logo

Broadband Quality Study: ČR je v žebříčku kvality a dostupnosti broadbandu na 23 místě světa

Podle studie Broadband Quality Study se kvalita internetového připojení za poslední tři roky zvýšila téměř o polovinu. Průměrná rychlost širokopásmového připojení vzrostla ve světě na necelých 6 Mbps a výrazně se zvýšila také kvalita mobilního internetu.

Česko se v žebříčku kvality a dostupnosti broadbandu umístilo na 23 místě světa a tuzemský internet má současně nejkratší odezvu od serveru.

Studie za podpory Cisco vznikla na základě 40 milionů testů internetového připojení v 72 zemích světa. Pracoval na ni tým studentů programu MBA na univerzitě Oxford Saïd Business School ve spolupráci s Katedrou aplikované ekonomie na University of Oviedo. Výsledný koeficient zohledňuje kvalitu připojení (rychlost downloadu a uploadu a dobu odezvy od sítě) a penetraci, tedy rozšíření širokopásmového připojení.

Na základě hodnoty tohoto koeficientu pak lze určit, jak na tom která země s broadbendem je. Podle studie světu vládnou především asijské země. První tři místa v tabulce drží Jižní Korea, Hong Kong a Japonsko. Korea přitom zvítězila už podruhé v řadě. Má totiž stoprocentní pokrytí širokopásmovým internetem a průměrná rychlost stahování letos na jihu korejského poloostrova překročila 33 Mbps. Zrychlil i jihokorejský upload, ten totiž meziročně vyskočil dokonce o 430 procent na 17Mbps.

"„Kvalitnější a rychlejší připojení do internetu nás obohacuje - dnes dosáhneme na informace rychleji a téměř odkudkoli. Multimedia a hry ve vysoké kvalitě jsou samozřejmostí, snadněji a jinak se učíme, komunikujeme s kolegy a přáteli rozmanitějšími a zábavnějšími způsoby, získáváme dokonalejší služby, lépe využíváme čas. Studie ukazuje, že naše země si vede ve srovnání s ostatními relativně dobře. Věřím, že rostoucí poptávka po kvalitním připojení půjde ruku v ruce se vstřícností a nápaditostí našich poskytovatelů služeb a to nás bude posouvat v žebříčku stále kupředu." komentoval výsledek studie Ivo Němeček z českého zastoupení Cisco.

Od loňska se v ČR zvýšila rychlost uploadu skoro o jeden megabit na 3,3Mbps a obsadili jsme tak osmou příčku v rámci Evropy. Download pak stoupl z 6,68 Mbps na 8,74 Mbps. V době odezvy od serveru, takzvané latenci, jsme pak spolu s Finskem dosáhli nejnižší hodnoty vůbec, a to 32ms. Penetrace (rozšíření) broadbandu u nás dosahuje 55 %. Tyto dosažené hodnoty nás řadí v žebříčku zemí se 77 dosaženými body na 23 místo.

Od roku 2008 se kvalita širokopásmového připojení ve světě zlepšila o 48 %. Průměrná rychlost downloadu stoupla na 5,9 Mbps a uploadu na 1,7 Mbps. Doba odezvy od se pak snížila o čtvrtinu na 142 ms. Internetová infrastruktura 48 zemí ze 72 porovnávaných dnes zvládá standardní požadavky internetových služeb, jako jsou sociální sítě, video streaming, video konference a sdílení malých souborů. Čtrnáct zemí je však už dnes připraveno na "internetové aplikace zítřka", jako jsou televizní vysílání či videohovory v HD kvalitě. Mezi tyto země patří Jižní Korea, Japonsko, Hong Kong, Lotyšsko, Švédsko, Bulharsko, Finsko, Rumunsko, Litva, Německo, Portugalsko, Finsko, Dánsko a Island.

Výzkum také potvrdil pozitivní vztah broadbandu a ekonomiky. Jeho kvalita umožňuje využívat nové služby rozšíření e-Governmentu či snadnější přístup ke vzdělání. Vysoká míra penetrace zase napomáhá růstu HDP, produktivitě práce a všeobecnému zavádění moderních technologií. Dále se výzkum zabýval i kvalitou mobilního broadbandu. Latence, jedna z největších slabin mobilního broadbandu se za rok v průměru snížila o 45 % na 724 ms. Průměrná rychlost mobilního downloadu se zvýšila o 35 % na 936 Kbps a upload dokonce o více než 100 % na 277 Kbps.

Studie dále zkoumala vzorec "spotřeby broadbandu", tedy způsob, jak a na co data využíváme. Výsledkem bylo zjištění, že provoz v síti průměrné rodiny dosahuje přibližně dvaceti gigabajtů měsíčně. U takzvaných chytrých domů je to ale až pětadvacetkrát tolik.

Článek ze dne 4. listopadu 2010 - čtvrtek

Další články od CISCO SYSTEMS s.r.o.

První VoIP hovor bez použití pozemní infrastruktury

Cloudové služby bude do tří let využívat většina firem

Cisco na prvním místě v žebříčku COOL IT Greenpeace

Videokonference ušetří přes dva měsíce produktivního času ročně

Cisco a BMC Software: strategická aliance pro cloudová řešení

Podle studie Cisco Connected World Report zaměstnanci preferují práci na dálku

Cisco prodalo už 30 milionů IP telefonů

Cisco SocialMiner: řešení pro online analýzu služeb Web 2.0

NIX.CZ inovovuje svou vnitřní strukturu

Broadband Quality Study: ČR je v žebříčku kvality a dostupnosti broadbandu na 23 místě světa

Cisco rozšiřuje portfolio produktů pro Borderless Networks

Application Velocity: nová síťová služba Cisco

Center of Excellence: Cisco v Praze otevřelo mezinárodní centrum vzdálené podpory

Cisco rozšiřuje portfolio produktů a služeb pro SMB

TelePresence pro domácnost s Cisco umi

Kurzy Cisco Networking Academy pro podporu nových pracovních míst v oborech IT

TANDBERG Movi 4 a Movi Mac: videokonference v HD kvalitě na běžném počítači

Cisco inovuje portfolio služeb a řešení pro datová centra

Cisco rozšíří portfolio řešení pro přenos videa přes IP síť

Pohled do budoucna IT s futurologem Davem Evansem

Cisco Midyear Security Report: svět IT bezpečnosti se mění

Cisco a NetApp uvádí end-to-end FCoE s certifikací od VMware

Videokonference pomáhají podnikání

Cisco a American Express Business Travel spolupracují při poskytování služeb TelePresence

250000 dolarů pro vítěze soutěže I-Prize

Cisco Cius, tablet pro zjednodušení mobilní spolupráce ve firmách