logo dTest, o.p.s.

Bezpečné platby na internetu

Nejpohodlnější platební metodou je platba kartou online - běžnou platební kartou s povoleným placením na internetu a dostatečným limitem. Tento způsob s sebou však bez další úrovně zabezpečení přináší i možná rizika zneužití.

Při platbě kartou online uživatel zadává nejen její číslo, ale také CVV či CVC kódy - tedy údaje, se kterými může platit kdokoliv, komu se dostanou do ruky. Proto k placení kartou používejte ideálně prostředí zprostředkovatelů plateb, jako jsou například GoPay nebo GP webpay. Zadávání údajů o kartě v prostředí e-shopu, zvláště pak zahraničního, se raději vyhýbejte.

Vždy zkontrolujte, že e-shop i stránka, na které zadáváte údaje, mají na začátku své internetové adresy https - což značí, že přenos informací probíhá v šifrované podobě. Pokud zjistíte, že konkrétní e-shop nebo jiná služba nemá takto šifrovanou komunikaci, rozhodně zpozorněte a žádné údaje nezadávejte.

Ačkoliv absence certifikátu v mnoha případech nemusí znamenat nic víc než laxnost obchodníka, potenciální zneužití údajů o kartě by vás mohlo přijít draho.

Setkat se můžete také s hláškou webového prohlížeče, že certifikát je neplatný nebo vypršel - i v takovém případě je namístě opatrnost. Platbu raději neprovádějte, a buď kontaktujte obchodníka, nebo si najděte jiného.

"Podstatně bezpečnějším způsobem platby kartou na internetu je využití zabezpečení 3D Secure, při kterém se obchodník pouze dozvídá, zda platba byla, či nebyla provedena. Před zahájením platby bohužel nemá uživatel možnost toto zabezpečení poznat a to, že jej obchodník proklamuje, nemusí nic znamenat. Některé banky zvyšují ochranu zasíláním autorizačních SMS nebo e-mailů s kódem, bez kterého není možné platbu provést," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Internetové peněženky

Oblíbeným způsobem online plateb jsou takzvané internetové peněženky. Úhrada je prováděna většinou z kreditu, který jste si dobili kartou online, obyčejným převodem, nebo prostřednictvím propojení peněženky s vaší platební kartou, jejíž údaje se však obchodník nedozví.

Nejznámější internetovou peněženkou je PayPal, který funguje na principu zprostředkování platby, aniž byste obchodníkovi prozradili údaje o platební kartě. Je celosvětově rozšířen a často funguje v e-shopech, které své zboží nebo služby prodávají do zahraničí, k čemuž umožňuje i snadnou konverzi měny.

K platbě stačí mít na PayPalu založený účet a při objednávce potvrdit platbu v jeho vlastním prostředí. I v tomto případě je důležité nastavit bezpečné heslo, jednou za čas jej změnit a nastavit si vhodné limity.

Platba převodem

Platit za online nákupy a služby je možné samozřejmě pomocí běžného nebo prioritního převodu. V takovém případě však obchodník dostane informaci o provedené platbě až za několik dní.

Některé banky proto nabízejí online platby nebo zrychlené převody, při kterých dochází k přesměrování uživatele do jeho internetového bankovnictví s předvyplněnou platbou, kterou stačí jen autorizovat. Bank je ovšem hodně, a proto se s tímto způsobem platby nejčastěji setkáváme v rámci takzvaných platebních bran, které agregují více různých online plateb.

Ať se rozhodnete používat jakoukoliv z platebních metod, vždy buďte opatrní. Jen tak si budete moci nakupování přes internet užívat bez zbytečných lapálií.

Článek dTest, o.p.s. ze dne 18. dubna 2018 - středa

Další články od dTest, o.p.s.