logo

GTS Nonera se zapojila do dárcovství krve

GTS Novera zahájila spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí a její zaměstnanci již podruhé v pražské centrále firmy prostřednictvím mobilní transfuzní stanice darovali krev.

Dříve existoval nepsaný zákon, že pokud byl člověk zdravý, daroval krev. Bohužel tomu dnes tak není. Původní populace dárců výrazně zestárla a nebyla nijak výrazně nahrazena generací mladší. Některé firmy se tak rozhodly tento trend změnit. Patří k nim i telekomunikační operátor GTS Novera, který se dohodl s pražskou Ústřední vojenskou nemocnicí. Její mobilní transfúzní stanice tak minulý týden již podruhé navštívila pražskou centrálu firmy, aby zaměstnancům usnadnila možnost darování krve. Zájem se oproti první podobné akci, která proběhla v GTS Novera na podzim, zvýšil a celkem bylo odebráno 19 litrů krve od více než čtyř desítek zaměstnanců.

"Zjistili jsme, že řada našich zaměstnanců uvažovala o darování krve, ale ve většině případů chyběl ten poslední krok - navštívit transfúzní stanici. Právě proto jsme domluvili pravidelnou návštěvu mobilní transfúzní stanice přímo v naší centrále a zaměstnancům tak vše usnadnili. Chceme jít jako firma příkladem i dalším velkým zaměstnavatelům," řekl Stuart Evers, generální ředitel společnosti GTS Novera.

Odběr krve desítek zaměstnanců přímo v centrále společnosti GTS Novera zajišťovala pražská Ústřední vojenská nemocnice. "Všem dobrovolným dárcům patří dík. Vážíme si, že podporují myšlenku hromadných odběrů a přispívají tak k zásobování strategické Krevní banky v ÚVN Praha, která je mimo jiné využívaná i pro účely mimořádných událostí, jako je stav ohrožení státu, válečný stav, přírodní katastrofy a havárie velkého rozsahu," řekla Iva Ruskovská, tisková mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Praha.

Dárcovství krve je obecně dobrovolné a bezplatné. Každý však může kromě dobrého pocitu získat i další výhody. Patří k nim například možnost odečíst si od základu daně za každý odběr 2000 Kč nebo volno v den darování krve. Některé zdravotní pojišťovny poskytují dárcům krve řadu dalších výhod, jako jsou vitamíny či příspěvky na ozdravné pobyty. Český červený kříž pak odměňuje své dárce krve medailemi a kříži. Za první odběr dostane dárce „krůpěj krve“, za dalších 10, 20 a 40 odběrů se dávají bronzové, stříbrné a zlaté medaile Prof. MUDr. Jana Janského a za 80, 120 a 160 odběrů zlaté kříže ČČK.

Další články k tématům - dárce - firmy - GTS - krev - mobilní - nemocnice - Novera - odběr - stanice - transfúzní - ÚVN - - Stuart Evers - Iva Ruskovská

Článek ze dne 24. března 2010 - středa

Další články od GTS Czech s.r.o.