logo

Falešné odkazy lákají na informace o tragických událostech v Japonsku

Kyberzločin zneužívá japonskou katastrofu - internetoví podvodníci ve skutečnosti vedou lákavé informační odkazy na nebezpečné stránky, které zpravidla obsahují malware. Stejně jako v minulosti i nyní uživatelé naletěli především prostřednictvím sociálních sítí.

Podvodníci útočí zejména na Facebook, kde se objevují odkazy typu "Šokující video z japonské katastrofy". Pokud tento odkaz uživatel otevře, je přesměrován na stránku, která připomíná rozhraní YouTube. Uživatele přitom může zmást, že odkaz zahlédl na kamarádově profilu, a tak jej považuje za důvěryhodný. Právě tak se ovšem spam šíří - pokud chce uživatel domnělé video spustit a klikne na něj, odkaz se okamžitě objeví i na jeho zdi. Jestliže pak vyplní ještě dotazník, útočník o něm získá soukromé informace.

"Rizikem jsou i různé hry či aplikace provozované v rámci portálu Facebook. Jejich vedlejší činností může být získávání soukromých informací z profilu uživatele, se kterým je aplikace provázaná. Rovněž hrozí stažení viru, trojského koně nebo jiného nebezpečného malwaru," řekl Igor Hák, Technical Director společnosti ESET software.

Kvůli takzvanému "blackhat SEO" (optimalizace stránek pro neetické či podvodné aktivity) jsou teď falešnými odkazy zaplaveny i internetové vyhledávače. Podobně jako v minulosti i nyní podvodníci využívají aktuálně zajímavého tématu, které lidé často vyhledávají.

Podvodné stránky tak nyní obsahují klíčová slova jako Japonsko, zemětřesení, vlna tsunami nebo katastrofa a vyhledávače tak mohou při zadání těchto slov nebezpečné stránky ukazovat na předních místech.

ESET doporučuje, aby uživatelé na internetu vyhledávali informace jen na důvěryhodných stránkách a pokud vidí podezřelou doménu, web vůbec nenavštěvovali.

Další články k tématům - blackhat - Facebook - kyberzločin - malware - podvodníci - SEO - video - YouTube - zemětřesení - Igor Hák

Článek ze dne 23. března 2011 - středa

Další články od Eset software s.r.o.