itálii Microsoft zahájil zaměstnanecký protipirátský program, jeho cílem je šířit neformální cestou informace o výhodách legálního softwaru a rizicích spojených s používáním pirátských kopií a padělků mezi rodinnými příslušníky a přáteli zaměstnanců. Ve Spojených státech Microsoft v rámci boje proti nelegálnímu softwaru a snahy o ochranu svých obchodních partnerů a zákazníků podal v devíti státech unie celkem 20 žalob proti prodejcům, kteří čelí obvinění z prodeje osobních počítačů s předinstalovaným nelicencovaným nebo padělaným operačním systémem Microsoft Windows XP Pro a různými verzemi sady kancelářských aplikací Microsoft Office.

Ztráty způsobené softwarovým pirátstvím

Více než třetina počítačů na celém světě je vybavena nelicencovaným, pirátským nebo padělaným softwarem. Ztráty, které softwarové pirátství působí poctivým firmám a uživatelům, jsou velice citelné. V roce 2007 dosáhly ztráty způsobené softwarovým pirátstvím po celém světě částky téměř 50 miliard dolarů.

Technologický pokrok paradoxně rozšiřuje možnosti kriminálních organizací vyrábět a distribuovat padělky. Roste tak nebezpečí, které softwarové pirátství a výroba padělků představuje pro duševní vlastnictví a budoucnost inovací. Microsoft bojem s touto nezákonnou činností pomáhá napravit škody, které nelegální software působí legitimním prodejcům, a zároveň umožňuje zákazníkům vytěžit z legálního softwaru společnosti Microsoft maximální užitnou hodnotu doprovázenou profesionální uživatelskou podporou.

Ochrana zákazníků

Microsoft se nezajímá pouze o dlouhodobý negativní vliv softwarového pirátství a šíření padělků na světovou ekonomiku a podnikání v oblasti informačních technologií, ale také na rizika, která nelegální software přináší koncovým uživatelům. Padělaný software vystavuje uživatele zejména zvýšenému riziku nákazy počítačovými viry, červy a dalšími typy škodlivého softwaru včetně spyware a trojských koňů, které útočníkům poskytují nadvládu nad napadeným počítačem. Zákazníci při koupi softwaru očekávají originální produkty vysoké kvality s nabídkou odpovídajících služeb zákaznické podpory. Padělaný software a nelegálně šířené kopie softwaru často obsahují škodlivé kódy, popřípadě nefungují správně. Tato rizika mohou vyústit v narušení bezpečnosti firemních sítí, ztrátu důležitých dat, poškození pověsti firem a nakonec v nutnost investovat desetitisíce korun na odstranění škodlivého softwaru a jeho následků z pracovních stanic. Iniciativa Legální software společnosti Microsoft se zaměřuje na zvýšení informovanosti firemních i domácích zákazníků o rizicích nelegálního a padělaného software. Například on-line nástroje ověření pravosti operačních systémů Microsoft Windows a kancelářských aplikací Microsoft Office umožňují zákazníkům snadno zjistit, zda používají legální software. V případě, že při ověřování pravosti narazí zákazník na nesrovnalosti, získá okamžitě informace o tom, jak může co nejsnadněji a nejvýhodněji získat legální verzi používaného softwaru.

Článek ze dne 22. října 2008 - středa

Další články od Microsoft s.r.o.

Microsoft uvolnil bezpečnostní aktualizaci pro Internet Explorer

Microsoft představuje novou generaci služeb Windows Live

Repasované počítače pomáhají seniorům a studentům v přístupu k informacím

Microsoft jmenuje Dr. Qi Lu do funkce vedoucího skupiny online služeb

Microsoft opět v první desítce sta nejuznávanějších společností v České republice

Microsoft přináší studentům profesionální software zcela zdarma

Microsoft rozšiřuje on-line služby pro školy

Microsoft udělil ocenění svým nejlepším partnerům za rok 2008

Microsoft odtajnil své plány a klíčové projekty v oblasti business intelligence

Small Business Server 2008 a Windows Essential Business Server 2008 míří mezi zákazníky

Testovací verze Microsoft Office Live Workspace umí česky

Microsoft představí budoucnost webu na své první on-line konferenci

Microsoft a HIMSS zpřístupní fórum pro uživatele z řad zdravotnické péče v oblasti EMEA

Hyper-V Server 2008 od Microsoftu byl uveden na český trh

Poslední šance výhodné zlegalizace Windows

Nová platforma Microsoftu pro vývoj webových aplikací

Sada Office pro domácnosti s výukovým softwarem

Personální změny v Microsoftu

Microsoft rozšiřuje své aktivity v boji s nelegálním softwarem a padělky originálních softwarových produktů

Microsoft uvádí Silverlight 2

Microsoft zahájil nový ročník soutěže Imagine Cup

První nadějné firmy z Microsoft Inovačního Centra naleznete na Invexu 2008

Portugalská vláda a Microsoft chtějí zajistit dostupné počítače pro školáky

Nejinovativnější firmy se představily investorům z celé Evropy

Portál veřejné správy již zpracoval více než 33 milionů elektronických formulářů

Portál veřejné správy již zpracoval více než 33 milionů elektronických formulářů

První nadějné firmy z Microsoft Inovačního Centra se představí na Invexu 2008

Zákazníci mohou už dnes získat nový operační systém pro superpočítače,vyzkum IDC

Internet Explorer 8 Beta 2 je nyní ke stažení i v českém jazyce

Masarykova univerzita odstartovala Projekt 1000

Microsoft oznamuje personální změny

Photosynth je prvním produktem oficiálně uvedeným v česko-slovenském Second Life

Photosynth vás vítá v trojrozměrném světě internetu

Microsoft a Novell rozšíří své aktivity v oblasti systémové spolupráce

A.T.U sází na řešení ERP od společnosti Microsoft

Microsoft oznamuje personální změny

Microsoft uvolňuje SQL Server 2008 do výroby

Technologie Microsoftu pomáhají v přerozdělování fondů z Evropské unie

On-line služba Water Watch umožní kontrolu kvality a stavu turistických vodních ploch přímo na internetu

Tři české týmy bojovaly v celosvětovém finále studentské soutěže Imagine Cup 2008

Microsoft a Česká republika stvrdily dohodu o pokračování programu na podporu vzdělanosti

Prohlášení Microsoftu týkající se dopisu Carla Icahna

Mezi finalisty soutěže Microsoft Partner of the Year 2008 se probojovala i firma z České republiky

Microsoft otevřený dopis zákazníkům

Microsoft jmenuje nového ředitele pro sektor malých a středních firem

Ministerstvo vnitra a Microsoft podepsaly rámcové obchodní a servisní smlouvy

Microsoft rozšiřuje svůj marketingový tým

Microsoft rozšiřuje řady OEM distributorů

Microsoft vydává prohlášení k Yahoo!

Microsoft vytváří samostatnou obchodní jednotku Communications Sector