logo

Antivir nestačí na bezpečnost PC

Ani sebelepší antiviry a firewally nedokážou vašemu počítači zajistit stoprocentní bezpečí. Je nutné být zároveň velmi obezřetní při brouzdání po této síti plné informací, zábavy a nástrah. Pokud se budete chovat neopatrně, můžete potom bojovat s viry, které se v poslední době agresivně šíří. Firewall a antimalware - dva nekompromisní hlídači.

Nejlepším antivirem jste vy sami. Toto tvrzení se zdá poněkud přitažené za vlasy, ale není. Opravdu, pokud se budete ve světě internetu chovat neopatrně, žádný software vás neochrání před palbou škodlivých programů, které se množí jako houby po dešti. Zodpovědné chování a kvalitní bezpečnostní balíček - to jsou dva základní pilíře bezpečnosti, přičemž jeden bez druhého tíhu útoků unést nedokáže.

Ke zodpovědnému chování se vrátíme o něco později, nyní pár slov o bezpečnostních softwarech. Ve svém počítači byste rozhodně měli mít jeden firewall a jeden antimalware (je možné je pořídit v balíčku). Úkolem firewallu je zabránit jakémukoli neoprávněnému pokusu o vniknutí do počítače, a to přísným hlídáním nejen příchozích, ale i odchozích dat. Antimalware má zase na starosti rozpoznat jakýkoli program, který byl vytvořen právě za účelem poškození počítače (tzv. malware = malicious software = zákeřný software, zahrnující i ony známé viry), a zamezit jeho instalaci. Některé malwary jsou schopné reagovat zpětně, neboli umí vyčistit již infikované oblasti.

Význam aktualizací

Tzv. update nejsou jen zbytečnou (a někdy zdržující) zábavou bezpečnostních programů. Ani denní aktualizace není jen reklamním trikem výrobců. Čím čerstvější update, tím větší pravděpodobnost ochrany před nově vzniklými vetřelci. A jak již bylo řečeno, na internetu doslova denně klíčí nové škodlivé zárodky. Někteří výrobci bezpečnostních balíčků tvrdí, že jejich produkt dokáže rozpoznat nové viry, i pokud vznikly v době mezi dvěma aktualizacemi. Jak zjistili Italové ve svém testu, bohužel tomu tak většinou není. Navíc vyšlo najevo, že žádný balíček nedokáže zaručit stoprocentní ochranu.

Zdarma pro všechny, ale vhodné jen pro někoho

Mnoho majitelů Windows Vista se domnívá, že se snadno obejde bez placeného bezpečnostního balíčku, protože stačí jakýkoli antimalware, který lze zdarma stáhnout z internetu a který jen bude doplňovat firewall dodávaný s operačním systémem. I toto je řešení, je však nutno počítat jednak s tím, že ovládání těchto softwarů není vždy jednoduché a jednak mít dva odlišné programy, které netvoří součást jednoho balíčku, vždy vyžaduje větší angažovanost uživatele. Na druhou stranu, právě proto, že jsou zdarma, můžete si je bez rizika vyzkoušet a zhodnotit, jak vám který vyhovuje.

Placené, přesto se slabinami

Ani když se rozhodnete pro placenou verzi, nemáte zdaleka vyhráno.

Před online nákupem bezpečnostního balíčku jste vždy vyzváni, abyste souhlasili s licenčními podmínkami, což je smlouva, která shrnuje záruční podmínky a návod k použití. Jde o povinný dokument, který byste si měli skutečně přečíst. Přesto v některých případech (například Ca, Steganos nebo Panda) to není možné ještě před tím, než si stáhnete zkušební verzi. Někomu se to může zdát jako detail, ovšem problém je ten, že kdo už má v počítači některý z bezpečnostních softwarů, musí ho před stažením zkušební verze odinstalovat. Navíc pokud se tedy až po odinstalování dostanete k licenci, potažmo podmínkám nákupu a návodu k použití, může se stát, že po jejich přečtení se rozhodnete balíček nekupovat – a tedy musíte znovu nainstalovat původní software.

Otazník často visí i nad možností rozšířit software pod jednou licencí na více počítačů. To se u jednotlivých výrobců liší. Například G Data opravňuje uživatele k přesunutí softwaru na jiný počítač pod podmínkou, že počítač bude figurovat stále pod stejným číslem (tedy že došlo pouze k výměně počítače a ne k zakoupení nového). Naopak AVG nebo Symantec výslovně zakazují instalaci programu na jiný počítač. Je tedy vhodné se předem a přesně informovat u konkrétních produktů.

S další vadou na kráse - a důkazem o malé transparentnosti – se setkáte při samotném nákupu: mnohdy se celková cena (tedy včetně DPH) zobrazí až po zaplacení, samotné DPH je často záhadou, pohybuje se od 15 % (AVG, Panda) po 20 % (Trend Micro), nejčastěji to však je 19 %.

Ze stránek výrobce si obvykle můžete stáhnout trial verzi programu. Zkušební doba se u jednotlivých výrobců liší, pohybuje se od 15 dnů po 2 měsíce. Teprve potom se můžete rozhodnout, zda si produkt zakoupíte. Musíte však počítat s tím, že v některých případech se k trial verzi dostanete až po vložení osobních dat.

Řada uživatelů váhá, zda po vypršení licence (která trvá zpravidla jeden rok) není levnější znovu si program koupit. Většinou se ale vyplatí licenci si pouze prodloužit, můžete ušetřit v průměru 17 %, někdy ale až 40 % ( pokud předpokládáme, že cena softwaru zůstane následující rok stejná).

