logo

Při brouzdání z mobilu buďte opatrní

Málo jasné informace ze strany operátorů mohou být mnohdy příčinou toho, že za brouzdání po internetu z mobilního telefonu zaplatíte více, než jste chtěli - a čekali. Stažení jednoho CD vás může stát i několik tisíc korun !

Sliby chyby

Ještě před pár lety by málokdo řekl, že i prostřednictvím obyčejného mobilu můžete číst e-maily, zjišťovat předpověď počasí na víkend, stahovat si písničky nebo poslouchat rádio. Teoreticky je řada možností, jak využít internet v telefonu, který tak v tomto ohledu začíná zdánlivě šlapat na paty klasickému počítači. Ovšem slova „teoreticky“ a „zdánlivě“ jsou skutečně namístě, protože není všechno zlato, co se třpytí na webových stránkách operátorů. Ti málokdy vyplní svoje sliby, které jsou navíc mnohdy formulované záměrně ne zcela jasně, protože zmatený zákazník - dobrý zákazník.

Mezi nejsnazší kořisti telefonních operátorů patří především ti, kdo se jen málo zajímají o novinky ve světě technologií. Informace o tarifech za internet jsou příliš často vágní a kusé, takže čtenář z nich není příliš moudrý. A jak už je běžným zvykem, podstatné informace se obvykle skrývají v mikroskopických, sotva čitelných poznámkách. Z toho vyplývá první a zásadní rada - chcete-li se dopátrat skutečné výhodnosti nabízeného produktu, nikdy se nespoléhejte pouze na to, co je vám naservírováno velkými písmeny. Obětujte trochu víc času a přečtěte si text celý, včetně malých poznámek.

Zmatek plodí výdaje

Pokud si nevšimnete malé, ale podstatné informace, může následovat nemilé překvapení. Abyste mohli internetovou nebo WAP službu aktivovat, musíte mít telefon s určitými vlastnostmi (technicky řečeno, s určitou konfigurací). Pokud je tato podmínka splněna, pak následuje vložení přístupového kódu (APN), který identifikuje typ připojení (WAP nebo internet) a operátora, jehož prostřednictvím bude připojení probíhat. Riziko spočívá v tom, že pokud si vyberete wap tarif, ovšem telefon nastavíte na připojení k internetu, čekají vás mnohem větší peněžní výdaje, než je stanoveno ve smlouvě.

Čas versus objem

Tarify se dělí do dvou velkých skupin podle toho, zda se cena bude počítat za dobu strávenou na internetu, anebo zda zaplatíte za přenesená data, tedy za počet bytů, které se během připojení vymění. V obou případech je stanoven limit, po jehož překročení se začne částka rychle nafukovat. Ovšem o dosažení limitu většinou uživatel není nijak informován a je tak zcela v područí operátora. Jestliže, byť omylem, překročí daný práh, jeho osud je zpečetěn a na účtence začnou nabíhat tučné sumy. Ukazuje se, že o něco výhodnější je placení za čas, jednak že máte výdaje více pod kontrolou, a jednak při překročení limitu zakotveného ve smlouvě vás to bude finančně "méně bolet". Nicméně pozor na to, že tento tarif zahrnuje minimální dobu připojení, která je obvykle 15 minut - budete-li tedy připojeni třeba pouhé dvě minuty, stejně zaplatíte jako za patnáct.

V případě platby za objem dat se počítají jak stažené, tak odchozí byty. Pokud si tedy chcete zkontrolovat účet vystavený operátorem, musíte vzít v úvahu oboje data (informace o nich najdete v mobilním telefonu). Zde je obzvlášť snadné a nebezpečné dostat se nad určený limit a přijít tak ve výsledku až o tisíce korun, často jen z pouhé nedbalosti a roztržitosti.

Při vybírání tarifu si také pečlivě zvažte, na jak dlouho se necháte "svázat". Pokud podepíšete smlouvu na 24 měsíců, můžete si to sice v průběhu doby rozmyslet, ovšem počítejte s vysokou pokutou.

Slovníček

1. Navigační systémy

2. Typy připojení

V zásadě existují dvě možnosti, jak se prostřednictvím mobilního telefonu připojit k síti :

Další články k tématům - brouzdání - GPRS - GSM - HSDPA - internet - navigační - připojení - telefonu - výdaje - wap

Článek ze dne 9. června 2009 - úterý

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR