logo

Klinika Mayo bude sledovat zdravotní stav pacientů na dálku, zdravotníkům to umožní nově zavedená bezdrátová síť

Největší integrované zdravotnické zařízení na světě, americká klinika Mayo spolupracující i s vybranými českými nemocnicemi, zavedla novou bezdrátovou síť. Přibližně 40 tisícům pracovníků kliniky umožní efektivněji komunikovat a spolupracovat mezi sebou, rychle přistupovat k zdravotním datům pacienta, nebo dokonce sledovat aktuální zdravotní stav pacientů odkudkoli z areálu kliniky.

Bezplatný mobilní přístup k internetu se zavedením nové bezdrátové sítě získali také pacienti a návštěvníci kliniky. Tisíc pracovníků kliniky Mayo bylo vybaveno bezdrátovými VoIP telefony, které zajistí lepší spolupráci zdravotníků a rychlý přístup k informacím, například k zdravotním datům pacienta přímo z operačního sálu. Mobilní zdravotnické aplikace přitom budu moci využívat ve všech třech areálech kliniky ve Spojených státech – v Minnesotě, Arizoně a na Floridě.

K bezdrátové síti bylo připojeno také mnoho zdravotnických zařízení včetně dvou tisíců infuzních pump, tři sta osobních zařízení pro tišení bolesti a stovky měřičů pulsu pro sledování srdeční činnosti a dýchání pacientů. Připojení těchto zařízení umožňuje zdravotnickým pracovníkům sledovat stav pacienta odkudkoli z areálu kliniky, přináší zvýšenou efektivitu práce a kvalitu péče o pacienty.

Novou síť Cisco Unified Wireless Network tvoří více než tři tisíce access pointů Cisco, ovladače řady Cisco 4400 a servisní moduly Cisco Wireless Services Module pro Catalyst 6500. Klinika Mayo také začíná testovat nový typ access pointů řady Cisco 802.11n Aironet 1250, který jí umožní využívat širší spektrum nových mobilních aplikací, a poskytovat tak pacientům ještě lepší péči.

Podle Randy Regimbala, ředitele síťových služeb kliniky Mayo, je hlavním přínosem mobilních komunikačních řešení zvýšení efektivity práce a léčby.

Jaké přinese využívání bezdrátových technologií změny ve zdravotnictví v příštích letech ?

V době, kdy rychle narůstá potřeba mobilní práce jednoho člověka na různých místech, je nesmyslné udržovat některá pevná komunikační zařízení. Samozřejmě se budou využívat notebooky s bezdrátovým připojením, ale přichází také vlna nových bezdrátových zařízení specializovaných pro zdravotnictví. Vše bude podřízeno zvýšení efektivity naší práce a léčebných postupů.

Okamžité změny pocítil každý náš pacient i návštěvník. Bezplatně se denně v našich pobočkách v Minnesotě, Arizoně a na Floridě k síti připojuje více než 600 uživatelů. Přestože se tato služba neprojevuje přímo na efektivitě práce kliniky, je velmi prospěšná. V našich nemocnicích se vyskytuje mnoho velmi zaměstnaných lidí, a když vyšetří volnou půlhodinu, chtějí si vyřídit e-maily a komunikovat s okolním světem. Nepřetržitý bezdrátový přístup k síti je tak pro ně velmi cennou pomocí.

Jaké nové mobilní technologie plánuje zavést a integrovat klinika Mayo ?

Stále důležitější roli budou hrát aktivní RFID technologie, protože narůstá počet zařízení, jejichž pohyb je třeba v prostředí našich nemocnic sledovat. Pracujeme také na konceptu sledování přítomnosti našich zaměstnanců v práci. Potřebujeme vědět, kde a zda se ten který lékař nachází v areálu nemocnice, abychom s ním mohli v důležitých případech konzultovat nebo jej přímo povolat.

Jaká je vaše vize mobility ve zdravotnictví ?

Upgradovali jsme naši síť první generace a nainstalovali mnoho technologických vylepšení. Způsob komunikace lidí se mění, a to znamená, že musíme změnit náš způsob používání komunikačních nástrojů. Naše pevná i bezdrátová síť je nyní lépe přizpůsobená potřebám hlasové komunikace, v některých místech jsme posílili signál bezdrátových přístupových bodů. A se zaváděním technologie RFID se zvyšuje přesnost sledování pohybu důležitých mobilních zařízení po areálech klinik.

Vizí našeho IT oddělení je možnost využít mobilní přístup pro všechno, co bylo doposud možné prostřednictvím pevného připojení. Je uskutečnitelná a potřebná, její realizace však potrvá několik let. Ale vzpomeňte si, kde jsme byli před deseti lety a kde jsme nyní. Tempo nástupu nových možností bezdrátové technologie je rychlejší než jsem si kdy dokázal představit. Můj komentář k tomu všemu : bezdrátové technologie již nejsou komfortem navíc, ale nutností a životně důležitým nástrojem.

Článek ze dne 1. července 2008 - úterý

Další články od CISCO SYSTEMS s.r.o.