logo

V České republice je přes 73000 pracovních míst vytvořeno díky partnerskému ekosystému společnosti Microsoft

Přední analytická společnost IDC a společnost Microsoft zveřejnily výsledky celosvětové studie ukazující dopad IT průmyslu na investice, tvorbu pracovních míst, národní hospodářství a daňové příjmy celkem v 82 zemích světa.

Studie IDC předpovídá, že IT sektor vytvoří v následujících 4 letech jen v České republice 40 000 nových pracovních míst a 700 nových firem. Ve střední a východní Evropě to bude až 676 000 míst a celosvětově 7,1 milionu zaměstnaneckých příležitostí. Ve stejné době se v České republice zvýší roční náklady na IT o 8,5 %, na software samotný pak o 9,4 %, celosvětově se pak očekává zvýšení o 6,1 % u IT sektoru a 7,9 % u softwaru. Náklady na IT v Česku tvoří 2,75 % HDP, což je více než celosvětový průměr ve výši 2,5 %.

Průzkum IDC se zaměřil na 82 zemí z celého světa, které představují 99,5 % celosvětových výdajů na technologie. IDC zjistilo, že partnerský ekosystém společnosti Microsoft - definovaný jako soubor lidí pracujících v IT společnostech a IT profesionálů, kteří vytvářejí, prodávají anebo distribuují produkty na platformě Microsoftu - hraje klíčovou roli v celkovém rozvoji IT průmyslu a má zásadní dopad na růst pracovních míst a ekonomický rozvoj.

V roce 2007 je díky partnerskému ekosystému společnosti Microsoft vytvořeno v České republice celkem 73 000 pracovních příležitostí, což představuje 48 % všech pracovních míst v celém našem IT průmyslu. Ve střední a východní Evropě je to 694 000 pracovních míst a v celosvětovém měřítku dokonce 14,7 milionu, což představuje 42 % z celkového počtu zaměstnanců v celém IT odvětví.

"Technologie jsou dnes klíčovým faktorem pro ekonomický, sociální a technologický pokrok, tedy pro udržitelný ekonomický růst na celém světě," říká Jozef Gemela, Consulting Manager pro region CEMA ze společnosti IDC. "Průzkum IDC prokázal, že software ve velké míře přispívá k rozvoji IT podnikání. Dokazuje to také výrazný příspěvek partnerského ekosystému společnosti Microsoft, především v oblasti tvorby lokálních podnikatelských příležitostí a nových pracovních míst."

Studie dále zjistila, že každá jedna koruna, kterou Microsoft vydělá v roce 2007 v České republice, přinese dalších přibližně 10 korun do české ekonomiky. V regionu střední a východní Evropy pak dokonce každý jeden dolar vydělaný společností Microsoft stojí za dalšími 14 dolary generovanými v tomto regionu. V roce 2008 jsou v České republice očekávány investice do infrastruktury, lidských zdrojů, marketingu a rozvoje podnikání ze strany partnerského ekosystému společnosti Microsoft ve výši 7,8 miliardy korun, v regionu střední a východní Evropy pak 3,2 miliardy USD a celosvětově dokonce 91 miliardy USD.

"Průzkum IDC poukazuje na enormní vliv softwaru na tvorbu lokálních pracovních míst a růst ekonomiky po celém světě, a to jak v rozvojových, tak rozvinutých trzích," řekl Jan Mühlfeit, Chairman Europe společnosti Microsoft. "Informační technologie již pomáhají více než miliardě lidí po celém světě, více než 5 miliard na ně však stále čeká. Součástí našich aktivit prezentovaných pod názvem Potenciál bez hranic (Unlimited Potential), jejichž význam zdůrazňuje i studie IDC, je snaha o zlepšení vzdělávání, podporu lokálních inovací a vytváření nových pracovních míst a příležitostí, které všem lidem na světě přinesou nové možnosti sociálního a ekonomického růstu. Naším cílem je umožnit všem lidem a komunitám realizovat své sny a poskytnout jim k tomu relevantní a dostupné technologické zázemí."

Článek ze dne 23. října 2007 - úterý

Další články od Microsoft s.r.o.