logo

Odbavení na letišti přes mobil

Letiště Praha zavedlo novinku - systém, který aerolinkám umožní, aby se jejich cestující odbavili prostřednictvím mobilního telefonu nebo PDA zařízení. Jako první rozšířila své služby o odbavení přes mobil letecká skupina AIR FRANCE KLM.

Od 26. června se pasažéři směřující do Amsterdamu dostanou do letadel s palubní vstupenkou na displeji telefonu. Jediným papírovým dokladem nezbytným pro vstup na palubu letadla tak zůstává osobní průkaz totožnosti. Další linkou skupiny, na které bude nová služba zavedena, je spoj do Paříže letecké společnosti Air France.

Jak takové odbavení přes mobil funguje? Pro využití služby je nutné mít telefon s internetovým prohlížečem. Cestující se přihlásí k odbavení pomocí webových stránek mobile.airfrance.com nebo klm.com. Po vyplnění všech potřebných údajů obdrží elektronickou palubní vstupenku s bezpečnostním čárovým kódem přímo do svého mobilního telefonu ve formě SMS, MMS nebo e-mailu. Pasažéři se mohou odbavit a vybrat si své sedadlo od 30 hodin do 30 minut před uzavřením odbavení.

"Letiště Praha je moderním vzdušným přístavem, který se může pyšnit využíváním řady nejvyspělejších technologií. Projekt odbavení přes mobilní telefon logicky navazuje na další obdobné inovace v letecké dopravě, mezi něž patří odbavení přes internet nebo využití samoodbavovacích kiosků. Zavedení tohoto systému v sobě snoubí ekonomické výhody s přístupem být šetrný k přírodě, na které klademe velký důraz," komentoval novou službu generální ředitel a předseda představenstva Letiště Praha Miroslav Dvořák.

"Tato nová služba naprosto splňuje nároky a požadavky našich cestujících na rychlost, samostatnost a flexibilitu. Zároveň ukazuje snahu Air France a KLM neustále zdokonalovat nabízené služby za pomoci nejnovějších technologií," říká Jan Kropáček, obchodní ředitel AIR FRANCE KLM pro Českou a Slovenskou republiku a dodává : "Službu mobilního odbavení jsme nejdříve několik měsíců testovali na trase Paříž – Amsterdam – Paříž. V České republice již testovací fáze proběhla a do provozu je nyní zaváděna na linkách směřujících do Paříže a Amsterdamu."

"Naším cílem je zabezpečit co největšímu počtu cestujících pohodlnou a bezstarostnou cestu bez zbytečného papírování," říká František Šiling, ředitel AIR FRANCE KLM pro Českou a Slovenskou republiku. "Pomocí mobilního telefonu si můžete vyřídit celý proces od rezervace po odbavení kdykoliv a kdekoliv," dodal František Šiling.

Elektronická palubní vstupenka obsahuje veškeré písemné informace uvedené na klasické palubní vstupence (čas nástupu do letadla, číslo odletového východu, čas odletu, cestovní třída a číslo sedadla). Cestující se zavazadly mohou využít přepážek "Baggage drop-off". U bezpečnostní kontroly a u odletového východu se cestující prokáže čárovým kódem z SMS / MMS / emailu v jejich telefonu. Elektronická (mobilní) palubní vstupenka může být předložena v letištních halách i bezcelních obchodech na Letišti Praha.

Stejně jako u elektronických letenek jsou rezervační údaje cestujících v rezervačním systému i nadále přístupné. Pokud telefon cestujícího nefunguje nebo pokud se mu například vybije baterie, může si svou palubní vstupenku vytisknout v samoobslužném kiosku nebo o vytištění požádat zástupce letecké společnosti.

Podle Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) by odbavení pomocí čárových kódů mělo být zavedeno u všech leteckých společností do konce roku 2010.

Článek ze dne 3. července 2009 - pátek

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Nakupujeme a prodáváme přes internet

Srovnání mobilních telefonů pro seniory

ČOI radí, jak na nákup nového mobilního telefonu

Jak se osvědčil mobil Apple iPad ?

První SMS podatelna je na Praze 6

Jak vybírat bezpečný a spolehlivý online obchod ?

Karta pomoci pomáhá záchranářům

Internetové Vánoce 2009

Nové informace k downloads-portal.sk

Nová pravidla EU pro přístup k internetu

Projekt OpenCard se prodražuje

SOS k downloads-portal.sk

Telekomunikační balíček před schválením v EU

Ceny zboží na internetu padají

Co přinese nový zákon o platebním styku ?

Virtuální procházka a ochrana soukromí

EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou

Případy explodujících iPhonů

Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?

Má ekologický mobil budoucnost ?

Pozor na formuláře na inzerci v katalogu

Facebook vládne světem

Odbavení na letišti přes mobil

Při brouzdání z mobilu buďte opatrní

Odborné semináře pro podnikatele

Nabíječky baterií pro mobilní telefon

Chcete umět dobře fotit ?

Antivir nestačí na bezpečnost PC

Je nutné posílit bezpečnost internetu

Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet

Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé

Pozor na Český telefonní seznam

Internetové aukce

Nový program pro bezpečnější internet

Nesouhlas s postojem Magistrátu

Vánoční nákupy z pohodlí domova

Reklama na ploché televizory je často zavádějící

EURANET na internetu

Projekt Corenet

Opencard s problémy

Jak reklamovat telekomunikační služby

Obezřetnost při nákupu přes internet se vyplatí

Průzkum dostupnosti zelených linek u telefonních operátorů

České radiokomunikace a jejich péče o zákazníky

Test internetových obchodů 2008

T-Mobile zaslal zákazníkům omylem několik tisíc korun

Rodina vyhrála spor s Telefónicou O2

Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog

Rušení poštovních poboček znamená omezení služeb

Spamy nás otravují stále víc