logo

Microsoft zahájil nový ročník soutěže Imagine Cup

Soutěž Imagine Cup 2009 probíhá v 9 kategoriích, do kterých je již nyní možnost se zaregistrovat. U čtyřech kategorií bude navíc zcela poprvé probíhat nezávisle na celosvětovém finále také české národní utkání.

Téma pro Imagine Cup 2009 proto zní - "Představte si svět, kde technologie řeší největší problémy dneška."

České úspěchy

Češi patří již několik let mezi úspěšné účastníky celosvětového finále soutěže Imagine Cup. V roce 2006 na sebe studenti z Vysokého učetní technického v Brně upoutali pozornost návrhem navigační slepecké hole. V následujícím roce se mezi nejúspěšnější nápady probojoval projekt SilentBooks, který mohou využívat neslyšící v cestě za vzděláním. Imagine Cup 2008 pak patřil projektu DIP (systému včasného varování před přírodními katastrofami) týmu z Vysoké školy Báňské - technické univerzity v Ostravě a týmům z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a Střední školy aplikované kybernetiky v Hradci Králové, které se umístily v kategorii programátorů na 5. - 6. místě. Při účasti 200 000 studentů z více než 100 zemí tak projekty českých reprezentatů patří dlouhodobě mezi jedny z nejúspěšnějších.

Soutěžní kategorie :

Soutěž Imagine Cup 2009 probíhá v 9 kategoriích, do kterých je již nyní možnost se na imaginecup.cz zaregistrovat. U čtyřech kategorií bude navíc zcela poprvé probíhat nezávisle na celosvětovém finále také české národní utkání. Studenti tak získávají další příležitost pro využití svých nápadů a připravených projektů.

 1. Návrh softwaru
  Úkolem této disciplíny je vytvořit reálné softwarové aplikace nebo služby, které odpovídají tématu soutěže. Studenti musí přijít s nápadem, na jeho základě vytvořit projekt a realizovat celý vývojový proces. Této kategorie se soutěžící účastní osobně a z českého regionálního kola postoupí výherce přímo do celosvětového finále v Káhiře.

 2. Embedded vývoj
  Účastníci v této kategorii mají za úkol vyvinout funkční prototyp integrovaného zařízení s operačním systémem Windows CE, které lze použít při řešení některého z obtížných sociálních problémů. Tento úkol důkladně prověří schopnosti soutěžících, kteří chtějí přenést svá řešení přímo do terénu. České národní finále proběhne pod záštitou společnosti Elbacom, která je výhradním distributorem operačních systémů Microsoft Embedded pro český a slovenský trh.

 3. Vývoj her
  Tato kategorie představuje obtížnou zkoušku tvůrčích a technických dovedností studentů, kteří musí vytvořit hru, jejíž účelem bude nejen pobavit, ale také podpořit pozitivní sociální změny. Studenti z celého světa mohou získat mezinárodní uznání pro své hry vytvořené v produktu XNA Game Studio. Národní české finále bude u této disciplíny probíhat pod záštitou organizace Prague ACM SIGGRAPH.

 4. Roboti a algoritmy
  Roboti potřebují více než převody a kabely – potřebují velmi složité algoritmy, které jim umožňují komunikovat s okolním prostředím. Tato nová soutěží kategorie je jakousi matematickou překážkovou dráhou, kterou musejí studenti absolvovat a vyřešit přitom sérii rébusů, programátorských úkolů a algoritmických hádanek. Také u této kategorie převezme záštitu nad národním kolem Prague ACM SIGGRAPH.

 5. IT řešení
  Úkolem studentů je vývoj, nasazení a údržba IT systémů, které jsou funkční, robustní a bezpečné. V této náročné soutěži musejí studenti prokázat své schopnosti a dovednosti v oboru sítí, databází a serverů.

 6. MashUp
  Dokážeme-li vnímat svět více než z jednoho úhlu, může v nás inspirovat nové nápady. V této kategorii mají studenti za úkol zkombinovat různé prvky (hudbu, data, obraz, služby – fantazii se meze nekladou) a uspořádat je tak, aby zásadně změnily názor diváků na některý z palčivých celosvětových problémů. Nové a neočekávané asociace přitahují zájem, a studenti tedy mohou upozornit na aspekty, které byly dosud opomíjeny.

 7. Fotografie
  Velcí fotografové dobře vědí, že i jediný snímek dokáže změnit svět. V této soutěži vyprávějí studenti formou fotografické eseje složené z inspirujících snímků příběh, který je zaměřen na některý z nejzávažnějších problémů lidstva. Fotografie musí upoutat zájem publika a prokázat, že autor osobně chápe podstatu příslušného globálního problému. Po velkém zájmu v minulém roce bude také letos probíhat české finále pod záštitou časopisu FotoVideo.

 8. Krátký film
  V této kategorii potřebují studenti využít všechny své schopnosti, aby vyrobili působivý a přesvědčivý krátký film. Jako tvůrci budou odpovědni za celý tvůrčí proces od námětu a obrazového scénáře přes natáčení digitální kamerou až po finální úpravy a prezentaci snímku.

 9. Design
  Studenti jsou vyzváni k vytvoření nového nápaditého způsobu interakce mezi strojem a člověkem. Za použití sady nástrojů Microsoft Expression využijí sílu technologie jako prostředku pro svou tvořivost.

Pravidla soutěže Imagine Cup

Soutěž je rozdělena do několika kol. Soutěžící v kategorii Návrh softwaruse utkají v regionálním českém kole, a vítěz postoupí do celosvětového finále, které proběhne v červenci 2009 v Káhiře. Studenti v ostatních soutěžních kategoriích bojují většinou on-line se svými mezinárodními soupeři a jsou průběžně vyřazováni. Do mezinárodního finále pak postupuje pouze 6 nejlepších týmů či jednotlivců v každé kategorii.

Nejlepší návrhy budou oceněny finanční odměnou ve výši celkem 170 000 amerických dolarů. Kromě ocenění, znamená pro studenty úspěšná účast v soutěži také nové profesní příležitosti a šanci ovlivnit životy ostatních lidí. U kategorií Embedded vývoj, Vývoj her, Roboti a algoritmy a Fotografie je české národní finále od celosvětového odděleno.

Soutěžící, kteří nepostoupí do celosvětového finále, tak mají stále možnost uspět v kole národním. V případě Návrhu softwaru postupuje z českého regionálního kola vítěz do celosvětového finále. Do soutěže se mohou zapojit studenti starší 16 let.

Partnery soutěže Imagine Cup 2009 v České republice jsou Elbacom, FotoVideo, Chytrepaliace.cz, ISIC, Jihomoravské inovační centrum, Microsoft Inovační Centrum, Pixel, Prague ACM SIGGRAPH a Státní fond životního prostředí.

Článek ze dne 7. října 2008 - úterý

Další články od Microsoft s.r.o.

Microsoft uvolnil bezpečnostní aktualizaci pro Internet Explorer

Microsoft představuje novou generaci služeb Windows Live

Repasované počítače pomáhají seniorům a studentům v přístupu k informacím

Microsoft jmenuje Dr. Qi Lu do funkce vedoucího skupiny online služeb

Microsoft opět v první desítce sta nejuznávanějších společností v České republice

Microsoft přináší studentům profesionální software zcela zdarma

Microsoft rozšiřuje on-line služby pro školy

Microsoft udělil ocenění svým nejlepším partnerům za rok 2008

Microsoft odtajnil své plány a klíčové projekty v oblasti business intelligence

Small Business Server 2008 a Windows Essential Business Server 2008 míří mezi zákazníky

Testovací verze Microsoft Office Live Workspace umí česky

Microsoft představí budoucnost webu na své první on-line konferenci

Microsoft a HIMSS zpřístupní fórum pro uživatele z řad zdravotnické péče v oblasti EMEA

Hyper-V Server 2008 od Microsoftu byl uveden na český trh

Poslední šance výhodné zlegalizace Windows

Nová platforma Microsoftu pro vývoj webových aplikací

Sada Office pro domácnosti s výukovým softwarem

Personální změny v Microsoftu

Microsoft rozšiřuje své aktivity v boji s nelegálním softwarem a padělky originálních softwarových produktů

Microsoft uvádí Silverlight 2

Microsoft zahájil nový ročník soutěže Imagine Cup

První nadějné firmy z Microsoft Inovačního Centra naleznete na Invexu 2008

Portugalská vláda a Microsoft chtějí zajistit dostupné počítače pro školáky

Nejinovativnější firmy se představily investorům z celé Evropy

Portál veřejné správy již zpracoval více než 33 milionů elektronických formulářů

Portál veřejné správy již zpracoval více než 33 milionů elektronických formulářů

První nadějné firmy z Microsoft Inovačního Centra se představí na Invexu 2008

Zákazníci mohou už dnes získat nový operační systém pro superpočítače,vyzkum IDC

Internet Explorer 8 Beta 2 je nyní ke stažení i v českém jazyce

Masarykova univerzita odstartovala Projekt 1000

Microsoft oznamuje personální změny

Photosynth je prvním produktem oficiálně uvedeným v česko-slovenském Second Life

Photosynth vás vítá v trojrozměrném světě internetu

Microsoft a Novell rozšíří své aktivity v oblasti systémové spolupráce

A.T.U sází na řešení ERP od společnosti Microsoft

Microsoft oznamuje personální změny

Microsoft uvolňuje SQL Server 2008 do výroby

Technologie Microsoftu pomáhají v přerozdělování fondů z Evropské unie

On-line služba Water Watch umožní kontrolu kvality a stavu turistických vodních ploch přímo na internetu

Tři české týmy bojovaly v celosvětovém finále studentské soutěže Imagine Cup 2008

Microsoft a Česká republika stvrdily dohodu o pokračování programu na podporu vzdělanosti

Prohlášení Microsoftu týkající se dopisu Carla Icahna

Mezi finalisty soutěže Microsoft Partner of the Year 2008 se probojovala i firma z České republiky

Microsoft otevřený dopis zákazníkům

Microsoft jmenuje nového ředitele pro sektor malých a středních firem

Ministerstvo vnitra a Microsoft podepsaly rámcové obchodní a servisní smlouvy

Microsoft rozšiřuje svůj marketingový tým

Microsoft rozšiřuje řady OEM distributorů

Microsoft vydává prohlášení k Yahoo!

Microsoft vytváří samostatnou obchodní jednotku Communications Sector