logo

Informační technologie mohou snížit emise firem

"Žádná firma nebo inovace nedokáže zcela zvrátit trendy globálních klimatických změn, technologické firmy však mají příležitost přesvědčit ostatní o tom, že informační technologie dokážou významně snížit jejich emise oxidů uhlíku," uvedl Al Gore, laureát Nobelovy ceny a bývalý kandidát na prezidenta USA, během virtuální panelové diskuze pořádané společností Cisco.

Hlavním tématem diskuze, která probíhala na dálku mezi několika státy, byly technologické inovace a jejich dopad na klimatické změny.

Podle Al Gora si celý svět uvědomuje význam globálního oteplování, problém však vidí v tom, že většina vlád tuto skutečnost přehlíží a ignoruje. Vyjednávání na mezinárodní úrovni by mohly napomoci moderní komunikační systémy umožňující kdykoli a s kýmkoli na celém světě vést diskuzi na dané téma a dojednat tak potřebná opatření.

Aby se možný obnovovací proces stal efektivním, je kromě inovací zapotřebí propojit veřejný a soukromý sektor a učinit změny v politikách jednotlivých zemí. Řada společností si tuto skutečnost uvědomuje, a proto se snaží šetřit náklady spojené například s cestováním, k čemuž využívají různých video či telefonních konferencí šetrných k životnímu prostředí.

"Všichni se musíme vypořádat s výzvami, které světu přináší klimatické změny," uvedl John Chambers, generální ředitel společnosti Cisco. "Domníváme se, že informační technologie se sítěmi jako ,zelenou platformou‘ mohou zcela změnit náš přístup ke globálním výzvám týkajícím se životního prostředí."

Samotná diskuze ušetřila využitím technologie pro komunikaci na dálku Cisco TelePresence okolo 4,2 tun oxidu uhličitého, což představuje zhruba půlroční spotřebu elektřiny v jedné domácnosti. Měli jí možnost sledovat lidé z Londýna, Paříže, Dubaje a Varšavy, k dispozici byl rovněž přímý přenos na internetu. Diskuze byla moderována redaktorem televize ITN Lawrencem McGintym z Londýna, Sue Bostrom, marketingová ředitelka společnosti Cisco, se připojila z telekomunikační konference VoiceCon ve floridském Orlandu, John Chambers hovořil ze společnosti Cisco v kalifornském San Jose a Al Gore z Nashville v Tennessee.

Cisco TelePresence je technologie pro komunikaci na dálku, která přináší spojení skrze virtuální jednací místnosti, a to ve vzdálenosti i několika tisíc kilometrů. Nová technologie věrohodně zprostředkovává skutečné osobní jednání. Přímý charakter komunikace je umocněn díky reálným parametrům přenášeného hlasu i obrazu.

Článek ze dne 30. května 2008 - pátek

Další články od CISCO SYSTEMS s.r.o.