Uživatele internetu dnes nejvíce ohrožuje sociální inženýrství, tedy pokusy podvést uživatele. Microsoft proti této hrozbě prostřednictvím svých nástrojů a produktů dlouhodobě bojuje. A úspěšně, jak dokládá nejnovější studie nezávislé organizace NSS Labs, která se zaměřuje na testování a certifikaci bezpečnostních produktů. Samotný Internet Explorer 8 bez jakýchkoliv dalších bezpečnostních aplikací odhalil 81 procent všech útoků spoléhajících na metody sociálního inženýrství. To je třikrát více než druhý nejúspěšnější webový prohlížeč v testu. Ani jeden z konkurenčních webových prohlížečů nepřesáhl hranici 30 procent odhalených hrozeb.
"Internet Explorer je nejrozšířenější webový prohlížeč a nás nesmírně těší, že jeho nejnovější verze je podle objektivního hodnocení tím nejbezpečnějším, co mohou lidé na internetu používat," říká Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows Client společnosti Microsoft v České republice.
Filtr proti podvodům
Internet Explorer 8 využívá pro zajištění bezpečnosti svých uživatelů technologii SmartScreen Filter, která vychází z úspěšné funkce Phishing Filter. Ta byla použita u předchozí verze webového prohlížeče společnosti Microsoft, která chránila uživatele před phishingem - pokusy o podvodné přesměrování na nebezpečné webové stránky. SmartScreen Filter přidává ochranu před škodlivými kódy, které slouží k napadení počítače. Pokud systém zaznamená pokus o stažení programu ze serveru, který šíří škodlivý software, okamžitě akci přeruší a informuje uživatele o riziku.
"Podvratné aktivity na internetu se soustředí na manipulaci s uživateli a snahu získat přístup k jejich osobním údajům pro následné zneužití. Navíc jsou tyto útoky skryté tak, aby uživatel o ničem nevěděl. K útokům často slouží sociální sítě plné odkazů na rizikové stránky nebo odkazy na phishingové stránky zasílané v e-mailech," vysvětluje Lukáš Křovák. "Používat webový prohlížeč, který tato rizika nejlépe omezuje, je tak nesmírně důležité, a proto všem našim zákazníkům doporučujeme instalaci Internet Exploreru 8."
Miliony chráněných uživatelů
Za první čtyři měsíce dostupnosti Internet Exploreru 8 zabránila funkce SmartScreen Filter více než 80 milionům pokusů o napadení osobních počítačů škodlivými kódy. V průměru každý čtyřicátý uživatel IE8 se každý týden setká s jedním pokusem o napadení, jako škodlivý označí SmartScreen Filter každý dvoustý pokus o stažení softwaru z webu. Schopnost Internet Exploreru 8 odhalovat hrozby na webu se s časem výrazně zvyšuje. Od prvního testu vývojové verze IE8 v lednu 2009 do poslední studie z letošního srpna došlo k 12% zvýšení počtu rozpoznaných rizik. Všechny ostatní testované prohlížeče, včetně Firefoxu a Opery, ve stejném období část své schopnosti chránit uživatele před škodlivými kódy na internetu ztratily.
Obdobně efektivní je Internet Explorer 8 i u pokusů o přesměrování uživatele na podvodné webové stránky, kde jeho účinnost dosahuje 83 procent. Od uvedení funkce Phishing Filter v Internet Exploreru 7 zabránily webové prohlížeče společnosti Microsoft více než 125 milionům pokusů o přesměrování uživatelů na rizikové weby.
Článek ze dne 2. září 2009 - středa
Microsoft oznamuje personální změny
S Internet Explorerem 8 jsou online nákupy bezpečnější
Už za pět let bude informační znalosti vyžadovat 9 z 10 pracovních pozic
Vyzkoušejte beta verzi Silverlight 4
Microsoft Office 2010, otestujte beta verzi
Windows Live si rozumí s první českou sociální sítí
Microsoft uvádí na trh nový Exchange Server 2010
Windows 7 a Windows phone míří na pulty českých obchodů
Microsoft zpřístupnil betaverze nových produktů pro vývojáře
WebsiteSpark, program na podporu komunit tvůrců webů
Microsoft Office 2010 bude snadno dostupný na nových počítačích
Microsoft celosvětově uvádí na trh Windows phone
Microsoft a jeho partneři přinášejí české ekonomice desítky miliard korun
Microsoft představuje řešení pro zjednodušení komunikace s datovými schránkami
ČVUT a Microsoft prohlubují spolupráci
Microsoft varuje před prodejem testovacích verzí Windows 7
Rodiče, mějte přehled o aktivitách svých dětí na internetu
Internet Explorer 8 nejlépe chrání před hrozbami sociálního inženýrství
System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 je hotov
Microsoft oznámil termín uvedení Windows Mobile 6.5
Nový Windows Live Movie Maker od Microsoftu
Microsoft uvolnil Exchange Server 2010 ve verzi Release Candidate
Microsoft zpřístupnil testovací verzi SQL Server 2008 R2
Spolupráce Microsoft a Nokia při vývoji a prodeji produktivních řešení pro mobilní komunikaci
Tomáš Hlinka, nový ředitel divize služeb Microsoftu
Windows 7 a Windows Server 2008 R2 míří do výroby
Stahování Windows 7 RC a Windows Server 2008 R2 RC se chýlí ke konci
Windows 7 podpoří českou ekonomiku a vytvoří nová pracovní místa
Microsoft představil obchodní model pro platformu Windows Azure
Microsoft představuje Silverlight 3 a Expression 3
Steven Sinofsky novým prezidentem divize Windows
Český student naprogramoval nejlepšího robota na světě
Microsoft spouští program technologické záruky pro systém Windows 7
Česká firma ve finále soutěže Microsoft Partner of the Year
Central Europe On-Demand vstupuje na český trh
Bing, nový vyhledavač od Microsoftu
Microsoft úspěšně zasahuje proti prodejcům nelegálního softwaru
Windows 7 RC a Windows Server 2008 R2 RC jsou dostupné široké veřejnosti
Microsoft vstupuje do světa telefonie a videokonferencí
Microsoft usnadňuje užívání Office na mini noteboocích bez optické mechaniky
Seznam.cz použije pro vyhledávání v zahraničním internetu službu Live Search
29 % mladistvých se stalo obětí online obtěžování
Microsoft oznamuje personální změny
Microsoft vyhlašuje 11. ročník soutěže Microsoft Awards
Microsoft uvolňuje Internet Explorer 8 RC k testování
Z aplikací Microsoft Office jsou v Česku nejznámější Word a Excel