10 rad, jak se vyhnout nástrahám internetu

  1. Pravidelně aktualizujte. Ani ty nejlepší firewally a antiviry na světě příliš neposlouží, pokud nebudou pravidelně aktualizovány. V nastavení programu zvolte automatické aktualizování a kontrolu stavu programu. Nezapomínejte ani na pravidelnou aktualizaci samotného operačního systému.

  2. Firewall a antivirus správně nakonfigurujte. Mějte na paměti, že jak Windows XP, tak Windows Vista už mají firewall v základní výbavě. Pokud tedy chcete nainstalovat nový, musíte tento původní inaktivovat – dva současně pracující firewally mohou vzájemně kolidovat a způsobovat vážné problémy systému. Pokud se rozhodnete nainstalovat zvlášť firewall a zvlášť antivirus (tedy nepatří do jednoho balíčku), jako první instalujte antivirus a až poté firewall.

  3. Vybírejte u různých výrobců. Vzhledem k tomu, že produkty společnosti Microsoft jsou oblíbeným terčem počítačových pirátů, naplňte počítač i softwary jiných značek. Například používejte jiné prohlížeče než Internet Explorer (jen nezapomeňte, že i prohlížeče musíte neustále aktualizovat).

  4. Buďte opatrní při stahování souborů. Ještě než otevřete přílohu mailu (ať už jde o jakýkoli typ souboru), nechte ji nejprve zkontrolovat antimalwarem.

  5. Dodržujte základní pravidla elektronické korespondence. Neodpovídejte na zprávy, které se vám z nějakého důvodu zdají podezřelé, ani neklikejte na případné odkazy v těle takových mailů. Stejně tak nikdy neposílejte osobní údaje někomu, o kom nic nevíte. Pokud rozesíláte mail více příjemcům, vepište jednotlivé adresy do skryté kopie, aby se tak nedostaly do rukou ostatním příjemcům.

  6. Nebrouzdejte jako administrátor. Vždy buďte jen uživatel. Pokud musíte vyplnit elektronickou adresu například v diskusním fóru, založte si raději novou schránku.

  7. Pozor při zasílání citlivých dat. Údaje jako číslo kreditní karty a podobně nikdy neposílejte přes e-mail. Pokud musíte učinit platební operaci online, při načtení dané stránky zkontrolujte, že jde o zabezpečené připojení (adresa začíná https a v pravé dolní části lišty prohlížeče se objeví zámeček).

  8. Data posílaná elektronicky dobře zabezpečte. Jinými slovy, údaje zazipujte a opatřete heslem. Citlivá data raději neposílejte z cizího počítače, stejně tak není radno provádět z něj bankovní operace. Pokud nemáte jinou možnost, vymažte veškeré stopy z prohlížeče. Pro jistotu pravidelně kontrolujte stav vašeho konta.

  9. Pravidelně zálohujte. Jednou za čas vytvořte kopie všech důležitých souborů, které v počítači máte a o které stojíte. V případě, že počítač bude nevyléčitelně infikován, o nic významného nepřijdete.

  10. Stahujte jen z bezpečných stránek. Je-li to možné, veškeré programy stahujte přímo ze stránek výrobce.

Slovníček :

Další články k tématům - antimalware - antivirus - bezpečnostních - firewall - malware

Článek ze dne 27. dubna 2009 - pondělí

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Nakupujeme a prodáváme přes internet

Srovnání mobilních telefonů pro seniory

ČOI radí, jak na nákup nového mobilního telefonu

Jak se osvědčil mobil Apple iPad ?

První SMS podatelna je na Praze 6

Jak vybírat bezpečný a spolehlivý online obchod ?

Karta pomoci pomáhá záchranářům

Internetové Vánoce 2009

Nové informace k downloads-portal.sk

Nová pravidla EU pro přístup k internetu

Projekt OpenCard se prodražuje

SOS k downloads-portal.sk

Telekomunikační balíček před schválením v EU

Ceny zboží na internetu padají

Co přinese nový zákon o platebním styku ?

Virtuální procházka a ochrana soukromí

EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou

Případy explodujících iPhonů

Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?

Má ekologický mobil budoucnost ?

Pozor na formuláře na inzerci v katalogu

Facebook vládne světem

Odbavení na letišti přes mobil

Při brouzdání z mobilu buďte opatrní

Odborné semináře pro podnikatele

Nabíječky baterií pro mobilní telefon

Chcete umět dobře fotit ?

Antivir nestačí na bezpečnost PC

Je nutné posílit bezpečnost internetu

Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet

Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé

Pozor na Český telefonní seznam

Internetové aukce

Nový program pro bezpečnější internet

Nesouhlas s postojem Magistrátu

Vánoční nákupy z pohodlí domova

Reklama na ploché televizory je často zavádějící

EURANET na internetu

Projekt Corenet

Opencard s problémy

Jak reklamovat telekomunikační služby

Obezřetnost při nákupu přes internet se vyplatí

Průzkum dostupnosti zelených linek u telefonních operátorů

České radiokomunikace a jejich péče o zákazníky

Test internetových obchodů 2008

T-Mobile zaslal zákazníkům omylem několik tisíc korun

Rodina vyhrála spor s Telefónicou O2

Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog

Rušení poštovních poboček znamená omezení služeb

Spamy nás otravují stále víc