logo

Vyberte si správný prohlížeč

K surfování na internetu potřebujete prohlížeč. Buď jste nějakým vybaveni automaticky v rámci operačního systému, anebo si můžete vybrat nějaký svůj. V poslední době získává na popularitě Firefox, a proto jsme se rozhodli vám ho představit.

Internet Explorer od firmy Microsoft bývá standardní součástí operačního systému klasických Windows i Windows Vista a zatím v žebříčku prohlížečů stojí na prvním místě. Dlouhou dobu se na horních příčkách drželo také Safari od společnosti Apple. V roce 2004 však přišla Mozilla se svým Firefoxem a téměř okamžitě se jí podařilo probojovat do prvních řad. Už jen hrstka uživatelů tak dnes volí další volně dostupné prohlížeče - například Operu, Netscape Navigator nebo Camino.Všechny umožňují surfovat po internetu, některé ovšem nabízejí více služeb. Vyplatí se tedy vybrat takový prohlížeč, který bude vyhovovat vašim potřebám.

V čem je rozdíl ?

První a základní odlišností je, do jaké míry jsou prohlížeče uživatelsky přátelské (user-friendly). A právě Firefox byl průkopníkem pokud jde o funkce usnadňující a urychlující brouzdání po internetu. Některé z jeho možností pak přebraly i ostatní prohlížeče. Jaké funkce a jaké volby jsou nejpraktičtější, to už je otázka především osobních preferencí.

Lišit se může v první řadě zobrazení stránek a rychlost surfování – pokud se vám tedy zdá, že máte příliš pomalý internet, zkuste změnit prohlížeč. Nezapomeňte, že některé doplňky (adds-on) mohou brouzdání také značně zpomalovat. Vybrat si můžete i podle stupně ochrany před škodlivými programy – ten je totiž také různý. Je tedy možné, aby stránka, kterou prohlížíte, byla současně automaticky kontrolovaná třeba anti-spywarem.

Mozilla vám umožňuje :

Článek ze dne 6. srpna 2008 - středa

Další články od Sdružení obrany spotřebitelů ČR