Takzvaní šedí operátoři často nabízejí atraktivní nabídky, které však nejsou vždy v souladu se zákonem a mohou zákazníky připravit o jejich zákonná práva. Český telekomunikační úřad proto varuje před neuváženým výběrem poskytovatele a doporučuje ověřit si jeho oprávnění k podnikání. Touha po nižší ceně za telekomunikační služby může vést k rizikovému rozhodnutí.
Je pochopitelné, že všichni zákazníci chtějí využívat služeb elektronických komunikací za co nejvýhodnější ceny. Ne vždy se ovšem snaha ušetřit vyplatí. Zdánlivě výhodnější nabídky poskytují tzv. šedí operátoři, tj. subjekty, které nejsou standardními poskytovateli služeb elektronických komunikací, jejichž podnikatelská činnost je podmíněna řádným oznámením doručeným ČTÚ.
Jedná se o zákazníky poskytovatelů služeb elektronických komunikací, kteří přeprodávají služby těchto poskytovatelů dalším zákazníkům, zpravidla ovšem nemají za tímto účelem uzavřenu potřebnou velkoobchodní smlouvu.
Jsou vázáni klasickou účastnickou smlouvou, jejíž součástí jsou všeobecné obchodní podmínky a další dokumenty, které ovšem ne vždy přeprodej či další poskytování služeb umožňují.
Tento přeprodej služeb obvykle cílí na specifický okruh zákazníků, např. na zaměstnance či klienty vybraných společností. Ti mohou využívat těchto služeb za podstatně nižší ceny, nežli jsou nabízeny oficiálně dle ceníku daného poskytovatele, nicméně tento vztah s sebou nese i nezanedbatelná rizika.
Zákazníci využívající těchto služeb nejsou v postavení účastníků ve smyslu zákona o elektronických komunikacích, neboť nemají přímý smluvní vztah s původním poskytovatelem, ale jsou pouhými uživateli jeho služeb.
Tato skutečnost může ztížit uplatnění některých práv, která dle zákona o elektronických komunikacích svědčí pouze účastníkům služeb elektronických komunikací. Příkladem lze zmínit pravidla týkající se jednostranné změny smlouvy a s tím související právo vypovědět závazek bez jakýchkoliv dalších sankcí, které, v případě splnění všech podmínek, zákon přiznává pouze účastníkům.
Problematická může být i reklamace takových služeb, ať už jejich vyúčtování či kvality. Zákon o elektronických komunikacích sice v tomto případě umožňuje také uživateli uplatnit reklamaci na vyúčtování ceny nebo na poskytovanou veřejně dostupnou službu elektronických komunikací.
V praxi však může být pro zákazníky poměrně matoucí, jakému subjektu adresovat zamýšlenou reklamaci a domáhat se tak svých zákonných práv, neboť vyúčtování jim fakticky předkládá tzv. šedý operátor.
V této souvislosti ČTÚ apeluje na všechny zákazníky, aby pečlivě zvážili, s jakým subjektem a za jakých podmínek uzavřou smlouvu o poskytování služeb elektronických komunikací.
Vhodné je ověřit si, zda je vybraný podnikatel zaevidován v databázi ČTÚ, a tedy jeho podnikání řádně oznámeno. Pro získání co nejvýhodnější cenové nabídky doporučujeme taktéž využít Srovnávací nástroj cen a kvality, který je provozován přímo ČTÚ.
Jedná se o souhrn aktuálních nabídek jednotlivých poskytovatelů, z nichž si zájemci mohou vybrat preferovanou službu dle svých individuálních potřeb.
Článek Český telekomunikační úřad ze dne středa 11. června 2025
Nařízení DSA chrání uživatele před neoprávněnými zásahy online platforem
Rizika služeb od tzv. šedých operátorů
Ověřte kvalitu pevného internetu
Poradní panel ČTÚ pro otázky související s nařízením DSA
Zlomyslná a obtěžující volání - jak se bránit
Pravidla pro online reklamu podle DSA
Nový příděl rádiových kmitočtů v pásmech 900 a 1800 MHz pro Vodafone
Marek Ebert zůstává předsedou Rady ČTÚ
Kontroly rozvojových kritérií potvrzují rychlý rozvoj DAB+
Jak fungují balíčky služeb elektronických komunikací
Přístup k údajům podle nařízení P2B
Novela zákona o elektronických komunikacích rozšiřuje kompetence ČTÚ
Rok platnosti nařízení DSA v číslech
Ochrana spotřebitelů v oblasti elektronických komunikací v roce 2024
Plán činnosti ČTÚ pro rok 2025
Výhody nařízení DSA pro spotřebitele
Opatření ČTÚ proti spoofingu fungují
Blokování podvodných volání vede k poklesu počtu podvodů
Shrnutí účastnické smlouvy s poskytovatelem je právem spotřebitele
ČTÚ vydal Rozhodnutí o poskytnutí dotace pro zlepšení signálu uvnitř železničních vozů
Studie poskytovatelů zprostředkovatelských služeb dle nařízení DSA
Kontroly zpřístupnění OKU kódů
Důvěryhodný oznamovatel s certifikací ČTÚ
Vizualizační Portál telekomunikačních služeb má nové funkce
Návrh Strategie správy rádiového spektra
Projekty dopravců ke zlepšení kvality signálu ve vlacích
Vývoj cen a trhu elektronických komunikací
Stav sítí mobilních operátorů se daří stabilizovat
Další opakovače a propustná okna zlepší mobilní signál ve stovkách železničních vozů
Změny v preferencích uživatelů komunikačních služeb za posledních pět let
Ochrana dětí v online prostoru podle nařízení DSA
Pětičlená Rada ČTÚ je opět kompletní
Jednostranná změna tarifu ze strany operátora musí být oznámena jasně a srozumitelně
Nová opatření ČTÚ omezí dopady podvodného spoofingu
Podrobné parametry služby musí být součástí každé smlouvy
ČTÚ nemá zákonnou pravomoc odebrat operátorům oprávnění k podnikání
Lepší kvalita signálu mobilních operátorů na železničních koridorech
Konzultace dotační výzvy na opakovače 5G ve vlacích
Opatření ČTÚ pomohou omezit spoofing
DSA přináší mnoho výhod uživatelům digitálních služeb
Při změně operátora nezapomeňte požádat o vrácení nespotřebovaného kreditu
Vyjádření ČTÚ k problematice DSA - Aktu o digitáních službách
Úspěšné ukončení aukce kmitočtů 174 - 230 MHz pro rozhlasové DAB+ vysílání
Podvodné SMS napodobují přepravce zásilek i operátory
VPortal nově informuje o dostupnosti pevného internetového připojení
Ochrana podnikatelů v prostředí online platforem