logo Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Je bezdrátové připojení bezpečné ?

Kdo není na internetu, jako by neexistoval. Konstatování, jež na první pohled zní možná jako jednoduché "klišé", na pohled druhý je však až mrazivě pravdivé. Stále více uživatelů využívá pro připojení k internetu vysokorychlostní připojení formou ADSL, WIFI nebo bezdrátového radiového spojení.

Stále více uživatelů i z řad domácností rovněž připojuje k internetu více než jeden počítač a nebo přímo i menší počítačovou síť. Dostupnost internetu běžným uživatelům a jeho stále vyšší rychlost však sebou nesou hlavně bezpečnostní rizika. Jak zabezpečit svoji domácí síť proti nevítanému návštěvníkovi či jak s obtížemi při nastavení sítě bojovat prozradíme v následujícím článku.

Jaké jsou možnosti připojení ?

Asi nejzásadnější otázkou každého uživatele, který se do internetu chce připojit je, jaký způsob připojení vůbec zvolit. V současné době je na trhu k dispozici několik druhů připojení.

Zde je seznam těch nejtypičtějších :

Připojení pomocí ADSL
Oblíbený způsob připojení, využívající linku telefonního operátora. Výhodou tohoto způsobu připojení ocení uživatelé v místech, kde není dostupný žádný jiný způsob připojení – stačí pouze stávající pevná linka s napojením na telefonní ústřednu poskytovatele, disponující ADSL technologií.

Připojení pomocí pevné linky (např. kabelový operátor, optická linka apod.)
Jeden z nejkvalitnějších způsobů připojení k internetu – pomocí optických vláken či linek např. kabelových operátorů. Způsob připojení možný zejména ve větších městech nebo tam, kde mají kabeloví operátoři své sítě. Jedná se o spolehlivý a skutečně vysokorychlostní způsob připojení k internetu.

Připojení pomocí WIFI
Připojení pomocí WIFI je velmi snadným způsobem připojení k internetu bezdrátově. Nese sebou však určitá bezpečnostní rizika.

Připojení pomocí radiového mikrovlnného spoje
Jeden z oblíbených způsobů připojení k internetu bezdrátově. Výhodou tohoto řešení je možnost připojení k internetu i v oblastech, kde to jiným způsobem není možné.

Jak zabezpečit svoji síť, aneb router na scéně

Jak je vidět, způsobů připojení k internetu je celá řada. Bez ohledu na to, jaký způsob připojení si vyberete, téměř vždy můžete k internetu připojit celou vaši lokální síť. A právě v takovém případě by neměl chybět v síti takzvaný router. A co to router vlastně je? Je to prostředník mezi vnějším internetem a naší lokální počítačovou sítí. Na první pohled je to obyčejná krabička, která má z jedné strany port (konektor) pro připojení k internetu a na druhé straně pak několik dalších portů – konektorů pro síťové kabely, vedoucí k jednotlivým počítačům lokální počítačové sítě.

Router je velmi důležitý, protože zajistí hned dvě věci najednou. Jednak umožní jedinou přípojku k internetu rozvést do celé sítě, takže díky routeru mohou všechny počítače v síti používat pouze jedinou přípojku k internetu. A další neméně důležitý (i když ne primární) význam routeru spočívá v tom, že tvoří jakousi bezpečnostní bránu mezi internetem a lokální sítí. Jinými slovy, může odrazit případného útočníka, který by chtěl proniknout do naší sítě.

Instalace a konfigurace routeru

Router je zařízení, které funguje nezávisle na počítači. Stačí tedy správně zapojit kabely a pak router nakonfigurovat přes internetový prohlížeč. Nemusí se instalovat žádný ovladač nebo software.

Na routeru je jeden port vyhrazen pro připojení vnější sítě (internetu). Tento port bývá označen obvykle jako WLAN. Do něj připojte kabel internetu. Další porty jsou určeny pro síťové kabely počítačové sítě. Zde připojte jednotlivé stanice v síti, tedy i počítač, na kterém pracujete.

Pokud je router správně zapojen, můžete přistoupit k jeho konfiguraci. Celá konfigurace probíhá přes internetový prohlížeč. Namísto adresy napište do adresního řádku prohlížeče takzvanou IP adresu routeru.

Pokud jste postupovali správně, zobrazí se administrační stránka s přihlášením ke službám routeru. K přístupu budete potřebovat uživatelské jméno a heslo - obojí naleznete v uživatelské příručce. Pokud se přihlášení zdaří, pak vzhůru ke konfiguraci !

