logo dTest, o.p.s.

Nové tarify T-Mobile a Vodafone uživatele nenadchnou

V březnu představil Vodafone nový neomezený tarif se 40 GB datovým balíčkem pro celou rodinu. S novými tarify nyní přichází také T-Mobile, ty jsou však pro české spotřebitele spíše zklamáním.

Vodafone vyslal první pomyslnou vlaštovku předpovídající dlouho očekávané datové jaro, když v březnu představil nový sdílený rodinný tarif s neomezeným voláním, SMS a datovým balíčkem v úctyhodné výši 42 GB, který lze rozdělit až mezi čtyři rodinné příslušníky. Tarif vyjde na 2498,50 Kč, což u čtyřčlenné rodiny znamená přibližně 625 Kč na osobu. Při rovnoměrném rozložení dat tak získá každý člen domácnosti více než 10 GB.

Ač tato nabídka nedosahuje oblíbených polských kvalit, lze ji ve stávajícím prostředí českého telekomunikačního trhu označit za velmi výhodnou. Nejoblíbenější individuální neomezené tarify totiž dosud všichni hlavní čeští mobilní operátoři nabízeli za cenu o více než sto korun vyšší, a to shodně za 749 Kč. Tyto tarify přitom obsahují pouze dnes už směšných 1,5 GB dat.

Spolu s novým ceníkem, který Vodafone zveřejnil v minulém týdnu, přibyl do jeho nabídky i další neomezený rodinný tarif. Ten vyjde na 1998,50 Kč a obsahuje neomezené volání, SMS a datový balíček ve výši 12 GB, který lze opět rozdělit až mezi čtyři rodinné příslušníky.

Cena na jednoho člena domácnosti je tedy zhruba 500 Kč. Při rovnoměrném rozložení dat pak získá každá osoba až 3 GB. Datový objem na jednotlivce je tedy v porovnání s individuálními neomezenými tarify za 749 Kč dvojnásobný, přičemž cena tarifu je o celou třetinu nižší.

Dlouho na sebe nenechal čekat ani T-Mobile, který od 2. 4. 2017 spouští zcela novou šestici individuálních tarifů takzvané nové generace, které jsou však pro většinu českých spotřebitelů spíše zklamáním. Místo očekávaného navýšení a zlevnění dat totiž přichází jen se zdražením základního tarifu o 150 Kč a s cenami dat opět výrazně převyšujícími evropský průměr. Současně navíc ruší stávající generaci tarifů S námi, a tak si po uplynutí stávající smlouvy připlatí především ti zákazníci, kteří užívají jen základní tarif.

Největším trhákem má pak být vylepšená verze současného tarifu za 749 Kč. Tento nový tarif nese název Mobil M, a za cenu 799 Kč měsíčně získá zákazník neomezené volání, SMS a data ve výši 4 GB. Nicméně, porovnáme-li nabízený objem služeb se zahraničím, vychází tento tarif stále velmi draze.

Britský operátor Three například nabízí stejný tarif za cenu v přepočtu pouze 281 Kč. Podobně polský T-Mobile účtuje za objem dat ještě o 1 GB vyšší jen 318 Kč. Průměrná cena tohoto tarifu v námi vybraných zemích EU pak dosahuje výše 431 Kč, a je tedy v porovnání s českým tarifem téměř poloviční.

Jedinou férovou nabídkou by se mohl zdát tarif Mobil DATA, který stojí 499 Kč měsíčně a obsahuje 10 GB dat, zákazník však musí navíc zaplatit 3,50 Kč za každou minutu hovoru a 1,50 za každou odeslanou SMS.

Podobný tarif přitom nabízí T-Mobile i v Polsku, kde do tarifu kromě 10 GB dat zahrnuje i neomezené volání a SMS, a to v přepočtu za 382 Kč měsíčně.

Za úspěch pak nelze považovat ani tarif s názvem Mobil XXL, který sice překvapil štědrou porcí dat ve výši 60 GB, jeho cena 2499 Kč měsíčně je však naprosto absurdní.

Srovnávat přitom nemusíme jen s Polskem. Nizozemský T-Mobile například nabízí tarif s neomezenými daty v přepočtu za 946 Kč. Francouzský SFR má pak v nabídce 50 GB dat za 973 Kč měsíčně.

Nové T-Mobile tarify tedy spíše dokazují, že T-Mobile hodlá i nadále aplikovat na české spotřebitele jiný metr než na své zákazníky v jiných zemích Evropské unie. Na skutečné datové jaro, ve které doufají miliony českých spotřebitelů, si tedy zřejmě budeme muset ještě chvíli počkat.

Další články k tématům - ceny - internet - operátor - SMS - tarif - volání

Článek dTest, o.p.s. ze dne 4. dubna 2017 - úterý

Další články od dTest, o.p.s.