logo

Nabíječky baterií pro mobilní telefon

ANEC - evropská asociace pro koordinaci zastoupení spotřebitelů při normalizaci, požaduje od Evropské komise, aby uvedla harmonizovanou normu pro nabíječky baterií mobilních telefonů, notebooků, digitálních fotoaparátů a dalších zařízení.

V současné době zůstává spotřebitelům kvůli vývoji techniky doma velké množství různých druhů nabíječek, jejichž likvidace zatěžuje životní prostředí. Protože tyto nabíječky nelze při výměně zařízení použít, narůstá množství elektronického odpadu, který přitom chtějí výrobci i EU redukovat. Navíc rostou náklady spojené s jejich výrobou a prodejem. Často se typ nabíječky liší i u zařízení vyrobených jednou společností, čímž je uměle zkrácena doba použitelnosti nabíječky, která ještě funguje správně.

Několik výrobců mobilních telefonů se dohodlo, že do roku 2012 vyvinou standardizovanou nabíječku. Generální tajemník ANEC, Stephen Russel to komentoval : "Přestože vítáme zprávu, že několik výrobců chce vyvinout standardizovanou nabíječku pro mobilní telefony, nevěříme tomu, že takováto dobrovolná dohoda bude dostatečně silná, aby zajistila spotřebiteli zařízení skutečně jednotné. Podobné prohlášení vydali výrobci i v roce 2007 a týkalo se zavedení nabíječek na mikro USB konektor, ale tato dohoda ještě nebyla uvedena v praxi."

Problém je v tom, že budou sjednocené pouze nabíječky určení k jednomu typu přístroje, což spotřebiteli asi nepřinese tolik výhod. Ke skutečnému sjednocení by pravděpodobně pomohla jen norma EU.

Další články k tématům - ANEC - baterií - EU - mobilních - nabíječky - telefonů - Stephen Russel

Článek ze dne 3. června 2009 - středa

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR