logo

Celosvětový vývoj malware ve zprávě ESET Threat Report T1 2021

Společnost ESET zveřejnila analýzu vývoje malware za období leden až duben 2021. Oproti konci roku 2020 upustili útočníci od tématiky koronaviru. Pokračoval klesající trend v objemu malware, přibylo ale útoků na držitele kryptoměn a přihlašovací údaje.

Zpráva ESET Threat Report T1 2021 vychází z telemetrických dat a analýz za leden až duben roku 2021 - srovnává nejzajímavější objevy a reverzní analýzy a také vývoj nejčastějších kategorií malware, včetně např. zranitelností v IoT. Zpráva vychází třikrát ročně a shrnuje vývoj za poslední čtyři měsíce.

Na začátku letošního roku ubylo webových hrozeb o necelou třetinu v porovnání s posledními měsíci roku 2020, stejný trend byl patrný ve všech sledovaných podkategoriích. Nejvíce klesly detekce scamů, tedy podvodných e-mailů a stránek, které ale neobsahují malware jen manipulativní informace. Nejmenší pokles zachytili analytici z ESETu u phishingu, jehož cílem je vylákat citlivé údaje.

"Běžným typem webového podvodu je homoglyfový útok. V takovém případě útočník zamění velmi podobné znaky, aby adresa podvodného webu vizuálně připomínala nějakou legitimní značku či stránku. Lidské oko rozdíl prakticky nepozná, počítač ano. Nejčastěji falešné stránky imitovaly přihlášení k portálu online směnárny kryptoměn Blockchain, internetbankingu Erste Bank či e-mailové službě Hotmail. Počet e-mailových hrozeb se mezi lednem a dubnem 2021 prakticky nezměnil. Analýza předmětů infikovaných e-mailů prokázala, že ve třetině případů vydávali útočníci malware za platební dokumenty - faktury, potvrzení objednávek či nákupů," říká Robert Šuman, vedoucí pražského výzkumného centra společnosti ESET.

V 17% případů šlo o falešnou bankovní komunikaci, v 8% o smyšlené obchodní nabídky a v 7% o fiktivní oznámení o přepravě. Dříve populární koronavirová tématika se vyskytovala jen v 0,1% škodlivých e-mailů.

Útočníci šířili malware přílohami, zejména pak spustitelnými soubory .exe (68%), různými skripty (16%) a dokumenty ze sady nástrojů Office (8%).

Ransomware v e-mailu je rarita, útočníci jsou rafinovanější

I nadále klesal objem detekcí ransomware. Tento trend analytici sledovali celý minulý rok. V lednu až dubnu 2021 se snížil počet detekcí téměř o třetinu, pokles ale zpomalil (v předchozím období byl takřka poloviční).

Důvodem klesajícího trendu jsou změny v distribuci škodlivého kódu. Málokdy již vidíme ransomware šířený spamem nebo prostřednictvím odkazů. Útočníci spíše využívají sítě infikovaných počítačů, zvané botnety, šíří je jiným typem kódu nebo prostřednictvím zranitelnosti v nějakém systému a podobně. V podstatě je distribuce méně přímočará a sofistikovanější

Nemalá část pokusů o infekci ransomwarem je zachycena v první fázi, kdy ESET systémy detekují jiný typ malware nebo nějaký typ prolamování systémů. Detekční nástroje pak incidenty jinak klasifikují. Proto se počet pokusů o ransomware útok příliš nemění.

Útočníci používají doplňující metody vydírání, aby z komprimovaných firem vylákali co nejvyšší částky, mezi tyto metody patří např. nátlak prostřednictvím telefonování zaměstnancům, pokud se útočníci domnívají, že firma obnovila data ze záloh, nebo doxing (výhružka zveřejnění odcizených dat).

Rozvoj těchto metod zachytili bezpečnostní experti už v závěru roku 2019 a v loňském roce.

Home office je nadále lákavým terčem

Celý minulý rok patřily mezi nejvážnější hrozby pro firmy pokusy o prolomení služeb, které umožňují práci na dálku, tedy služby RDS (služby vzdálené plochy), VPN (virtuální privátní síť) brány, webové či poštovní servery.

Mezi měsíci září a prosinec 2020 např. jejich objem narostl o více než 90 %. Tato hrozba zůstává vážným rizikem, počet pokusů o prolomení těchto služeb stoupl o 60 %. Pokud se útočníkům podaří firemní síť kompromitovat, zpravidla odcizí dostupná data, případně ještě přistoupí k zašifrování dat.

Ke zvýšení počtu útoků na unikátní zařízení došlo v průběhu dubna 2021 o více než 7 %. Částečně jde o takzvané honeypoty, které slouží k nalákání útočníků, ale nemalá část jsou zařízení, která byla do internetu vystavena nově. Zřejmě ale i po roce existují firmy, které bezpečnost vzdálené práce podceňují.

Nejčastějším postupem, jak přístupy prolomit je hádání hesel takzvanou brute force metodou. Od ledna do dubna 2021 společnost ESET zachytila 27 miliard pokusů o uhodnutí hesla, a to jen u jediného typu protokolu.

Česko i svět čelí útokům na hesla

Oproti jiným hrozbám narostl o 32% objem malware, jehož cílem je odcizit uživatelská hesla. Ve světě i v České republice útočily stejné typy škodlivého kódu. Jde zejména o Spy.Agent.AES (známý také jako Agent Tesla), Formbook a Fareit. V Česku je počet detekcí těchto typů malware stabilní a výrazně neroste. Nejvíce případů experti zachytili v Turecku, Španělsku, Japonsku a Polsku.

Tento spyware funguje podle jednotného modu operandi. Kód i jeho distribuci je možné zakoupit na černém trhu jako službu. I to je důvod, proč se celosvětově jedná o tak rozšířenou hrozbu. Jakmile je Spy.Agent.AES, Fareit nebo Formbook aktivní, vyhledá hesla uložená v dostupných internetových prohlížečích, která následně odešle útočníkům na vzdálený server.

S takto odcizenými přihlašovacími údaji útočníci čile obchodují. Hesla jsou proto lukrativní komodita. Ještě na konci roku 2020 se útočníci ve světě zaměřovali na spyware, který shromažďoval technické údaje o infikovaném zařízení.

Roste objem těžebního malware

Turbulentní vývoj má za sebou malware cílící na vytěžení nebo odcizení kryptoměn. Na počátku roku 2021 totiž zaznamenaly kryptoměny obrovský boom a jejich hodnota astronomicky vzrostla, což přilákalo i útočníky. Celkově vzrostl počet detekcí tohoto typu škodlivého kódu o 19%.

Za nárůstem stojí zejména těžařský malware. Do těžby zapojují útočníci běžně nejen počítače, ale také chytré domácí spotřebiče a další IoT vybavení.

V Česku byly ale zkraje roku 2021 zachyceny i falešné burzy, což je běžný typ podvodu. Útočníci zneužívali zvýšenou poptávku po investicích do kryptoměn a lákali nezkušené uživatele na falešné směnárny a investice.

Důvěřivý uživatel v těchto případech v podstatě své peníze poslal rovnou útočníkům.

Článek ze dne 29. června 2021 - úterý

Další články od ESET software spol. s r. o.

Nový malware typu backdoor pro platformu macOS

Globální finanční výsledky ESET za rok 2021

Vývoj kybernetických hrozeb v souvislosti s válkou na Ukrajině

Nové produkty kybernetické bezpečnosti pro ISP a Telco operátory

Globální útok ATP skupiny Lazarus na letecké a obranné společnosti

Globální iniciativa ESET Heroes of Progress hledá hrdiny pokroku a vizionáře

Pozor na inzertní podvody na internetových bazarech

Tým z ESET Research na kybernetickém cvičení NATO

Platforma ESET PROTECT pomáhá se správou kybernetické bezpečnosti firmy

Ransomware WannaCry stále představuje riziko pro kritickou infrastrukturu

Nové investice do technologické divize ESET Research v České republice

Aktualizace produktů platformy ESET PROTECT pro firemní zákazníky

Kybernetický útok na energetickou infrastrukturu Ukrajiny

ESET produkty pro domácí uživatele s Windows chrání zařízení s ARM procesory

Destruktivní malware CaddyWiper cílí na finanční instituce Ukrajiny

Integrace Intel technologií detekce ransomwaru do ESET produktů

Ukončení prodeje ESET produktů v Rusku a Bělorusku

Stav kybernetických hrozeb na Ukrajině

Malware HermeticWiper použitý na Ukrajině cílí na uživatelská data a firemní sítě

Informace k aktuálním útokům na servery MS Exchange

ESET úspěšně rozvíjí svůj MSP distribuční kanál

Skupina kyberzločinců ALPHV ochromila kritickou infrastrukturu v Německu

Analýza ranitelnosti ovladačů jádra Windows

Predikce kybernetických hrozeb v roce 2022 v Česku

Rok 2021 byl ve znamení kybernetických útoků na uživatelská hesla a přihlašovací údaje

Zranitelnost knihovny Log4j

Vývoj globálních kybernetických hrozeb

Útočné kampaně s technikou Watering hole cílí na zpravodajské weby evropských médií

Ochrana před ransomware v reálném čase

SMS phishing cílí na české uživatele iPhone

Velkou roli hrají v komunikaci mezi studenty sociální sítě

Bootkit ESPecter upravuje modul Windows Boot Manager

Pravděpodobná kyberšpionáž nově odhalené skupiny FamousSparrow

Kybertest si vyzkoušelo 100 tisíc Čechů

Digitální marketing ESETu vede Michaela Kadlečková

IIS malware

Rizikem pro počítače s macOS je aktuálně zejména adware

Stalkerware představuje nejvážnější hrozbu telefonů s Androidem

Cílem hackera můžete být i Vy!

Triky hackerů při útoku na klienty bank

Celosvětový vývoj malware ve zprávě ESET Threat Report T1 2021

Unikátní heslo je základní prvek ochrany dat v online prostředí

Počítače s macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware

Kybernetické útoky na hesla uživatelů

Uživatelé preferují chytré telefony, notebooky a cloudová úložiště

Pokles detekcí hrozeb pro mobilní telefony

Za polovinou dubnových kyberútoků v Česku je Spyware

Infikované Android aplikace instalující další malware

Cílená kampaň útoků na hesla českých uživatelů

Status Top Player pro ESET za vysokou ochranu před pokročilými hrozbami