logo

Cisco Cius: tablet navržený pro firemní prostředí

Cisco uvádí na český trh tablet Cisco Cius, který poskytuje přístup k nástrojům pro týmovou spolupráci a slouží jako zařízení pro virtualizaci desktopů. Spolu s aplikačním ekosystémem Cisco AppHQ tvoří ideální prostředí pro tvorbu, správu a nasazení aplikací.

Trend přechodu firem z pevných počítačů na mobilní platformu, nejčastěji v podobě tabletů, potvrzují také nejnovější studie. Podle analýzy společnosti Deloitte nakoupí firmy v roce 2011 více než 10 milionů tabletů. Podle společnosti Gartner pak firemní výdaje na nákup tabletů porostou do roku 2015 meziročně o 52 %. Mobilní zařízení přitom požadují také samotní zaměstnanci. 60 % z nich totiž preferuje práci na dálku, kterou zařízení, jako je Cisco Cius, umožňují. Podle výzkumu společnosti Forrester Research bude v roce 2012 až 73 % zaměstnanců firem pracovat na dálku.

"Ze všech letos prodaných tabletů jich čtvrtina připadne na firmy. Z toho je vidět, jak velký posun se v této oblasti za tak krátkou dobu odehrál. Adaptace tabletů ve firemním prostředí je dokonce rychlejší než tomu bylo dříve v případě chytrých mobilních telefonů. Přitom si ještě musíme uvědomit, že přibližně polovina tabletů, které si lidé zakoupili pro osobní využití, je používána také pro plnění pracovních úkolů. Je tak zřejmé, jakým směrem se bude budoucnost firemního IT ubírat a že tablety v budoucnu do značné míry nahradí klasické počítače", řekl Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco.

Tablet Cisco Cius, který je určený speciálně pro využití ve firmách, je plnohodnotný pracovní nástroj odpovídající nejnovějším trendům současného IT. Díky technologii virtual desktop rozšiřuje Cius možnosti pro služby založené na cloud computingu a kromě nativní podpory nástrojů pro spolupráci nabízí také streaming HD videa, real-time video, videokonference, přístup k emailu i webovému obsahu a umožňuje editovat a sdílet jakákoliv data, ať už jsou na lokálním úložišti nebo v prostředí cloudu. Cisco Cius je otevřená platforma pro komunikaci a spolupráci navržena pro co nejbezpečnější připojení zaměstnanců na cestách a umožnění přístupu a sdílení požadovaného obsahu.

"Cius není další z řady tabletů. Je uzpůsobený pro použití ve firmách a také jeho funkce a parametry přesně odpovídají potřebám, jaké jsou v podnikovém prostředí kladena na mobilní zařízení. V podstatě nejde jen o byznysový tablet, Cius je zároveň IP telefon příští generace, zařízení pro týmovou spolupráci a pro uživatele představuje také pomyslnou bránu do světa virtualizce. Maximální efekt pak přináší ve chvíli, kdy je součástí celého informačního ekosystému", řekl Petr Růžička, business development manager společnosti Cisco.

V případě spojení tabletů Cisco Cius s aplikačním prostředím Cisco AppHQ pak IT manažer dostává do rukou nástroj pro snadný vývoj, nasazení i správu aplikací. Součástí AppHQ jsou vývojářské nástroje, umožňující vytvářet, testovat a poskytovat aplikace pro Cisco Cius a kontrolní mechanismy pro správce IT, dovolující individuálně definovat, které aplikace lze v rámci organizace na tabletech provozovat. AppHQ lze využít také jako uzavřený ekosystém v rámci jedné společnosti - v interním repositáři (storefront, obdoba app store) mohou být k dispozici jen vybrané produkty třetích stran a vlastní firemní aplikace a rozšíření.

"Stejně jako se odlišuje firemní prostředí od našeho běžného života, liší se nároky, které firmy kladou na zařízení, jako je tablet. Jde tak hlavně o možnost používat ho jako nástroj pro spolupráci a zejména pak o důraz na bezpečnost. Ta je klíčová, protože zařízení se stává branou do firmy, k jejím datům a know-how. Firemní tablet proto musí splňovat ta nejpřísnější kritéria", popsal specifika tabletů pro podnikové použití Petr Růžička, business development manager společnosti Cisco.

Jak ukazují nejnovější studie, virtualizace, cloud computing a mobilita jsou po právu nejžhavějšími tématy současného světa IT, který se tak úzce prolíná se světem byznysu. Potvrzují to také data v analýzách společností Deloitte a Gartner. Podle nich jen v v tomto roce firmy pro své zaměstnance pořídí více než 10 milionů tabletů, přičemž předpokládá, že díky pokračující výměně laptopů za tablety bude nárůst v roce 2012 ještě větší. Do roku 2015 by pak měly náklady na nákup tabletů růst meziročně o 52 %. Přitom jen v roce 2011 by měly dosáhnout hodnoty přes 29 mld.

Tento trend je hnaný jednak potřebou modernizace a transformace firemních procesů, ale také požadavky samotných zaměstnanců. Více než dvě třetiny zaměstnanců by totiž přijaly pracovní nabídku s menším platem, pokud by měly více volnosti ve využívání mobilních zařízení, přístup k sociálním sítím a možnost pracovat na dálku.

Podle studie Cisco Connected World Report není 60 procent respondentů přesvědčeno, že musí pracovat přímo z kanceláře firmy, aby podaly dobrý pracovní výkon, a 66 procent očekává, že možnosti využívat více druhů zařízení k připojení do firemní sítě a aplikacím se budou rozšiřovat. Téměř polovina (45 procent) zaměstnanců, kteří již aplikace na dálku a připojení do firemní sítě využívají, připustila, že díky tomu jsou ochotni pracovat o dvě až tři hodiny denně více.

Jednou z prvních organizací, kde tablet Cisco Cius nalezl své uplatnění, je Nottingham University Hospitals NHS Trust. Studie společnosti ACCA odhaduje, že díky využívání tabletu Cius dosáhnou jen úspory způsobené zkrácením pobytu pacientů 292 000 liber ročně. Kromě toho také díky lepšímu využití zdrojů došlo k úspoře 97000 liber, dalším přínosem je zkvalitnění péče a větší spokojenost zaměstnanců.

Další články k tématům - ACCA - AppHQ - Cius - cloud - computing - tablet - telefonie - video - virtualizace - Jiří Devát - Petr Růžička

Článek ze dne 16. září 2011 - pátek

Další články od CISCO SYSTEMS s.r.o.

Důležité faktory pro kybernetickou bezpečnost firmy

Inovativní technologie WaitTime pomáhá fotbalovým fanouškům

Technologické IT trendy roku 2023

Ochrana dat a zákaznická spokojenost představují spojené nádoby

Slabá technická podpora pro hybridní práci vzdálených pracovníků

Cisco videokonference s certifikací pro Microsoft Teams

Bezpečnostní rizika sdílení informací o dětech na sociálních sítích

Online kriminalita nabízí výdělek s menším rizikem než pouliční zločin

Inovace ekosystému Webex posilují flexibilitu hybridní práce

Nepodceňujte o dovolené kybernetická rizika na internetu

Globální bezpečnostní platforma Cisco Security Cloud

Koncept prediktivních sítí předchází problémům a zlepšuje uživatelské prostředí

Řízení autonomní dopravy s pomocí mobilní sítě

Platební model Green Pay pro IT

Cisco inovace pro hybridní cloud

Jak zůstat v prostředí webu 3.0 v bezpečí

Nejčastější bezpečnostní problémy metaverza

Privátní 5G síť jako služba

Technologické trendy hybridní spolupráce

Studie kvality a dostupnosti internetového připojení

Cisco představuje inovace v oblasti bezdrátových sítí a síťového přístupu

Jak na bezpečný pohyb na internetu

Průzkum Cisco odhaluje zastaralé bezpečnostní technologie firem

Budoucnost inovací a podnikání je spojena s maximálním využitím dat

Metaverzum jako ráj kyberzločinu

Multifaktorová autentizace a biometrie pro přihlašování bez hesel

Jak na bezpečné online vánoční nákupy

Lepší přístup k portfoliu Cisco řešení

Globální index hybridní práce pro HR a technologie

Lidé aktivně sledují ochranu svého soukromí a osobních dat

Klíčové trendy v ohrožení sítí

Neduhy firemních WiFi sítí jsou příležitostí pro hackery

Asynchronní videokomunikace Vidcast

Roste závislost na aplikacích a kvalitních digitálních službách

Závislost ekonomiky na internetu vyžaduje bezpečný, rychlý a spolehlivý přístup pro každého

Nejčastější bezpečnostní rizika při práci na dálku

Inovace hybrídního cloudu Cisco pomáhají urychlit digitální transformaci firem

Cisco Networking Academy na FIT ČVUT

Infrastrukturu pro přenosy NBC z LOH v Londýně zajistí Cisco

Girls in ICT Day 2012

Václav Plevka: český student ve finále inovační soutěže NASA a špiček ze Silicon Valley

BOYD: koncept využívání soukromých zařízení pro přístup k firemním datům

Nový systém TelePresence TX9000 a další inovace Cisco

Evropský týden IT dovedností

Přenos dat při 100gigabitové rychlosti na vzdálenost 3000 km bez nutnosti regenerace signálu

Cisco Expo 2012: zaměřeno na síťové technologie a služby

Inovace platformy Cisco UCS zefektivní provoz datových center

Přepínače Cisco Catalyst a Cisco Nexus nabízí 40 Gb a 100 Gb ethernet

Linksys X2000 a X3000: nové ADSL modem-routery Cisco

Cisco Aironet 3600: nejrychlejší bezdrátová síť a až o 30 % vyšší výkon