Společnosti Cisco a Dimension Data připravily v rámci podpory využívání videokonferencí v ČR soutěž pro firmy o telekonferenční technologii. Stačí jen připravit nejinovativnější a nejoriginálnější koncept toho, jak a pro co by využily videokonferenční technologie.
VideoSTART odměňuje za originální a efektivní způsob využití videokonference
Za nejlepší návrh jsou připraveny ceny v hodnotě téměř půl milionu korun. Vítězná společnost získá dva videokonferenční sety Cisco TelePresence C20 a ten, kdo vítězný koncept za společnost připravil a přihlásil, vyhraje iPad2.
Pro zúčastněné firmy bude přínosem i to, že si uvědomí, jak by jim nový způsob spolupráce mohl pomoci pozitivně ovlivnit jejich vývoj. Proto i pro společnosti, které nezvítězí, je již samotná účast výhrou.
Videokonference - úspora času a peněz a snazší spolupráce mezi firmami i uvnitř týmu
To potvrzují také zkušenosti společnosti Dimension Data, globálního systémového integrátora, která se mimo jiné zaměřuje na instalaci videokonferenčních řešení u českých firem. Přibližně polovina jejích zákazníků využívajících videokonference, jejich prostřednictvím komunikuje se svými obchodními partnery.
Narůstá také počet menších společností, po kterých využívání této formy komunikace vyžadují jejich velcí odběratelé a obchodní partneři. I proto se společnost Dimension Data rozhodla s podporou společnosti Cisco uspořádat soutěž pro firmy o co nejinovativnější návrh využití videokonferencí. Vítěz pak získá videokonferenční techniku v hodnotě téměř půl milionu korun.
"V poslední době se ve firmách stále více uplatňují dva trendy, které nové technologie podporují. Prvním z nich je mobilita. Lidé chtějí mít možnost využívat jakákoliv zařízení a pracovat odkudkoliv - a nástroje pro spolupráci, které jsou těmto požadavkům otevřené, jim to umožňují. Druhým trendem je mnohem intenzivnější týmová spolupráce, která přináší vyšší efektivitu jak uvnitř firmy, tak v kontaktu mezi obchodními partnery, a právě video je katalyzátorem těchto trendů", řekl Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco ČR.
Potenciál videokonferencí v České republice je značný
V České republice dosud řada firem dostatečně nevyužívá potenciál videokonferencí a dalších nástrojů pro spolupráci. Videokonferenční technologie společnosti Cisco jich implementovalo více než dvě stě. Jako první začaly videokonference využívat větší společnosti, podobně jako jinde ve světě - celosvětově využívá Cisco TelePresence, technologii pro High-Definition videokonference, 85 % společností ze žebříčku Fortune 100. Přitom existuje obrovský potenciál pro nasazení těchto technologií malými a středně velkými firmami od 10 do 250 zaměstnanců, jakých jsou u nás desítky tisíc.
Podle informací získaných od zákazníků společnosti Dimension Data v České republice využívá 50 % z nich videokonference pro komunikaci se svými obchodními partnery. Přibližně desetina je pak využívá k řízení interních projektů a jako náhradu osobních schůzek.
Trendem, který videokonference umožňují, je posun od dlouhých porad ke kratším schůzkám zaměřeným na určité téma, což přispívá k vyšší efektivitě práce. Stále častěji také firmy využívají video dostupné z různých zařízení.
Videokonference tak již nejsou doménou zasedacích místností, ale díky možnosti připojení ke schůzce z mobilních zařízení, stolních videotelefonů či softwarových klientů se videokonference stávají masovou záležitostí a jsou k dispozici většině zaměstnanců.
V současnosti také postupně dochází k prolomení bariéry, která bránila využívat videokonference menším firmám. Tým, který sídlil v jedné kanceláři, je pro vzájemnou komunikaci téměř nepotřeboval. Dnes, kdy již řada větších firem nějaké videokonferenční řešení využívá, požaduje po svých dodavatelích, kteří jsou často právě z řad menších firem, také takový způsob spolupráce a komunikace. To představuje možnost pro menší firmy jak se nyní odlišit od konkurence. Brzy ale bude i pro ně nutností videokonference využívat.
"Stejně tak to bylo v minulosti s přechodem z faxu na emailovou komunikaci nebo z pevných telefonů na mobilní. Nejdříve šlo o výhodu a poté o nutnost. Jen s tím rozdílem, že každá další změna je rychlejší než ta předchozí. Proto, kdo dnes zaspí, tak možná už příští rok může pocítit své zaváhání", komentoval současné trendy Zbyszek Lugsch, Sales & Solution Director společnosti Dimension Data Czech Republic.
Studie Cisco - přínosy videokonferencí a hlavní překážky jejich uplatnění
Společnost Ipsos Mori vypracovala pro Cisco studii věnující se překážkám a přínosům ve využívání videokonferencí. V rámci této studie odpovědělo 77 % dotázaných, že mezi největší přínosy videokonferencí patří redukce počtu služebních cest a 76 % respondentů uvedlo, že zlepšují komunikaci na velké vzdálenosti. Pro 69 % účastníků průzkumu je také jedním z jejich největší benefitů úspora peněz.
Přibližně dvě třetiny v průzkumu uvedly přínosy jako minimalizace nedorozumění při komunikaci nebo zlepšení spolupráce. Spolu se snížením počtu služebních cest jde ruku v ruce také úspora času. Častí uživatelé konferencí v průzkumu uvedli, že jim ušetří až 7 hodin týdně, což je v podstatě jeden pracovní den.
Studie také ukázala, že je významný rozdíl ve vnímání videokonferencí mezi jejich uživateli a neuživateli. Lidé ve společnostech, kde se videokonference nevyužívají, mají vůči nim často předsudky, které pak představují překážku jejich přijetí. K těmto barierám patří například to, že nemají dostatek informací o jejich přínosech (29 %), mylně se domnívají, že zavedení videokonferencí přinese firmě vysoké náklady (33 %) a 35 % dotázaných si myslí, že překážkou je nedostatek zkušeností s těmito technologiemi. Někteří (23 %) se také obávají, že videokonference nejsou kompatibilní napříč dodavateli.
Studie byla provedena u více než 6000 zaměstnanců ve 12 zemích (USA, Austrálie, Čína, Rusko, Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, Holandsko, Norsko, Švédsko a Dánsko).
Finanční přínosy videokonferencí
"Firmy mají příležitost dosáhnout úspor v řádu statisíců až milionů korun ročně. Malé a střední podniky jsou velmi pružné ve změnách vnitřních procesů a stylu práce a dokáží tak rychle využít přínosů videokonferencí – ať jde o prohloubení týmové spolupráce, časové úspory nebo snížení nákladů na časté služební cesty", říká Jiří Devát.
Typickým příkladem může být společnost, jejíchž deset zaměstnanců pravidelně jezdí dvakrát týdně po trase Praha-Brno-Praha. Ve většině případů lze nahradit tuto cestu využitím videokonference. Pokud budeme brát v úvahu náklady firmy na jeden kilometr služební cesty, které činí 5 Kč, a celkově ujetou vzdálenost, která by v tomto případě činila 32000 km, tak měsíčně lze jen tímto způsobem ušetřit 160000 Kč. Pokud by v tomto modelovém případě implementovala firma řešení v hodnotě 1 milion Kč, tak by jeho návratnost činila jen přibližně půl roku.
V závislosti na typu a velikosti firmy, jejím způsobu fungování a implementovaném řešení se mohou roční úspory plynoucí z využívání videokonferencí pohybovat v řádech stovek tisíc až milionů korun. Návratnost takového řešení se typicky pohybuje mezi šesti měsíci a jedním rokem.
Novinky pro týmovou spolupráci
Videokonferenční řešení ve firmách vhodně doplňují i další nástroje pro týmovou spolupráci. Společnost Cisco představila několik svých inovovaných produktů v této oblasti, jako jsou Cisco Quad (firemní platforma pro spolupráci na bázi sociální sítě), Cisco Jabber (komunikační klient pro smartphony, tablety i počítače) nebo velice oblíbený Cisco WebEx (webová aplikace pro online konference a vzdálenou spolupráci).
V oblasti videokonferenčních technologií Cisco TelePresence, které v současnosti slaví pět let od uvedení na trh, je pak posledním přírůstkem do portfolia Cisco TelePresence MX 300 - multifunkční videokonferenční jednotka vhodná k umístění do kanceláří či zasedacích místností. Díky ní mohou být videokonference opět blíž všem zaměstnancům ve všech firmách.
Článek CISCO SYSTEMS s.r.o. ze dne pátek 10. února 2012
Tři kroky k vyšší kybernetické bezpečnosti v roce 2025
Obrana firem proti moderním kybernetickým hrozbám je většinou nedostatečná
Obavy firem z používání generativní umělé inteligence
AI technologické trendy roku 2024 podle Cisco
Důležité faktory pro kybernetickou bezpečnost firmy
Inovativní technologie WaitTime pomáhá fotbalovým fanouškům
Technologické IT trendy roku 2023
Ochrana dat a zákaznická spokojenost představují spojené nádoby
Slabá technická podpora pro hybridní práci vzdálených pracovníků
Cisco videokonference s certifikací pro Microsoft Teams
Bezpečnostní rizika sdílení informací o dětech na sociálních sítích
Online kriminalita nabízí výdělek s menším rizikem než pouliční zločin
Inovace ekosystému Webex posilují flexibilitu hybridní práce
Nepodceňujte o dovolené kybernetická rizika na internetu
Globální bezpečnostní platforma Cisco Security Cloud
Koncept prediktivních sítí předchází problémům a zlepšuje uživatelské prostředí
Řízení autonomní dopravy s pomocí mobilní sítě
Platební model Green Pay pro IT
Cisco inovace pro hybridní cloud
Jak zůstat v prostředí webu 3.0 v bezpečí
Nejčastější bezpečnostní problémy metaverza
Technologické trendy hybridní spolupráce
Studie kvality a dostupnosti internetového připojení
Cisco představuje inovace v oblasti bezdrátových sítí a síťového přístupu
Jak na bezpečný pohyb na internetu
Průzkum Cisco odhaluje zastaralé bezpečnostní technologie firem
Budoucnost inovací a podnikání je spojena s maximálním využitím dat
Metaverzum jako ráj kyberzločinu
Multifaktorová autentizace a biometrie pro přihlašování bez hesel
Jak na bezpečné online vánoční nákupy
Lepší přístup k portfoliu Cisco řešení
Globální index hybridní práce pro HR a technologie
Lidé aktivně sledují ochranu svého soukromí a osobních dat
Klíčové trendy v ohrožení sítí
Neduhy firemních WiFi sítí jsou příležitostí pro hackery
Asynchronní videokomunikace Vidcast
Roste závislost na aplikacích a kvalitních digitálních službách
Závislost ekonomiky na internetu vyžaduje bezpečný, rychlý a spolehlivý přístup pro každého
Nejčastější bezpečnostní rizika při práci na dálku
Inovace hybrídního cloudu Cisco pomáhají urychlit digitální transformaci firem
Cisco Networking Academy na FIT ČVUT
Infrastrukturu pro přenosy NBC z LOH v Londýně zajistí Cisco
Václav Plevka: český student ve finále inovační soutěže NASA a špiček ze Silicon Valley
BOYD: koncept využívání soukromých zařízení pro přístup k firemním datům
Nový systém TelePresence TX9000 a další inovace Cisco
Přenos dat při 100gigabitové rychlosti na vzdálenost 3000 km bez nutnosti regenerace signálu