Obvykle první, na co se router ptá, je technický způsob připojení k internetu. Zde se doporučuje jedno, přesně si zjistit od poskytovatele internetu, jaký typ připojení vlastně máte a ten v routeru nastavit. Každý poskytovatel internetu by měl tuto informaci na požádání bez problémů sdělit.

Obecně mohou být nabídnuty zejména tyto varianty :

Připojení pevnou linkou s dynamickou IP adresou
Do této skupiny patří obvykle všechna vysokorychlostní připojení (optickým vláknem, sítí kabelového operátora apod.). Díky dynamické IP adrese se následný proces konfigurace routeru zpravidla odehraje automaticky a dále není nutné cokoliv nastavovat.

Připojení přes pevnou linku se statickou IP adresou
Jedná se o připojení, které se nejčastěji využívá v sítích, kde každý počítač má vlastní pevně přidělenou IP adresu. Ke správné konfiguraci je prakticky nevyhnutelné znát i podrobnější parametry sítě – masku podsítě, přístupovou gateway, adresu DNS serverů apod. To vše vám sdělí poskytovatel internetu.

Připojení ADSL přes technologii PPPoE (širokopásmové připojení)
K přístupu na internet pomocí tohoto připojení se potřebujete prokázat jménem a heslem, které získáte od poskytovatele. Nemusíte tak specifikovat další parametry (stejně jako v případě připojení přes pevnou linku s dynamickou IP adresou).

Připojení ADSL přes technologii PPTP
I v tomto případě vám poskytovatel dodá jméno a heslo nutné k autorizaci, bez níž se na internet nedostanete. Navíc obvykle musíte zadat i řadu dalších parametrů (jako u připojení pevnou linku se statickou IP adresou).

Uvedeným způsobem bylo možné router nakonfigurovat tak, aby vůbec mohl začít pracovat. Většina ostatních parametrů routeru je z výroby nastavena obvykle na nejideálnější hodnoty. Téměř všechny routery ale disponují velkou škálou dalších možností a nastavení, pomocí kterých lze způsob připojení lokální sítě k internetu vyladit prakticky k dokonalosti. Takovou konfiguraci je ale rozumné přenechat opravdovým odborníkům.

Článek Sdružení obrany spotřebitelů ČR ze dne pondělí 11. srpna 2008

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR

Nakupujeme a prodáváme přes internet

Srovnání mobilních telefonů pro seniory

ČOI radí, jak na nákup nového mobilního telefonu

Jak se osvědčil mobil Apple iPad ?

První SMS podatelna je na Praze 6

Jak vybírat bezpečný a spolehlivý online obchod ?

Karta pomoci pomáhá záchranářům

Internetové Vánoce 2009

Nové informace k downloads-portal.sk

Nová pravidla EU pro přístup k internetu

Projekt OpenCard se prodražuje

SOS k downloads-portal.sk

Telekomunikační balíček před schválením v EU

Ceny zboží na internetu padají

Co přinese nový zákon o platebním styku ?

Virtuální procházka a ochrana soukromí

EU si posvítila na internetové obchody s elektronikou

Případy explodujících iPhonů

Jsou vyhledávače cen zboží na webu k užitku ?

Má ekologický mobil budoucnost ?

Pozor na formuláře na inzerci v katalogu

Facebook vládne světem

Odbavení na letišti přes mobil

Při brouzdání z mobilu buďte opatrní

Odborné semináře pro podnikatele

Nabíječky baterií pro mobilní telefon

Chcete umět dobře fotit ?

Antivir nestačí na bezpečnost PC

Je nutné posílit bezpečnost internetu

Kdy je uzavřena spotřebitelská smlouva přes internet

Hračky na rádiové ovládání mohou být rušivé

Pozor na Český telefonní seznam

Internetové aukce

Nový program pro bezpečnější internet

Nesouhlas s postojem Magistrátu

Vánoční nákupy z pohodlí domova

Reklama na ploché televizory je často zavádějící

EURANET na internetu

Projekt Corenet

Opencard s problémy

Jak reklamovat telekomunikační služby

Obezřetnost při nákupu přes internet se vyplatí

Průzkum dostupnosti zelených linek u telefonních operátorů

České radiokomunikace a jejich péče o zákazníky

Test internetových obchodů 2008

T-Mobile zaslal zákazníkům omylem několik tisíc korun

Rodina vyhrála spor s Telefónicou O2

Rádi komunikujete ? Založte si vlastní blog

Rušení poštovních poboček znamená omezení služeb

Spamy nás otravují stále víc