logo ESET software spol. s r. o.

Robert Šuman

Vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET

Robert Šuman - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Cvičení Locked Shields vnímáme v dnešním realitě kybernetických hrozeb jako klíčové - je to především spolupráce všech odborných institucí a specialistů, která může i v případě reálné hrozby a bezprecedentní situace nejlépe přispět k obraně před kybernetickými hrozbami, které mohou i v reálném prostředí zacílit na energetiku, zdravotnická zařízení, veřejnou dopravu nebo vojenské systémy, a to v mezinárodním kontextu.

Do letošního cvičení se v různých týmech, včetně slovensko-maďarského, zapojili také čtyři kolegové z pražské výzkumné pobočky.

Juraj Malcho

Technologický ředitel společnosti ESET

Juraj Malcho - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Locked Shields podporuje myšlenku, že spolupráce je jednou z nejsilnějších stránek NATO - zvyšuje úroveň ochrany všech členských států, jejich obyvatel, firem a kritické infrastruktury.

Společnost ESET je hrdá na to, že může podpořit Ministerstvo obrany SR v tomto cvičení simulujícím reálné hrozby, a to poskytnutím odborníků kybernetické bezpečnosti, forenzní analýzy, informací o hrozbách, právní a strategické komunikace, stejně jako naší kyberbezpečnostní platformy ESET PROTECT XDR.

Společně jsme odolnější vůči pokusům o narušení bezpečnosti ze strany jakýchkoli útočníků.

Jakub Souček

Team Coordinator & Malware Analyst společnosti ESET

Jakub Souček - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Nový tým, který se v pražské výzkumné pobočce v posledních měsících formoval, se aktivně zaměří na kyberkriminální aktivity a metody vedení útoků, a to nejen v Česku, ale po celém světě, protože kybernetické hrozby nerespektují státní hranice. Svou odborností budeme moct přispět nejen ke zlepšení našich detekčních technologií a ochrany pro naše zákazníky, ale také prohloubit celkové povědomí o takových hrozbách pro širokou veřejnost.

Mezi kybernetické hrozby, které označujeme termínem crimeware, patří velké kyberútoky, nejčastěji s cílem finančního zisku. Gangy, které za nimi stojí, zpravidla nebývají sponzorované státy, narozdíl od APT skupin.

Z oblasti crimewaru je největší hrozbou dlouhodobě ransomware - podle našich dat posiloval v posledním roce o více než 50 % a rozhodně se nejedná o hrozbu, která by byla na ústupu.

Robert Šuman

Vedoucí pražského detekčního a analytického týmu společnosti ESET

Robert Šuman - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Nový tým, který se na poli kybernetických rizik více zaměří na crimeware, vznikl zcela přirozeně, a to nejen s ohledem na přetrvávající rizikovost ransomwaru, ale také díky tomu, že k nám do pražské pobočky přišla řada nových kolegů s patřičnou specializací. Jakub Souček, který v ESETu působí již několik let a je na tomto poli expertem, byl v otázce, kdo se postaví do čela týmu, jednoznačnou volbou.

Dlouhodobá spolupráce soukromé a veřejné sféry je klíčová a jsou to především odborný vhled a technická znalost, kterými můžeme nyní v boji proti kyberkriminalitě ještě lépe přispět.

Věříme, že díky strukturovanému vhledu do problematiky a činnosti kyberkriminálních skupin budeme moci zákazníkům i veřejnosti nabídnout tolik potřebné informace k obraně před těmito hrozbami i pro jejich prevenci.

Vladimíra Žáčková

Specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET

Vladimíra Žáčková - ESET software spol. s r. o.logo ESET software spol. s r. o.LinkedIn

Společnosti a organizace jsou čím dál více závislé na digitálních prostředcích, a tím pádem vystaveny kybernetickým hrozbám více než před lety. S příchodem nového Zákona o kybernetické bezpečnosti a požadavků NIS2 se navíc budou muset ještě více zaměřit na zvyšování svého zabezpečení.

NIS2 má oproti předchozí verzi směrnice mnohem větší rozsah působnosti a přináší mimo jiné třeba požadavky na sledování a hlášení incidentů nebo na bezpečnost dodavatelského řetězce.

Právě útoky dodavatelským řetězcem, při kterých se např. útok na dodavatele aplikace pro přenos a správu souborů dotkne celé řady jeho klientů, jsou u malých a středních firem stále častější. Důvodem bývají většinou jejich omezené zdroje k zajištění kybernetické bezpečnosti.