logo

Nový program pro bezpečnější internet

EU zahajuje 1. ledna 2009 nový program pro bezpečnější internet. Cílem je chránit děti ve stále složitějším světě online a umožnit jim bezpečné používání internetových služeb, jako je vytváření sociální sítě, blogování a výměna rychlých zpráv (instant messaging).

75 % dětí (ve věku od 6 do 17 let) má již připojení k internetu a 50 % desetiletých vlastní mobilní telefon, a jak ukazuje průzkum Eurobarometru, 60 % evropských rodičů se obává, že by se jejich dítě mohlo stát obětí online groomingu (situací, kdy se dospělý spřátelí s dítětem s úmyslem je pohlavně zneužít), a 54 % se jich obává šikany (obtěžování prostřednictvím internetových stránek, nebo mobilních zpráv).

Nový program bude pomáhat v boji proti groomingu a šikaně tím, že bude usilovat, aby byl software pro použití online a mobilní technologie důmyslnější a bezpečnější. V období 2009 – 2013 vynaloží EU 55 milionů EUR, aby se internet stal bezpečnějším místem.

Dnešní dětí vstupují do světa internetu a mobilních technologií již v ranném věku a rychle se z nich stává mládež dokonale ovládající technologie a surfující po internetu. Protože jim tyto technologie pomáhají studovat a ukazují jim vzrušující nové způsoby, jak navazovat vztahy s ostatními, začínají je často používat dříve než jejich rodiče. Proto je nutné zajistit, aby rozpoznaly možná rizika a dokázaly si s nimi poradit, kdykoli onlinové, nebo mobilní služby používají.

Nový program bude spolufinancovat :

Rozpočet nového programu pro bezpečnější internet ve výši 55 milionů EUR bude rozdělen takto :

Nejméně polovina rodičů uvedla, že s dětmi o jejich onlinových aktivitách mluví. Navíc činí preventivní opatření, například dětem nedovolují, aby online poskytovaly osobní informace (92 %), nebo aby mluvily s lidmi, které neznají (83 %).

59 % rodičů prohlásilo, že používají filtrační a monitorovací software. Rodiče, kteří filtrační nástroje nepoužívají, buď říkají, že svým dětem věří (64 %), nebo nevědí, jak podobné nástroje získat a používat (14 %). Studie o filtračních nástrojích SIP Bench study, ukazuje, že v průběhu uplynulých tří let se tyto nástroje celkově zlepšily a snadněji se instalují.

Další články k tématům - bezpečnější - dětí - internet - mobilní - online - program

Článek ze dne 30. prosince 2008 - úterý

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR