logo

Projekt OpenCard se prodražuje

Zatímco náklady na zavedení projektu činí do současné doby asi 888 miliónů korun, příjmy z něj jsou nulové. Další investice do projektu jsou přitom od února letošního roku ze strany hlavního města pozastaveny.

Příjmy z projektu se přitom pro letošní rok odhadovaly na zhruba 837 miliónů korun. Velká část příjmů měla plynout z provizí od zapojených subjektů a partnerů. Další peníze měly také přijít ze samotného prodeje karet, ty se nyní rozdávají zdarma, přičemž náklady na vydání jedné karty se pohybují kolem 2000 korun.

Opencard byla od počátku plánována na využití jako internetová peněženka, to se však v současné době podle firmy Nexia AP, která audit zpracovala, jeví jako nereálné. Nyní slouží především jako tramvajenka s ročním kupónem, jako průkazka do městské knihovny a pro placení parkovného. Prozatím ji vlastní kolem 400 tisíc Pražanů.

Praha vydala doposud na Opencard podle auditorů asi 438,5 milionu korun, dopravní podnik dalších 406,2 milionu korun a po několika milionech přispěli městská společnost Ropid a také městská knihovna. Přitom firma Huguess, která celý systém vytvořila, za něj dostala jen zhruba 292 miliónů, dalších několik miliónů spolkly slevy na zlevněné jízdné. Zbývá ovšem dalších zhruba půl miliardy, které magistrát utratil za položky jako jsou administrativa, právní služby a komunikaci.Kvůli chybám v celém projektu a nesrovnalostem se vedení magistrátu chystá dokonce personální změny na magistrátu, odejít by měl ředitel odboru informatiky.

Opencard prozatím nefunguje jako tramvajenka pro všechny druhy kupónů, což by se však od nového rohu mělo změnit. Dopravní podnik totiž plánuje její zavedení pro všechny druhy kupónů od 1.ledna 2010. Do dubna roku 2010 se přitom bude vydávat zdarma, poté již za poplatek 200 korun.

Další články k tématům - dopravní - kupónů - miliónů - Opencard - tramvajenka - zdarma

Článek ze dne 1. prosince 2009 - úterý

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR