Facebook - funkce a úskalí
Je mnoho způsobů, jak Facebook využít. Pomůže vám nejen najít staré známé, ale také navázat nová přátelství, vyměňovat informace, sdílet fotografie a videa, chatovat a mnoho dalšího, a to velmi jednoduše a navíc zdarma. Dnes už je služba dostupná ve více než třiceti pěti jazycích včetně češtiny.
Hlavním rizikem, kterému musí čelit uživatelé Facebooku (a dalších společenských sítí), je fakt, že zadané osobní údaje se nekontrolovaně šíří po internetu. Při vkládání informací je tudíž nutná jistá obezřetnost.
Je pravda, že od svého vzniku v roce 2004 prošel Facebook jistými úpravami. Především k té poslední došlo na základě podnětů uživatelů, kteří doslova bombardovali tvůrce služby žádostmi o revizi systému. Ti přislíbili vyhovět, ovšem změny probíhají průběžně, a proto se velmi pravděpodobně setkáte s poněkud odlišným vzhledem stránek, než zde uvádíme, a možná se vám nepodaří hned napoprvé najít některé z funkcí. Nicméně níže uvedené rady a popisy jsou stále aktuální.
Jak Facebook používat
Základní části služby jsme shrnuli do pěti bodů :
A co je důležité - pokud nechcete, aby vás někdo našel přes "cizí" vyhledávač (například Google), nezapomeňte zakázat veřejné umístění do vyhledávačů.
Odstranění profilu
Přejete-li si deaktivovat svůj účet, můžete tak učinit v položce "Můj účet". Přestože se může stát, že odstraněné informace budou ještě nějakou dobu uloženy v paměti služby, obecně by neměly být dostupné, a to ani pro uživatele Facebooku. Je pravda, že po vymazání se profil přestane zobrazovat všem, kdo jej mají uložený mezi svými přáteli, ovšem stále zůstává na serveru služby a pokud se rozhodneme znovu zaregistrovat, opět se aktivuje. Podle průzkumu to vypadá, že Facebook registruje smazaný profil necelý měsíc.
Reklama a rizika
Facebook je zdarma a žije z reklamy. Ta je obvykle málo útočná a omezuje se na malé inzeráty po stranách a občasné zprávy vsunuté mezi sdělení na úvodní stránce. Navíc se často řídí preferencemi zadanými v profilu. Přesto občas dostanete pochybnou reklamní zprávu ve formě pozvánky do určité skupiny či nabídky na vyzkoušení nějaké služby. Také přicházejí lákadla typu "Někdo si myslí, že jsi výjimečný", "Chceš vědět, kdo jsi? Klepni zde" apod. Pokud výzvu poslechnete a klepnete na daný odkaz, zpravidla se dostanete na externí stránku, kde jste vybídnuti ke stažení souboru s příponou "exe". Ale jak už asi tušíte, většinou jde o virus schopný po aktivaci rozesílat pod vaším jménem zprávy na všechny adresy, které máte v kontaktech.
Dalším nebezpečím, které na vás číhá, jsou nejrůznější podvůdky v podobě žádostí o peníze od osob, které tvrdí, že potřebují finanční pomoc například pro návrat do vlasti. Jak se můžete bránit ? Jednoduše - takových proseb si vůbec nevšímejte, neodpovídejte na ně, zkrátka nereagujte. A co především - nestahujte a neukládejte do počítače nic, u čeho neznáte původ anebo je vám povaha souboru podezřelá.
Článek ze dne 7. července 2009 - úterý
Nové informace k downloads-portal.sk
Nová pravidla EU pro přístup k internetu
Projekt OpenCard se prodražuje
Telekomunikační balíček před schválením v EU
Ceny zboží na internetu padají
Co přinese nový zákon o platebním styku ?
Virtuální procházka a ochrana soukromí
EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou
Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?
Má ekologický mobil budoucnost ?
Pozor na formuláře na inzerci v katalogu
Facebook vládne světem
Odbavení na letišti přes mobil
Při brouzdání z mobilu buďte opatrní
Odborné semináře pro podnikatele
Nabíječky baterií pro mobilní telefon
Antivir nestačí na bezpečnost PC
Je nutné posílit bezpečnost internetu
Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet
Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé