logo

Uživatelé preferují chytré telefony, notebooky a cloudová úložiště

Podle pravidelného průzkumu společností ESET a Seznam se poprvé od roku 2016 v posledním roce výrazněji změnil typ zařízení, která k přístupu na internet využíváme. Telefony a notebooky preferují ročníky do 24 let, počítače častěji používají uživatelé ve věku nad 45 let. Využívání bezpečnostního softwaru stagnuje s výjimkou stolních počítačů.

Výrazný skok o 7% nastal u využívání chytrých telefonů, letos se jimi připojuje 86% Čechů. Notebooky od roku 2016 (kdy je využívalo 81% lidí) ztrácely na oblíbenosti, v posledním roce se ale trend změnil a výsledkem je používání u 74% Čechů.

Co naopak ale i nadále klesá, je počet uživatelů, kteří preferují klasické počítače. V roce 2021 je pro surfování používá jen polovina respondentů. Jen třetina uživatelů využívá tablet. I zde lze pozorovat dlouhodobý pokles.

Nejčastěji využíváme pro připojení vlastní WiFi síť - tuto variantu využívá téměř 90% uživatelů a jde o dlouhodobý trend, který se výrazně nemění.

Využívání mobilních dat se letos zvýšilo o 4% a celkově se takto připojuje 66% uživatelů. Naopak, pravděpodobně vlivem karanténních opatření, klesl počet uživatelů, kteří používají veřejné sítě, a to z 39% na 33%. Množství respondentů, kteří veřejné WiFi nepoužívají vůbec nikdy, se zvýšil o 3% na celkových 36%.

"Lidé v soukromí mnohem častěji využívají telefony. Firmy kvůli výraznému přesunu pracovníků na home office v roce 2020 nakupovaly více notebooky, které práci na dálku přeci jen usnadňují. Jelikož se tato zařízení osvědčují i pro náročnou práci, nečekám, že se v příštím roce uživatelé ve výrazném počtu vrátí ke klasickým počítačům. Preference dobře zabezpečené a udržované vlastní domácí sítě, využívání mobilních dat nebo připojení v rámci pracovní sítě jsou z pohledu bezpečnosti lepší varianty než veřejná síť, kde není zřejmé, v jakém stavu se z pohledu správy a bezpečnosti nachází. Pro citlivé operace - např. využívání mobilního bankovnictví nebo platby přes internet - je vhodnější vždy zvolit mobilní data nebo právě domácí či pracovní síť," říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET.

Podceňujeme ochranu před viry

V minulém roce začal počet zařízení chráněných bezpečnostními programy klesat, letos se tento negativní trend zastavil. Ve většině případů objem chráněných zařízení vzrostl o několik málo procent, výjimkou jsou notebooky. Mobilní telefon si chrání 58% uživatelů, počítač 94% a notebook 89%.

Chytré telefony byly dlouhodobě platformou s podceňováním smyslu ochrany zařízení proti aktivitám útočníků. Tento stav se mění a v posledních letech dochází k pomalému, ale setrvalému trendu nárůstu používání bezpečnostního softwaru. To je dobře, neboť osobní data jsou pro útočníky velice cenná - lze je zneužít pro konkrétní typy kybernetických útoků nebo přeprodat jiné zločinecké skupině.

Ochrana přístupu do zařízení

Ochrana přímého přístupu do zařízení skrze zámek displeje je rovněž oblast, která se během posledních let několikrát dramaticky změnila. Nějakou formu zámku displeje volí většina Čechů a počet uživatelů, kteří si telefon takto chrání, stále vzrůstá.

V roce 2016 si jej nechránila třetina lidí, letos je to jen 14%. Zámek je podle odborníků první a základní krok, jak chránit data či zabránit instalaci stalkerware.

Téměř polovina lidí používá otisk prstu, 20% číselný kód, 12% volí gesto. Postupně roste i popularita rozpoznání obličeje, jakkoliv ji aktuálně využívá pouze 8% uživatelů.

Typ zámku se mění podle toho, jak se vyvíjejí nové technologie. Např. zmíněný otisk prstu využívá od roku 2016 (kdy jej užívaly 3% uživatelů), čím dál více lidí. Dlouhodobě klesá počet uživatelů, kteří upřednostňují PIN a gesto.

Mírně také vzrostl počet respondentů, kteří si telefon chrání bezpečnostním programem. Podařilo se tak zastavit negativní vývoj mezi lety 2019 a 2020, kdy počet chráněných zařízení klesal.

Počet uživatelů, kteří v chytrém telefonu nějaký bezpečnostní program používají, dlouhodobě osciluje okolo 60% - to je je poměrně málo navzdory skutečnosti, že uživatelé Apple zařízení bezpečnostní program ani vlastnit nemohou a zbývající majorita chytrých Android telefonů je častým terčem kybernetických útoků.

Zálohování dat

Kromě využívání bezpečnostních programů odborníci zdůrazňují také nutnost zálohovat si důležitá data. Češi zálohují poměrně svědomitě.

Necelá polovina uživatelů zálohuje v cloudu, tedy například na Google Disk, OneDrive, Dropbox či iCloud. Tři čtvrtiny lidí preferují flash disky, jejich počet však rok od roku klesá.

Mírně se snížil také počet lidí (na 54%), kteří využívají velkokapacitní externí disky, 17% uživatelů si data vypálí na CD či DVD a 16% má vlastní síťové úložiště - tzv. NAS.

V čem ale zaostáváme, je ochrana dat před neoprávněnou manipulací. Překvapivě je v ochraně záloh nejaktivnější generace lidí starších 45 let.

Vhodné místo pro uložení CD či externího disku zvolí 9% uživatelů, 12% používá hardwarovou ochranu a jen 12% data zašifruje softwarem.

Šifrování je jednou z nevhodnějších cest, jak citlivá data chránit. Polovina uživatelů uvádí, že neví, jak se to dělá, pětina to považuje za moc komplikované a 41% uvádí, že to nepotřebuje. Jen 3% lidí si myslí, že takové technologie jsou drahé.

O průzkumu

Průzkum probíhal formou online dotazování, které realizoval Seznam.cz od 4. do 16. 5. 2021 a zúčastnilo se jej 918 respondentů. Vzorek je reprezentativní na uživatele služeb společnosti Seznam.cz starší 15 let, byl vyvážen při kvótách na pohlaví, věk a vzdělání.

Článek ze dne 3. června 2021 - čtvrtek

Další články od ESET software spol. s r. o.

Platforma ESET PROTECT pomáhá se správou kybernetické bezpečnosti firmy

Ransomware WannaCry stále představuje riziko pro kritickou infrastrukturu

Nové investice do technologické divize ESET Research v České republice

Aktualizace produktů platformy ESET PROTECT pro firemní zákazníky

Kybernetický útok na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

ESET produkty pro domácí uživatele s Windows chrání zařízení s ARM procesory

Destruktivní malware CaddyWiper cílí na finanční instituce Ukrajiny

Integrace Intel technologií detekce ransomwaru do ESET produktů

Ukončení prodeje ESET produktů v Rusku a Bělorusku

Stav kybernetických hrozeb na Ukrajině

Malware HermeticWiper použitý na Ukrajině cílí na uživatelská data a firemní sítě

Informace k aktuálním útokům na servery MS Exchange

ESET úspěšně rozvíjí svůj MSP distribuční kanál

Skupina kyberzločinců ALPHV ochromila kritickou infrastrukturu v Německu

Analýza ranitelnosti ovladačů jádra Windows

Predikce kybernetických hrozeb v roce 2022 v Česku

Rok 2021 byl ve znamení kybernetických útoků na uživatelská hesla a přihlašovací údaje

Zranitelnost knihovny Log4j

Vývoj globálních kybernetických hrozeb

Útočné kampaně s technikou Watering hole cílí na zpravodajské weby evropských médií

Ochrana před ransomware v reálném čase

SMS phishing cílí na české uživatele iPhone

Velkou roli hrají v komunikaci mezi studenty sociální sítě

Bootkit ESPecter upravuje modul Windows Boot Manager

Pravděpodobná kyberšpionáž nově odhalené skupiny FamousSparrow

Kybertest si vyzkoušelo 100 tisíc Čechů

Digitální marketing ESETu vede Michaela Kadlečková

IIS malware

Rizikem pro počítače s macOS je aktuálně zejména adware

Stalkerware představuje nejvážnější hrozbu telefonů s Androidem

Cílem hackera můžete být i Vy!

Triky hackerů při útoku na klienty bank

Celosvětový vývoj malware ve zprávě ESET Threat Report T1 2021

Unikátní heslo je základní prvek ochrany dat v online prostředí

Počítače s macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware

Kybernetické útoky na hesla uživatelů

Uživatelé preferují chytré telefony, notebooky a cloudová úložiště

Pokles detekcí hrozeb pro mobilní telefony

Za polovinou dubnových kyberútoků v Česku je Spyware

Infikované Android aplikace instalující další malware

Cílená kampaň útoků na hesla českých uživatelů

Status Top Player pro ESET za vysokou ochranu před pokročilými hrozbami

Roste objem bankovního malware pro Android

Třetina únorových útoků mířila na hesla webových prohlížečů

NightScout - cílený kybernetický útok na herní emulátor NoxPlayer

Pro napadené poštovní servery je klíčové instalovat aktualizace s opravou

ESET je největším poskytovatelem bezpečnostních produktů na českém trhu

Zranitelností poštovních serverů Microsoft Exchange přitahuje pozornost hackerů

ESET PROTECT pro komplexní ochranu firemních dat

Vyjádření ESETu k útokům na MPSV a další systémy veřejné správy