logo

Letecká tragédie u Smolenska se okamžitě stala příležitostí pro šíření online počítačových hrozeb

Letecká katastrofa, při které o víkendu zahynul polský prezident s manželkou a mnoho dalších významných představitelů Polska, se stala příležitostí pro internetové kriminálníky, kteří využívají zvýšený zájem o zprávy spojené s tímto tématem.

Online útočníci běžně využívají svátky, skandály týkající se celebrit, nebo tragédie (ať už reálné či vymyšlené) pro tzv. SEO útoky. Ty spočívají v pokusech dostat na přední pozice vyhledávačů stránky, které ve skutečnosti obsahují počítačovou infekci, například v podobě falešných antivirových produktů. "S využitím sofistikovaných technik sociálního inženýrství uživateli hrozí, že dojde k nákaze jeho počítače, nebo že zaplatí za falešný produkt, a přijde tak o své peníze", říká Juraj Malcho, vedoucí virové laboratoře antivirové firmy ESET.

Většina podvodných stránek zneužívajících smrt polského prezidenta navádí potenciální oběť na polskou doménu využívající formát :

http:// [random domain name] .com/lvlne.php? on=polish%20news%20video

PHP skript navede uživatele na polskou stránku nabízející falešné antivirové řešení :

http://hur497. [malicious domain] .pl/in.php? t=cc&d=10-04-2010_x_1023&h=[random domain name].com

ESET jako vždy v těchto případech doporučuje uživatelům internetu aktualizovat webový prohlížeč, antivirus a neklikat na stránky, které už vyhledávače (Google a jiné) označují za potenciálně nebezpečné.

Další články k tématům - antivirové - domain - ESET - letecká - php - polskou - random - tragédie - Juraj Malcho

Článek ze dne 14. dubna 2010 - středa

Další články od Eset software s.r.o.