logo Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Vyberte si správný prohlížeč

K surfování na internetu potřebujete prohlížeč. Buď jste nějakým vybaveni automaticky v rámci operačního systému, anebo si můžete vybrat nějaký svůj. V poslední době získává na popularitě Firefox, a proto jsme se rozhodli vám ho představit.

Internet Explorer od firmy Microsoft bývá standardní součástí operačního systému klasických Windows i Windows Vista a zatím v žebříčku prohlížečů stojí na prvním místě. Dlouhou dobu se na horních příčkách drželo také Safari od společnosti Apple. V roce 2004 však přišla Mozilla se svým Firefoxem a téměř okamžitě se jí podařilo probojovat do prvních řad. Už jen hrstka uživatelů tak dnes volí další volně dostupné prohlížeče - například Operu, Netscape Navigator nebo Camino.Všechny umožňují surfovat po internetu, některé ovšem nabízejí více služeb. Vyplatí se tedy vybrat takový prohlížeč, který bude vyhovovat vašim potřebám.

V čem je rozdíl ?

První a základní odlišností je, do jaké míry jsou prohlížeče uživatelsky přátelské ("user-friendly"). A právě Firefox byl průkopníkem pokud jde o funkce usnadňující a urychlující brouzdání po internetu. Některé z jeho možností pak přebraly i ostatní prohlížeče. Jaké funkce a jaké volby jsou nejpraktičtější, to už je otázka především osobních preferencí.

Lišit se může v první řadě zobrazení stránek a rychlost surfování – pokud se vám tedy zdá, že máte příliš pomalý internet, zkuste změnit prohlížeč. Nezapomeňte, že některé doplňky ("adds-on") mohou brouzdání také značně zpomalovat. Vybrat si můžete i podle stupně ochrany před škodlivými programy – ten je totiž také různý. Je tedy možné, aby stránka, kterou prohlížíte, byla současně automaticky kontrolovaná třeba anti-spywarem.

Mozilla vám umožňuje :

Praktické moduly

Na stránce https://addons.mozilla.org/cs/firefox máte možnost vybrat si z více než tisícovkou modulů (doplňků) pro aplikaci Firefox. Všechny přidané funkce se aktivují po novém spuštění prohlížeče.

Zde je několik doplňků, které nám přijdou užitečné :

S čím surfovat ?

Ať už se rozhodnete pro Mozillu, Internet Explorer či jiný prohlížeč, v každém případě je vhodné si stáhnout poslední verzi. Například Internet Explorer 7 totiž narozdíl od svých předchůdců disponuje funkcemi srovnatelnými s Mozillou Firexof 2.0.0.8. Nicméně Mozilla je podle jejích přívrženců stále o něco praktičtější, nabízí více možností personalizace a lepší ochranu útokům z internetu.

Slovníček pojmů :

Kde stahovat ?

Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne 6. srpna 2008 - středa

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR