logo CISCO SYSTEMS s.r.o.

WiFi technologie Cisco pomáhá zlepšit péči o pacienty v Masarykově onkologickém ústavu

Masarykův onkologický ústav v Brně (MOÚ) získal letos v únoru se svým projektem Řízení kvality a nákladovosti zdravotní péče použitím technologie WiFi cenu za nejlepší projekt roku 2010 v kategorii Most Innovation Mobility / Virtual Enterprise společnosti Cisco v evropském regionu.

Cena byla předána na konferenci Cisco Live 2011 v Londýně. Cílem projektu bylo umožnit přístup ke zdravotnické dokumentaci přímo u lůžka pacienta pomocí PC Tabletů a lokalizace hospitalizovaného pacienta a vybraných zdravotnických přístrojů a zařízení. Jedná se o ojedinělé řešení ve zdravotnickém zařízení v ČR. V porotě usedlo 11 odborníků ze společností Cisco, Accenture, IDC, Ovum a zástupců médií.

Projekt, který realizovala firma UNIS COMPUTERS a.s., byl řešen na technologii Cisco. Masarykův onkologický ústav v Brně získal na tento projekt dotaci z Integrovaného operačního programu Evropské unie pro regionální rozvoj.

"Často se stává, že lékař potřebuje mít u lůžka pacienta obrazovou dokumentaci či jeho laboratorní vyšetření, jelikož jeho aktuální stav například neodpovídá nálezu, který lékař vyšetřuje. Aniž by tedy lékař musel odbíhat k centrálnímu počítači, vidí na přenosném počítači, jaké jsou pacientovy výsledky laboratorních či jiných vyšetření. Pro lékaře to znamená úsporu času, pro pacienty lepší péči. Čas potřebný na administrativu se tak zredukoval o 15 procent," řekl MUDr. Marek Svoboda, PhD, náměstek pro rozvoj, vědu a výuku z Masarykova onkologického ústavu v Brně.

Bezdrátová síť rovněž umožnila MOÚ zavést nové lokalizační metody postavené na technologii RFID. Pacienti, jejichž zdravotní stav to vyžaduje, jsou vybaveni speciálními pacientskými tagy s RFID čipy. Toto malé zařízení, upevněné na ruku pacienta pomocí pásku, mu umožní po stisku tlačítka přivolat pomoc při náhlém zhoršení jeho zdravotního stavu, zvláště pokud se nachází mimo lůžko. Po stisku tlačítka na tagu je vysláno tísňové volání na zdravotnický tag sestry na oddělení, kde je pacient hospitalizován. Sestra pak pomocí lokalizačního programového vybavení zjistí, kde se přesně pacient nachází, a zajistí okamžitou lékařskou pomoc. Pomocí pacientského tagu jsou také indentifikovány připady, kdy dezorientovaný pacient opustí bezpečnou zónu (vstup do podzemního podlaží nebo pokus o nepovolené opuštění ústavu).

Vybrané lékařské přístroje a zdravotnický mobiliář jsou označeny přístrojovými tagy. Tato označení umožní ochránit přístroje před zcizením zasláním informace na vybraný zdravotnický tag při opuštění povolené zóny (opuštění areálu). Dále umožní zjistit nahlédnutím do lokalizačního softwaru, kde se požadovaný přístroj nachází, pro možnost využití na jiném oddělení nebo je možné tento systém využít pro rychlé zpracování inventur.

"Zlepšení péče o pacienty představuje pro nemocnice a další zdravotnické instituce ten nejdůležitější úkol, a to navzdory ekonomickým omezením. Propojení všech zdravotnických aplikací, systémů a lékařských přístrojů do společné sítě urychluje rozhodování lékařů, usnadňuje sdílení zdravotnické dokumentace a zvyšuje dostupnost lékařských zařízení. Takovéto technické řešení představuje digitální nervový systém zdravotnického zařízení, prostředí pro efektivní a kvalitní práci lékařů." řekl Jiří Devát, generální ředitel Cisco ČR.

"Instalaci bezdrátové sítě a zprovoznění celého systému jsme zvládli během tří měsíců. Jsem rád, že se podařilo tento projekt ve velmi krátkém čase zrealizovat. Nasazení tohoto řešení pomůže lékařům zefektivnit jejich práci a pacienti mohou získat lepší péči a služby. Další přidanou hodnotou vybudované WiFi sítě je pro pacienty rozšíření možnosti být v kontaktu prostřednictvím vlastního notebooku se svými blízkými," řekl Petr Lacina, ředitel technické sekce ze společnosti UNIS COMPUTERS.

Celá síť je založena na technologii Cisco Medical Grade Network (Secure Wireless), Mobile Care a architektuře Context Aware Healthcare. Bezdrátová síť Cisco Unified Wireless Network poskytuje mobilní přístup do Nemocničního informačního systému, systému obrazové dokumentace PACS (Picture Archiving and Communication System) a elektronických zdravotních záznamů.

Masarykův onkologický ústav v Brně se zabývá léčbou nádorových onemocnění už od roku 1935. Vloni zde bylo ambulantně ošetřeno 190779 pacientů a k hospitalizaci přijato 9043 pacientů. Ústav je zařazen do sítě třinácti Komplexních onkologických center, což dává garanci kvalitní, špičkové zdravotní péče na základě nejnovějších poznatků medicíny. Je jediným onkologickým centrem s celostátní působností, které má současně renomé v zahraničí.

Další články k tématům - Healthcare - MOÚ - PACS - RFID - UNIS - WiFi - zdravotnictví - Marek Svoboda - Jiří Devát - Petr Lacina

Článek CISCO SYSTEMS s.r.o. ze dne úterý 8. března 2011

Další články od CISCO SYSTEMS s.r.o.

Obavy firem z používání generativní umělé inteligence

AI technologické trendy roku 2024 podle Cisco

Důležité faktory pro kybernetickou bezpečnost firmy

Inovativní technologie WaitTime pomáhá fotbalovým fanouškům

Technologické IT trendy roku 2023

Ochrana dat a zákaznická spokojenost představují spojené nádoby

Slabá technická podpora pro hybridní práci vzdálených pracovníků

Cisco videokonference s certifikací pro Microsoft Teams

Bezpečnostní rizika sdílení informací o dětech na sociálních sítích

Online kriminalita nabízí výdělek s menším rizikem než pouliční zločin

Inovace ekosystému Webex posilují flexibilitu hybridní práce

Nepodceňujte o dovolené kybernetická rizika na internetu

Globální bezpečnostní platforma Cisco Security Cloud

Koncept prediktivních sítí předchází problémům a zlepšuje uživatelské prostředí

Řízení autonomní dopravy s pomocí mobilní sítě

Platební model Green Pay pro IT

Cisco inovace pro hybridní cloud

Jak zůstat v prostředí webu 3.0 v bezpečí

Nejčastější bezpečnostní problémy metaverza

Privátní 5G síť jako služba

Technologické trendy hybridní spolupráce

Studie kvality a dostupnosti internetového připojení

Cisco představuje inovace v oblasti bezdrátových sítí a síťového přístupu

Jak na bezpečný pohyb na internetu

Průzkum Cisco odhaluje zastaralé bezpečnostní technologie firem

Budoucnost inovací a podnikání je spojena s maximálním využitím dat

Metaverzum jako ráj kyberzločinu

Multifaktorová autentizace a biometrie pro přihlašování bez hesel

Jak na bezpečné online vánoční nákupy

Lepší přístup k portfoliu Cisco řešení

Globální index hybridní práce pro HR a technologie

Lidé aktivně sledují ochranu svého soukromí a osobních dat

Klíčové trendy v ohrožení sítí

Neduhy firemních WiFi sítí jsou příležitostí pro hackery

Asynchronní videokomunikace Vidcast

Roste závislost na aplikacích a kvalitních digitálních službách

Závislost ekonomiky na internetu vyžaduje bezpečný, rychlý a spolehlivý přístup pro každého

Nejčastější bezpečnostní rizika při práci na dálku

Inovace hybrídního cloudu Cisco pomáhají urychlit digitální transformaci firem

Cisco Networking Academy na FIT ČVUT

Infrastrukturu pro přenosy NBC z LOH v Londýně zajistí Cisco

Girls in ICT Day 2012

Václav Plevka: český student ve finále inovační soutěže NASA a špiček ze Silicon Valley

BOYD: koncept využívání soukromých zařízení pro přístup k firemním datům

Nový systém TelePresence TX9000 a další inovace Cisco

Evropský týden IT dovedností

Přenos dat při 100gigabitové rychlosti na vzdálenost 3000 km bez nutnosti regenerace signálu

Cisco Expo 2012: zaměřeno na síťové technologie a služby

Inovace platformy Cisco UCS zefektivní provoz datových center

Přepínače Cisco Catalyst a Cisco Nexus nabízí 40 Gb a 100 Gb ethernet