logo

Opatrně se zábavnou pyrotechnikou

V poslední den roku zase budou vybuchovat různé prostředky zábavné pyrotechniky. Pozor na ně, v uplynulých dnech zachytili inspektoři ČOI na tržištích další pašované výrobky, i když patří do kategorie, pro jejíž odpálení musí být speciální oprávnění. Jde totiž o výbušniny, ale u stánkaře si je může koupit a použít i vaše dítě.

I když odborníci říkají, že těžká zranění nejsou v posledních letech taková, jako v dobách, kdy si lidé vyráběli různé bouchací atrakce doma na koleně, přeci jen stojí za zmínku, že v rámci Evropské unie se ročně v souvislosti s používáním zábavné pyrotechniky přihodí více než 45 000 úrazů.

Spotřebitelé se mohou setkat se třemi třídami zábavné pyrotechniky, tři z nich jsou volně prodejné. První kategorie jsou vlastně pyrotechnické hračky, prodávají se i ve stáncích a mohou je kupovat i odpalovat osoby mladší 18 let. Jde např. o prskavky, pistolové kapsle, třaskavé bonbony, malé tyčinky s barevnými plameny, ohňopády, blikavky, malá ohnivá kola a fontány, bouchací kuličky a vystřelovací konfety.

Do druhé třídy, kterou mohou kupovat jen osoby starší 18 let. Patří do ní např. pyrotechnické předměty s hvízdanou náplní a rakety, také bengálské ohně a pyrotechnické dýmové slože. U této třídy zábavné pyrotechniky je stánkový prodej zakázán !

Italské pumy, dělové rány, ohňopády, různé rakety, vystřelovací efekty a tzv. velké japonské slunce už patří do kategorie speciálních pyrotechnických předmětů a kupovat je mohou jen osoby s kvalifikací odpalovače ohňostrojů.

SOS připomíná spotřebitelům, aby si vždy zkontrolovali na obalu výrobku, zda je uvedeno datum, do kdy má být pyrotechnika použita a nikdy ji nepoužívali po uplynutí tohoto dat. "Navíc by si ti nejstřízlivější v silvestrovské společnosti měli uvědomit, že pyrotechnika nikdy nepatří do ruky lidem pod vlivem alkoholu," připomíná mluvčí SOS Ivana Picková. "Ať vstup do Nového roku je úspěšný a bez nutnosti volat lékaře k dalšímu zranění zaviněnému ne pyrotechnikou, ale neodpovědným zacházením s ní," uzavírá mluvčí.

Článek ze dne 28. prosince 2007 - pátek

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR