logo

Nakupujeme a prodáváme přes internet

Na základě statistických údajů Češi nakupují on-line zejména letenky, zahraniční zájezdy, spotřební elektroniku a sportovní potřeby. Daleko méně se zajímají o oblečení, prádlo a kosmetiku.

Pokud nakupujete v zavedených e-shopech, většinou na problémy nenarazíte. Ty však mohou nastat, jestliže odpovídáte na inzerát.

Opatrnosti není nikdy dost, proto při nákupu nebo prodeji zboží dejte přednost osobnímu setkání a nikdy neplaťte za zboží předem, ani zálohu. Když nemůžete převzít zboží osobně, při platbě za zboží nepoužívejte bankovní převod, ale raději si je nechte poslat na dobírku. Nikomu neposkytujte přes internet nebo přes e-mail vaše osobní údaje - jako například datum narození, rodné číslo, číslo občanského průkazu nebo vaše bankovní informace (například číslo kreditní karty).

Když musíte zadat vaše osobní nebo přístupové údaje (například na stránce pro přihlášení se, a podobně), důkladně si zkontrolujte URL adresu stránky, na které se nacházíte, aby jste se ujistili, že nejde o podvodnou stránku. Zvířata a rostliny kupujte / prodávejte výhradně při osobním setkání. Kupující by si měl důkladně zkontrolovat zdravotní stav zvířátka / rostliny a měl by zjistit od původního majitele co nejvíc o zvycích a potřebách zvířátka. Bezodkladně po koupi zvířátka (např. psíka) by měl nový majitel navštívit veterináře a nechat provést preventivní prohlídku. Prodávající by se měl ujistit, zda bude jeho zvířátko v dobrých rukou a bude mít zabezpečené vyhovující podmínky, a měl by kupujícího informovat o jeho zvycích a nárocích.

Cestovatelé, kteří si objednávají ubytování v zahraničí, by měli věnovat maximální pozornost při rezervaci. Majitelé hotelů vyžadují často jako záruku typ a číslo kreditní karty. Podmínky storna bývají tvrdé. Na vrácení celé zálohy máte většinou nárok pouze při zrušení rezervace nejpozději 30 dnů před příjezdem. Odřeknete-li, například z pracovních důvodů nebo kvůli nemoci 48 hodin před nástupem, strhnou vám z karty plnou cenu za první den pobytu.

Jestli najdete nějaký nelegální, neseriozní nebo podezřelý inzerát, nahlaste ho majiteli portálu a upozorněte i další uživatele.

Další články k tématům - bankovní - inzerát - karty - kreditní - zboží

Článek ze dne 15. června 2010 - úterý

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR