logo

Projekt Corenet

I takto by se ve stručnosti dalo charakterizovat motto tříletého evropského projektu Corenet, jež odstartoval v prosinci loňského roku, a do něhož se zapojilo i české Sdružení obrany spotřebitelů.

Celkem 12 partnerských organizací ze zemí Evropské unie spojilo své úsilí o ochranu spotřebitelů, a vytvořilo tak virtuální síť spotřebitelských neziskových organizací. Běžnému spotřebiteli projekt do budoucna zajistí vyšší stupeň ochrany jeho práv, a především jeho lepší orientaci ve světě spotřebitelských práv a svobod.

Ať už běžný spotřebitel, novinář či student, zkrátka každý, kdo dnes na internetu hledá ucelené a souhrnné informace ze spotřebitelského světa, se dnes - většinou nedobrovolně - vydává na dlouhou pouť. Na cestě plné odboček ze stránek jejich vyhledávače, návštěv webových stránek jednotlivých spotřebitelských organizací, zastavení se a návratů často bloudí. Projekt Corenet slibuje, že spotřebitele k hledaným informacím dovede "zkratkou". Nasnadě je otázka jak.

Petr Huptych, vedoucí projektu Corenet ze Sdružení obrany spotřebitelů, k tomu říká : "Již nyní má český spotřebitel možnost seznámit se prostřednictvím naší publikační činnosti a webových stránek např. s výsledky spotřebitelských studií. Úzkou spoluprací s evropskými spotřebitelskými organizacemi, propojením našich informačních systémů a jednotnou metodikou rozšíříme pole působnosti našeho Sdružení a nabídneme ucelený přehled o spotřebitelském dění na úrovni Evropské unie".

V současné době probíhá načítání dat a výsledků sekundárních průzkumů jednotlivých partnerských zemí do společné veřejné databáze. Do dvou let se tak spotřebitel - pouhým kliknutím myši na aktuálně připravovanou webovou stránku s databází - bude moci ocitnout v interaktivní „knihovně“, kde lze nahlížet, porovnávat a seznámit se s výsledky stovek spotřebitelských studií.

Vizí projektu je trvalá a udržitelná spolupráce nejen partnerských spotřebitelských organizací. Sdružení obrany spotřebitelů si tak touto cestou dovoluje oslovit a vyzvat ke vzájemné spolupráci všechny potencionální vlastníky studií a výzkumů o spotřebitelích, studenty i dobrovolníky ochotné podílet se mimo jiné na rozvoji evropské informační databáze spotřebitelských organizací. Za jakoukoli zpětnou reakci na tuto výzvu vám Sdružení již nyní děkuje.

Článek ze dne 10. listopadu 2008 - pondělí

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR