logo Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Facebook vládne světem

Facebook - zrozen pro vyhledávání starých přátel, dnes nejpopulárnější společenský webový systém s více než 120 miliony aktivních uživatelů. Než i vy se pustíte do víru této skupinové seznamky, přečtěte si pár rad, jak službu využít co nejlépe a bez rizika ...

Facebook - funkce a úskalí

Je mnoho způsobů, jak Facebook využít. Pomůže vám nejen najít staré známé, ale také navázat nová přátelství, vyměňovat informace, sdílet fotografie a videa, chatovat a mnoho dalšího, a to velmi jednoduše a navíc zdarma. Dnes už je služba dostupná ve více než třiceti pěti jazycích včetně češtiny.

Hlavním rizikem, kterému musí čelit uživatelé Facebooku (a dalších společenských sítí), je fakt, že zadané osobní údaje se nekontrolovaně šíří po internetu. Při vkládání informací je tudíž nutná jistá obezřetnost.

Je pravda, že od svého vzniku v roce 2004 prošel Facebook jistými úpravami. Především k té poslední došlo na základě podnětů uživatelů, kteří doslova bombardovali tvůrce služby žádostmi o revizi systému. Ti přislíbili vyhovět, ovšem změny probíhají průběžně, a proto se velmi pravděpodobně setkáte s poněkud odlišným vzhledem stránek, než zde uvádíme, a možná se vám nepodaří hned napoprvé najít některé z funkcí. Nicméně níže uvedené rady a popisy jsou stále aktuální.

Jak Facebook používat

Základní části služby jsme shrnuli do pěti bodů :

  1. Registrace
    Hned na úvodní stránce najdete formulář, v němž vyplníte jméno a příjmení, e-mail, heslo, pohlaví a datum narození (tento údaj se nikde neobjevuje, je vyžadován pouze proto, aby se zabránilo přístupu osobám mladším 13 let). Pokud jde o e-mail, raději nezadávejte svůj pracovní. Byl by velmi brzy zahlcen všelijakými upozorněními a informačními maily. Pro dokončení registrace musíte klepnout na odkaz, který vám přijde na uvedený mail. Facebook vám následně nabídne zvolit následující: hledat přátele, spravovat svůj profil a připojit se do jedné sítě. V této fázi je lepší tyto kroky přeskočit - můžete tak učinit později, a to o něco bezpečnějším způsobem.

  2. Hledání spřízněných osob
    Na Facebooku se můžete zaregistrovat do skupiny s určitým společným jmenovatelem, přičemž vybrat si můžete z více než 55 tisíc kritérií: podniky, města, univerzity, koníčky atd. Jakmile se do některé ze skupin přihlásíte, bude se váš profil zobrazovat všem uživatelům, kteří jsou v ní zaregistrováni - pokud tedy nezměníte výchozí nastavení. Můžete se podílet na společných projektech, přispívat do diskusí apod.

  3. Spravování profilu
    Pod odkazem "Profil" můžete přidávat, upravovat a mazat osobní údaje. Zde se vám také zaznamenávají vaše poslední aktivity, zobrazují se zprávy od vašich přátel a mnoho dalšího. Stále však mějte na paměti zásady bezpečnosti, a proto při zadávání osobních údajů buďte opatrní.

  4. Styčný bod
    Prostřednictvím Facebooku můžete v reálném čase chatovat s přáteli, přičemž nemusíte mít strach, že společní známí uvidí text, který si vyměňujete. Stačí klepnout na položku "Facebook Chat".

  5. Ochrana soukromí
    V "Nastavení soukromí" můžete zvolit, co všechno uvidí uživatelé přihlášení do stejné zájmové skupiny - zda se doví, že jste něco smazali z profilu, přidali komentář k videu, připojili přítele atd. Můžete omezit akce, které se ostatním zobrazí, aby se tak nikdo (ať už obecně, nebo konkrétní osoba) nedověděl o vašich krocích, které někdy mohou být poněkud citlivé (odstranění některého z "přátel" apod.). Nicméně sám Facebook upozorňuje, že nedokáže zaručit, že vaše osobní údaje zůstanou skryty "neautorizovaným osobám", a varuje, že vámi uveřejněné informace se mohou stát "veřejně dostupnými".

A co je důležité - pokud nechcete, aby vás někdo našel přes "cizí" vyhledávač (například Google), nezapomeňte zakázat veřejné umístění do vyhledávačů.

Odstranění profilu

Přejete-li si deaktivovat svůj účet, můžete tak učinit v položce "Můj účet". Přestože se může stát, že odstraněné informace budou ještě nějakou dobu uloženy v paměti služby, obecně by neměly být dostupné, a to ani pro uživatele Facebooku. Je pravda, že po vymazání se profil přestane zobrazovat všem, kdo jej mají uložený mezi svými přáteli, ovšem stále zůstává na serveru služby a pokud se rozhodneme znovu zaregistrovat, opět se aktivuje. Podle průzkumu to vypadá, že Facebook registruje smazaný profil necelý měsíc.

Reklama a rizika

Facebook je zdarma a žije z reklamy. Ta je obvykle málo útočná a omezuje se na malé inzeráty po stranách a občasné zprávy vsunuté mezi sdělení na úvodní stránce. Navíc se často řídí preferencemi zadanými v profilu. Přesto občas dostanete pochybnou reklamní zprávu ve formě pozvánky do určité skupiny či nabídky na vyzkoušení nějaké služby. Také přicházejí lákadla typu "Někdo si myslí, že jsi výjimečný", "Chceš vědět, kdo jsi? Klepni zde" apod. Pokud výzvu poslechnete a klepnete na daný odkaz, zpravidla se dostanete na externí stránku, kde jste vybídnuti ke stažení souboru s příponou "exe". Ale jak už asi tušíte, většinou jde o virus schopný po aktivaci rozesílat pod vaším jménem zprávy na všechny adresy, které máte v kontaktech.

Dalším nebezpečím, které na vás číhá, jsou nejrůznější podvůdky v podobě žádostí o peníze od osob, které tvrdí, že potřebují finanční pomoc například pro návrat do vlasti. Jak se můžete bránit ? Jednoduše - takových proseb si vůbec nevšímejte, neodpovídejte na ně, zkrátka nereagujte. A co především - nestahujte a neukládejte do počítače nic, u čeho neznáte původ anebo je vám povaha souboru podezřelá.

Další články k tématům - Facebook - osobní - profil - skupiny

Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne úterý 7. července 2009

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Nakupujeme a prodáváme přes internet

Srovnání mobilních telefonů pro seniory

ČOI radí, jak na nákup nového mobilního telefonu

Jak se osvědčil mobil Apple iPad ?

První SMS podatelna je na Praze 6

Jak vybírat bezpečný a spolehlivý online obchod ?

Karta pomoci pomáhá záchranářům

Internetové Vánoce 2009

Nové informace k downloads-portal.sk

Nová pravidla EU pro přístup k internetu

Projekt OpenCard se prodražuje

SOS k downloads-portal.sk

Telekomunikační balíček před schválením v EU

Ceny zboží na internetu padají

Co přinese nový zákon o platebním styku ?

Virtuální procházka a ochrana soukromí

EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou

Případy explodujících iPhonů

Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?

Má ekologický mobil budoucnost ?

Pozor na formuláře na inzerci v katalogu

Facebook vládne světem

Odbavení na letišti přes mobil

Při brouzdání z mobilu buďte opatrní

Odborné semináře pro podnikatele

Nabíječky baterií pro mobilní telefon

Chcete umět dobře fotit ?

Antivir nestačí na bezpečnost PC

Je nutné posílit bezpečnost internetu

Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet

Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé

Pozor na Český telefonní seznam

Internetové aukce

Nový program pro bezpečnější internet

Nesouhlas s postojem Magistrátu

Vánoční nákupy z pohodlí domova

Reklama na ploché televizory je často zavádějící

EURANET na internetu

Projekt Corenet

Opencard s problémy

Jak reklamovat telekomunikační služby

Obezřetnost při nákupu přes internet se vyplatí

Průzkum dostupnosti zelených linek u telefonních operátorů

České radiokomunikace a jejich péče o zákazníky

Test internetových obchodů 2008

T-Mobile zaslal zákazníkům omylem několik tisíc korun

Rodina vyhrála spor s Telefónicou O2

Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog

Rušení poštovních poboček znamená omezení služeb

Spamy nás otravují stále víc