logo

Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog

Sdílet zájmy, názory či zkušenosti a zážitky - taková je hlavní funkce blogu, který se tak stává jedním z nejrozšířenějších komunikačních nástrojů. Sice se týká především mladší generace, ovšem neexistuje žádná věková hranice a přístup k blogu má celý svět.

Jak na to

Založit blog může být velmi jednoduché. Ti nejostřílenější uživatelé si bezpochyby sami vytvoří blog podle toho nejsložitějšího manuálu, dokonce si zajistí jeho vlastní adresu, nicméně pro ty méně zkušené je lepší využít některou z bezplatných platforem, které nabízejí modely stránek, některé nástroje personalizace a samozřejmě webovou adresu.

Celý proces založení blogu bývá většinou čtyřfázový :

 1. Výběr platformy
  Nejprve si musíte vybrat platformu, na které budete mít svoje stránky . Na většině z nich můžete provádět aktualizace a spravovat soubory, aniž byste k tomu potřebovali technické znalosti – veškeré potřebné informace vám budou poskytnuty. Na některých platformách se za umístění platí, nicméně mnohé jsou zdarma. I když, za bezplatnost přece jen něco zaplatíte – všechny údaje na vašem blogu mohou být použity pro komerční účely (např. zasílání nevyžádané pošty), kromě toho na svých stránkách budete mít stále před očima reklamní banner třeba hospody a občas budete zápasit s přetížeností serveru (a tedy s jeho výpadky).

 2. Otevření účtu a jeho pojmenování
  Nejprve se musíte zaregistrovat, to znamená dodat platnou e-mailovou adresu a zvolit uživatelské jméno. Dále je obvykle nutné zadat heslo. Pokud vám server jeho volbu nenabídne, téměř určitě vám na e-mail pošle nějaké univerzální, které pak v rámci personalizace budete moci změnit. Díky heslu budete mít kontrolu nad svými stránkami, protože pouze kdo zná heslo, může obsah blogu spravovat (přidávat a odstraňovat články, odkazy apod.).

 3. Volba úrovně bezpečnosti
  Můžete rozhodnout, zda váš blog bude přístupný všem, anebo naopak jen na některých platformách (s výjimkou například Skyrocku), a tedy pouze osobám, které pozvete (neboli těm, které si sami zařadíte do seznamu přátel). Máte rovněž možnost zažádat, aby byly veškeré příspěvky před uveřejněním schváleny, čímž předejdete nevhodným zásahům (rasistické články, urážky apod.). Je to vhodné zejména z toho důvodu, že jedině vy jste zodpovědní za obsah vašeho blogu.

 4. Editace prvních článků
  Všechny modely stránek se více či méně shodují. Editace v chronologickém či opačném pořadí zavazuje k jistému standardnímu spravování stránek. Podle typu platformy se mírně liší možnosti uživatele, ale obecně lze většinou měnit barvu, přidávat texty, fotky, video, MP3 a odkazy na jiné stránky (např. YouTube). Nejrozšířenější platformy, jako Skyrock,Blogger a řada dalších, poskytují veškeré nutné instrukce k takovým úpravám.

Článek ze dne 1. září 2008 - pondělí

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR