logo

Velkou roli hrají v komunikaci mezi studenty sociální sítě

Ačkoli většina studentů již pravidelně zálohuje svá data a stále více z nich využívá cloudové služby, zabezpečení svého chytrého telefonu antivirovým programem řeší méně než polovina z nich. Mimo školu komunikují zejména přes sociální sítě a chatovací aplikace.

Téměř každý z dotázaných studentů českých středních a vysokých škol v průzkumu ESET a Seznam (online dotazování od 24. 9 - 4. 10. 2021 / 109 respondentů), je pro studium vybaven chytrým telefonem nebo notebookem. Nadále převažuje elektronická forma poznámek a materiálů ke studiu a jejich sdílení prostřednictvím chatovacích aplikací či nástrojů od Google.

Dobré vybavení je již mezi českými studenty standardem, téměř většina respondentů vlastní chytrý telefon (98%) nebo notebook (94%), v menší míře je zastoupený také stolní počítač (40%). Oproti roku 2020, který přinesl větší požadavky na vybavení pro komunikaci a výuku online, došlo k nepatrnému růstu v používání těchto zařízení.

Přes 80% studentů chrání své notebooky a stolní počítače antivirovými programy. V případě chytrých telefonů a tabletů je to okolo 40% dotázaných. Část studentů (okolo 10%) přitom ani neví, zda je jejich chytrý telefon či tablet chráněn.

"Zatímco ochrana počítače nebo notebooku nějakým bezpečnostním programem již není ničím neobvyklým, u mobilních zařízení, jako jsou chytré telefony, nemá zabezpečení více než polovina dotazovaných. Elektronické dokumenty, jako jsou poznámky z vyučování nebo přednášek a další studijní materiály, přitom začínají drtivě převažovat nad klasickými formáty psanými v ruce. Studenti pracují na svých chytrých zařízeních víc než kdy dřív. Rozhodně jim tak doporučujeme, aby ochranu svých studijních materiálů a soukromí nepodceňovali. Základním bezpečnostním prvkem je silné heslo a možnost využít dvoufaktorové ověření. Zpravidla jde o SMS kód nebo potvrzení ve spárované aplikaci. Tuto službu standardně nabízejí banky nebo poskytovatelé e-mailových schránek. A není již výjimkou ani u sociálních sítí," říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Vítězí elektronické materiály a nástroje od Google

Téměř všichni dotázaní využívají internet k vyhledávání zdrojů pro své úkoly a práce, komunikaci se spolužáky, pro přístup do informačního systému školy nebo sdílení materiálů. Oproti minulému období je nyní vyšší především využívání internetu pro samostudium.

Rychle se proměňuje také způsob sdílení studijních materiálů. Nejčastější platformou je stále aplikace Messenger od Facebooku, její míra využívání ale rychle klesá. Naopak roste popularita nástrojů Google Disk a Google Docs.

Tradiční půjčování sešitů v procentuálním zastoupení oproti loňskému roku vzrostlo, jedná se ale o významně nižší číslo než v roce 2019. Za online sdílením v tuto chvíli zaostává. Oproti netypickému roku 2020 mírně ubylo studentů, kteří měli většinu materiálů v elektronické podobě. Ve srovnání s rokem 2019 však podíl u využívání elektronických materiálů výrazně narostl.

S využíváním elektronických materiálů souvisí i jejich zálohování a zabezpečení před případnou ztrátou či smazáním. Až 81% studentů si data související se studiem zálohuje, přičemž zhruba polovina z nich to již dělá pravidelně. Situace je tak shodná s rokem 2019. Stále ovšem roste podíl zálohování prostřednictvím cloudových služeb.

Celkovou situaci kolem postupně převládajících online návyků studentů a žáků vyšších ročníků středních škol pak podporuje také kontinuálně rostoucí zájem o nákup technologického vybavení do škol.

Podvody na sociálních sítích

Informace a zprávy o celkovém dění získávají studenti na sociálních sítích a internetových zpravodajských serverech. Frekvence sledování se u internetového zpravodajství od minulého roku o něco snížila, pořád je však na vyšší úrovni než v roce 2019.

Mimo školu spolu studenti komunikují zejména přes sociální sítě a chatovací aplikace. Stejně, jako v případě používání e-mailu, je i v případě komunikace prostřednictvím sociálních sítí zaznamenán pokles.

