logo

Management často podceňuje kyberzpečnost firemního IT

Cílem konference Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik bylo rozproudit diskuzi s řediteli firem, pro které je téma kyberútoků často spíše tabuizované. V Česku se každá pátá společnost a až polovina malých a středních podniků stala obětí kybernetického útoku - náklady na obnovu dat dosahují jednotek až desítek milionů korun.

Ve středu 17. 9. 2020 se v pražském Four Seasons Hotel uskutečnila unikátní konference s názvem Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik. Tentokrát však nebyla určená pro programátory, ale pro management firem.

Experti na kybernetické hrozby, právníci, politici a další zásadní aktéři z oblasti kyberbezpečnosti k ředitelům promluvili o nejnovějších trendech a prevenci kybernetických rizik.

"Kybernetická bezpečnost je naprostou existenční nutností, kterou by měli vnímat a řešit nejen informatici, ale především manažeři a vedení společnosti. Ředitelé firem by se neměli spokojit pouze s implementací základního antiviru, ale měla by u nich vznikat silná potřeba přijímat zásadní opatření, jako je například školení zaměstnanců. Právě lidský faktor je nejčastějším rizikem, teprve pak přicházejí hackerské útoky," říká Jaromír Řezáč - jeden z pořadatelů, generální ředitel společnosti GORDIC.

Sdílet zkušenosti se tak podařilo díky speciálním hostům jako byl náměstek pro informatiku FN Brno Vlastimil Válek, který promluvil o kyber útoku na nemocnici v Brně, nebo Miloš Mastník, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, které v případě blackoutu kooperují s integrovaným záchranným systémem.

Kontext informační války, jejíž součástí je i Česká republika, nabídl senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.

Diskuze nejen s těmito odborníky bude pokračovat na webináři Digitální hrozby a strategie prevence kybernetických rizik, který se uskuteční ve středu 7. 10. 2020.

"Z české legislativy vyplývá, že vedení společnosti musí počítat s úlohou řádného hospodáře a je vždy ultimátně zodpovědné za zabezpečení majetku a chodu společnosti. Otázky kyber bezpečnosti se vás tak přímo dotýkají. Nejdříve vyhodnoťte rizika a přijměte vhodná opatření pro správu a ochranu dat před vnitřním i vnějším útokem. Nezapomínejte updatovat veškerá řešení vzhledem k neustálému vývoji technologií a legislativy," apeloval na ředitele firem Bořivoj Líbal, spoluřídící partner pražské pobočky mezinárodní advokátní kanceláře Noerr.

"Právě závažnost dopadů kybernetických útoků a špatná informovanost managementu byly hlavním spouštěčem vybudování komplexní platformy. Spustili jsme blog, spojili jsme se s Agenturou Evropské unie pro kybernetickou bezpečnost a pracujeme na průzkumu mezi českými CEOs. V říjnu pořádáme webinář a, až to bezpečnostní opatření umožní, další setkání," vysvětluje okolnosti vzniku a návaznosti projektu jeho spolupořadatel Jan Císař ze společnosti Strateggo.

Článek ze dne 22. září 2020 - úterý

Další články od GORDIC spol. s r. o.

Pomůžeme se zavedením směrnice NIS2

Praktické využití blockchainu při ověřování pravosti dokumentů

O2 IT Services vstupuje do partnerského programu GORDIC

Nepozorný zaměstnanec jako riziko kybernetického útoku

Chytré zodolnění v podmínkách českých organizací - zapojte se do výzkumu

Integrace portfolia produktů BBM do platformy pro veřejnou správu GINIS

Management často podceňuje kyberzpečnost firemního IT

Digitální služby veřejné správy musí být snadno dosažitelné a uživatelsky přívětivé

GORDIC pomáhá se zajištěním chodu služeb veřejné správy

Platforma GINIS se otevírá širokému okruhu vývojářů

Jaromír Řezáč získal ocenění Řád Vavřínu za modernizaci veřejné správy

Koncept chytrých měst a regionů s podporou spolupráce GORDIC a České spořitelny

GORDIC Partner Program pomáhá rozvoji projektů informačních systémů pro veřejnou správu

Žádosti o kotlíkové dotace v Karlovarském kraji bez front

Bezpečná, spolehlivá a efektivní řešení informačních systémů na platformě Microsoft Azure

GORDIC je vítězem soutěže Ocenění českých lídrů pro Kraj Vysočina

Průzkum o chování českých uživatelů internetu

Agendu a finance Prahy 1 pomáhá řídit informační systém GINIS

Smlouvy elektronicky od A po Z - vítězný projekt v egovernment soutěži

Koncept Smart Cities je krokem k trvale udržitelnému rozvoji měst

Vím, kam klikám - nový projekt pro bezpečnost dětí na internetu

Jednoduché prověření podnikatele ve veřejných rejstřících

Transparentní úřad a jeho otevřená data