logo

Automatizace investičních procesů pomáhá ve zvyšování výnosů

Společnost Finamis, která je součástí českého dodavatele informačních systémů ARBES Group dokončila návrh a vývoj robotického investičního manažera (Robo-advisor), který automaticky optimalizuje tvorbu strategie a významným způsobem pomáhá v procesu dalšího rozhodování.

Trendem v nabídce finančních služeb je automatizace investičních procesů, tedy robo-advisory. V porovnání s klasickými službami specializovaných poradců je díky nižším nákladům na provozování a poplatkům investiční poradenství dostupnější většímu spektru klientů.

Na B2B trhu je stále větší poptávka po informačních systémech, které nabízejí automatizované poradenství - Finalis proto do informačního systému ARBES AMS (Asset Management Suite) implementovala modul poskytující chytré investování, který v sobě integruje vše potřebné pro zvýšení výnosů z investic. IS ARBES AMS slouží ke komplexní správě investičního majetku, finančních instrumentů a portfolia klientů.

Aby zhodnocení bylo podle představ investora, musí se provést nejprve jeho kategorizace. Zdroj informací představuje proces zasmlouvání, tzv. digitální onboarding a vyplnění investičního dotazníku. Tento proces je v systému ARBES AMS implementován jako automatizovaný proces.

Na základě získaných údajů, jako je typ smlouvy a rizikový profil navrhne systém optimalizovanou investiční strategii, reprezentovanou návrhem na vytvoření anebo úpravu investic.

Po odsouhlasení návrhu klientem systém automatizovaně provede realizaci strategie, přičemž pokyny odešle ke schválení.

On-line management investičního procesu je v systému Finamis nastaven tak, aby do něj zprostředkující finanční agent musel zasahovat jen minimálně.

Automatizace investičních procesů v praxi

Robo-advisor společnosti Finamis má za sebou již první implementace - společnost PARTNERS INVESTMENTS na toto řešení vsadila z několika důvodů.

"Plánujeme uspokojit narůstající poptávku po atraktivních investičních příležitostech k investování do řízených portfolií složených z akciových a dluhopisových ETF fondů. Zájemcům nabízíme atraktivní produkty pohánějící nejmodernější technologie. Jádrem naší společnosti je právě robustní informační systém ARBES AMS," říká Maroš Ovčarik, generální ředitel společnosti PARTNERS INVESTMENTS.

V rámci této dodávky připravil Finamis do dvojice produktů AMS a AMS-WEB modul robotického poradenství. Na straně front-end operací je ve webové aplikaci AMS-WEB implementovaný uživatelsky přívětivý postup, který podpoří krok po kroku distribuci investičních produktů.

Díky tomu zvládne jinak složitý investiční proces i externí finanční agent vybavený tabletem s on-line připojením na internet.

"Nasazení automatického finančního poradce pro PARTNERS INVESTMENTS trval osm měsíců a navazuje na dlouholetý vývoj systémů AMS a AMS-WEB. Robo-advisor bude použitý i u klientů v Česku. Úspěšná implementace na Slovensku je důkazem správného směrování a politiky, kterou ARBES Group zvolil v loňském roce akvizicí společnosti Finamis a vývojem společného produktu pro investování na bázi ARBES AMS," doplňuje Michal Houštecký, generální ředitel společnosti ARBES Technologies.

Článek ze dne 20. listopadu 2019 - středa

Další články od ARBES Technologies, a.s.