Sociální síť Facebook, která stále platí za jednu z nejpopulárnějších sociálních sítí v České republice, využívají ve svém volném čase téměř všichni dotázaní studenti a počet uživatelů sítě Instagram stále stoupá.

Téměř polovina dotazovaných pak na otázku, jak hodnotí úroveň soukromí, kterou aplikují na své profily na sociálních sítích, odpověděla, že má některé profily na sociálních sítích zcela veřejné. Další desetina respondentů uvedla, že má veřejné všechny své profily.

Zhruba 40% studentů nikdy neřešilo, zda je profil známé osoby nebo influencera ověřený. Více než 75% studentů se na sociálních sítích setkalo s podvodem. Vedle hoaxů je zcela běžné, že se někdo vydává za jinou osobu.

Častá je i snaha vylákat peníze. Přibližně 67% dotázaných studentů používá dvoufázové ověření pro přihlašování do svých účtů, nejčastěji formou SMS.

Článek ze dne 3. listopadu 2021 - středa

Další články od ESET software spol. s r. o.

Predikce kybernetických hrozeb v roce 2022 v Česku

Rok 2021 byl ve znamení kybernetických útoků na uživatelská hesla a přihlašovací údaje

Zranitelnost knihovny Log4j

Vývoj globálních kybernetických hrozeb

Útočné kampaně s technikou Watering hole cílí na zpravodajské weby evropských médií

Ochrana před ransomware v reálném čase

SMS phishing cílí na české uživatele iPhone

Velkou roli hrají v komunikaci mezi studenty sociální sítě

Bootkit ESPecter upravuje modul Windows Boot Manager

Pravděpodobná kyberšpionáž nově odhalené skupiny FamousSparrow

Kybertest si vyzkoušelo 100 tisíc Čechů

Digitální marketing ESETu vede Michaela Kadlečková

IIS malware

Rizikem pro počítače s macOS je aktuálně zejména adware

Stalkerware představuje nejvážnější hrozbu telefonů s Androidem

Cílem hackera můžete být i Vy!

Triky hackerů při útoku na klienty bank

Celosvětový vývoj malware ve zprávě ESET Threat Report T1 2021

Unikátní heslo je základní prvek ochrany dat v online prostředí

Počítače s macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware

Kybernetické útoky na hesla uživatelů

Uživatelé preferují chytré telefony, notebooky a cloudová úložiště

Pokles detekcí hrozeb pro mobilní telefony

Za polovinou dubnových kyberútoků v Česku je Spyware

Infikované Android aplikace instalující další malware

Cílená kampaň útoků na hesla českých uživatelů

Status Top Player pro ESET za vysokou ochranu před pokročilými hrozbami

Roste objem bankovního malware pro Android

Třetina únorových útoků mířila na hesla webových prohlížečů

NightScout - cílený kybernetický útok na herní emulátor NoxPlayer

Pro napadené poštovní servery je klíčové instalovat aktualizace s opravou

ESET je největším poskytovatelem bezpečnostních produktů na českém trhu

Zranitelností poštovních serverů Microsoft Exchange přitahuje pozornost hackerů

ESET PROTECT pro komplexní ochranu firemních dat

Vyjádření ESETu k útokům na MPSV a další systémy veřejné správy

Analýza vývoje malware za poslední čtvrtletí 2020

Bankovní malware cílí na české uživatele

Falešné investiční weby lákají na pohádkové zisky

Spyware útočící na hesla je v Česku dlouhodobě nejvážnější hrozbou

Vyděračský phishing je na vzestupu

HPC klastry ohrožuje malware Kobalos

ESET letos očekává narůst útoků na cloudové služby, hesla a osobní údaje

První počítačové viry byly ukázkou dovedností programátorů

Vánocům dominovaly útoky na hesla uložená v prohlížečích

Triky podvodníků cílí na důvěřivé investory

Bezpečnostní software pro Windows od ESETu má další AV-TEST ocenění

Jak nakupujeme online

Češi a kyberbezpečnost v praxi

ESET potvrzuje pozici předního hráče mezi dodavateli řešení ochrany firemních koncových bodů

Hoax a phishing dominují - cílí na firmy a home office